רויטרס

הגנרל מוסטפה אל-שייח, מפקד לשעבר בצבא סוריה שעומד כיום בראש מועצה צבאית שמנסה לארגן תקיפה נגד משטרו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמר אתמול כי תקיפה אווירית תהיה הדרך היחידה למנוע מלחמת אזרחים.

אתמול (שלישי) אמורה היתה הפסקת האש להיכנס לתוקפה, אולם לפחות 45 בני אדם נהרגו בהמשך המתקפות של צבאו של אסד, בעיקר בחומס. המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדולה במדינה, טענה  כי 1,000 בני אדם נהרגו בשמונת הימים האחרונים מאש כוחות הביטחון בסוריה.

מדינות במערב ובמזרח התיכון מתלבטות כבר תקופה ארוכה כיצד לתמוך בהפיכה נגד אסד בסוריה. לדברי שייח, תקיפה אווירית תשמור על מבנה הכוחות המזוינים ותגרום לפחות נפגעים מתרחיש אחר, לפיו יחמשו את המורדים הסונים בסוריה.

"לא תזדקקו למבצע אווירי ארוך. שבעים אחוז מהצבא הסורי כבר אינו פעיל, ותקיפה אווירית מצד מדינות המערב תהיה מסר לעם הסורי - שהקהילה הבינלאומית באמת עומדת לצדו", קרא שייח למקבלי ההחלטות במערב, בראיון שהתקיים עמו בבסיס לעריקי צבא סורים בטורקיה, ליד הגבול עם סוריה.

הלוויה המונית של הרוגים בחומסצילום: אי-אף-פי

  הגנרל הסביר כי הכאוס שורר בסוריה משום שאזרחים רבים הצטרפו לשורות המורדים אחרי שקרוביהם נהרגו, נאסרו או עונו בידי כוחות הביטחון העלאווים של אסד. "ההמונים עדיין מבקשים נקמה", אמר שייח, "הם יקבלו זריקת מרץ אם יקבלו לידיהם נשק רציני. שום דבר לא יוכל לשלוט בהם".

  שייח הצביע על פליטים באוהל סמוך, שבאו לנחם קצין ממחוז חמה, ש-12 מקרובי משפחתו נהרגו השבוע בהתקפה של כוחות הביטחון בכפר הסוני אל-לטמנה. "איך אתם מצפים שמשפחתו תגיב?", תהה שייח, "מה אתם מצפים שיעשו קרובים של אלה שנאנסו או עונו? המשטר מזמין עליו נקמה".

  שייח ערק מתפקידו בפיקוד הצפון של צבאו של אסד בינואר, וברח עם משפחתו לטורקיה השכנה. שמונה גנרלים נוספים הצטרפו אליו מאז ל"מועצה הצבאית הסורית הגבוהה", כדי ליצור מבנה פיקודי מסודר למורדים, אך עד כה, הישגיהם היו מוגבלים.

  הגנרל מעריך כי מתוך 208 אלך חיילי הצבא הסורי, כ-50 אלף ערקו וברחו לטורקיה. לדבריו, עשרות אלפי חיילים סונים נוספים אינם יכולים לערוק משום שהמודיעין הסורי עוקב אחריהם.

  "אסד אינו זקוק לחיל רגלים גדול משום שהוא נסמך על ארטילריה, טנקים וטילים הנמצאים בידי תומכיו. ברגע שאלה יפגעו - הוא גמור", אמר שייח.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ