סוריה: אלף הרוגים ב-8 הימים האחרונים

גוף האופוזיציה הגדול במדינה טוען כי גם היום - מועד תחילת הפסקת האש לפי מתווה האו"ם - נהרגו במהומות עשרות בני אדם; אנאן: מוקדם לומר שנכשלנו

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדולה במדינה, טענה היום (שלישי) כי 1,000 בני אדם נהרגו בשמונת הימים האחרונים מאש כוחות הביטחון בסוריה. על אף שתכנית שליח האו"ם קופי אנאן להפסקת האש בין הצדדים אמורה היתה להיכנס לתוקפה היום, דווח כי חילופי האש נמשכו היום וכי לפחות 45 בני אדם נהרגו, רובם בחומס.

לדברי דוברת הארגון, בסמה קודמאני, כוחותיו של הנשיא, בשאר אסד, הגבירו את התקיפות באזורים שמזוהים עם ההתנגדות למשטר, והרגו אתמול 160 בני אדם. לדבריה, הצבא אף החל להשתמש בטילי נ"מ נגד אזרחים והמצב ההומניטארי בשטח "מדרדר דרמטית".

שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, אמר אחר הצהריים כי מוקדם מדי להספיד את תכנית השלום במדינה וכן כי לא צריכות להיות תחזיות באשר למועד המדויק בו תיפסק האלימות במדינה. לדברי אנאן, שקרא לצדדים לחדול מאלימות, עדיין יש זמן לנצור את האש עד ה-12 באפריל. הוא הוסיף כי יש בידיו מידע לפיו צבא סוריה הסיג את כוחותיו ממרכזי ערים שונות, אולם עם זאת הזיז כוחות לאזורים אחרים שבהם לא שהה עד כה.

תמונה ששחררה היום מועצת המדיה הסורית המציגה לכאורה הפגזה על חומסצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

צרפת האשימה היום את סוריה בהתנערות מהסכם הפסקת האש, וכינתה את טענות דמשק כי כוחותיה נסוגו ממרכזי הערים כ"שקר בוטה ובלתי מתקבל על הדעת", בעוד שר החוץ של בריטניה, ויליאם הייג, טען כי סוריה ניצלה את האולטימטום להפסקת האש כ"כיסוי להגברת המאמצים הצבאיים לחסל את האופוזיציה הסורית".

מוקדם יותר היום, שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, הטיל אחריות הן על דמשק והן ועל האופוזיציה בכישלון תכנית אנאן. במסיבת עיתונאים שקיים היום במוסקווה עם מקבילו הסורי, ווליד אל-מועלם, קרא לוורוב לסוריה "ליישם את כל התנאים שכלולים בתכנית אנאן" - ובה בעת הצביע על כך שכוחות האופוזיציה לא מילאו את התנאים ולא הניחו את נשקם.

לוורוב נמנע בזהירות רבה מלבקר ישירות את המשטר הסורי, אבל הציע להחיש את שיגור משלחת הפקחים של האו"ם לסוריה ועל פי הצעתו "אפשר להעביר את פקחי האו"ם שפועלים ברמת הגולן אל הערים בסוריה ובכך להתחיל מיד את פעולת הפיקוח".


תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ