בפעם השנייה השבוע: חיילים סורים ירו לעבר הצד הטורקי של הגבול

24 שעות לפני שהפסקת האש אמורה להיכנס לתוקף, נמשכות ההפגזות לעבר הערים חומס, דרעא וחאמה. כוחות צבא נכנסו לשכונת כפר סוסה בבירה דמשק

אי-פי
ד-פ-א
הארץ
אי-פי
ד-פ-א
הארץ

רשת סי-אן-אן בשפה הטורקית מדווחת הבוקר (רביעי) על תקרית ירי נוספת בגבול סוריה-טורקיה. על פי הדיווח הירי בוצע על ידי חיילים סורים ממגדל שמירה בצדו הסורי של הגבול - לעבר מחנה לקליטת פליטים סורים בצד הטורקי. אף אדם לא נפגע מהירי, אך בהלה התעוררה במחנה בשל הירי.

24 שעות לפני שאמורה להיכנס לתוקפה הפסקת האש שתיווך שליח האו"ם קופי אנאן, פעילי זכויות אדם מדווחים הבוקר כי האלימות נמשכת באזורים שונים במדינה. נציגי האופוזיציה מסרו כי ההפגזות במרכז חומס, שהפכה לבירת ההתקוממות נמשכות - כמו גם בדרעא ובחאמה. כמו-כן חיילים סורים פשטו לשכונת כפר סוסה בבירה דמשק, שבה ממוקמות כמה שגרירויות זרות. כוחות צבאו של אסד התעלמו גם אתמול מהשלב הקודם בתוכנית, שדרש מהם להתחיל ביציאה ממרכזי העיר, אך אנאן אמר כי מוקדם מדי להספיד את תכנית השלום במדינה. על פי דיווחי האופוזיציה, לפחות 47 איש נהרגו בקרבות. המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדולה במדינה, טענה ביום שלישי כי 1,000 בני אדם נהרגו בשמונת הימים האחרונים מאש כוחות הביטחון בסוריה.

גורם רשמי במשרד הפנים בירדן אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי בארצו יש 95,000 פליטים סורים שנטשו את ביתם מאז תחילת המהומות. לדברי הגורם הערכות קודמות קבעו כי מספר הפליטים עומד על כ-80,000 רובם מאזורים הגובלים בירדן. פעילי זכויות אדם מוסרים כי פעילות כוחות הביטחון הסורים באזור הגבול מנעה ממשפחות שלמות וגברים מתחת לגיל 42 לחצות לשטח ירדן באופן חוקי. על פי סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם נרשמה עלייה בפליטים סורים הנרשמים בירדן. לדבריהם כ-7,584 פליטים נרשמו עד כה ו-2000 נוספים נמצאים בתהליך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

ובעוד שהאלימות במדינה נמשכת, קופי אנאן, שליח האו"ם לעימות, מבקר היום בטהראן בניסיון להשפיע על בת בריתה של סוריה לתמוך בתוכנית השלום שלו. בפגישה עם שר החוץ האיראני, עלי אכבר סלאחי, הביע אנאן תקווה שתוכניתו אכן תצא לפועל למרות הדיווחים על המשך האירועים האלימים בסוריה.

זו הפעם השנייה בשבוע האחרון שבו נרשמה תקרית אש בגבול הטורקי-סורי. בתקרית הקודמת ביום שלישי נהרגו שני בני אדם ונפצעו שישה, בהם גם אזרחים טורקים. על פי הערכות, הירי הסורי בוצע לעבר מורדים שניסו להימלט לתוך מחנה פליטים. ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן הגיב בזעם לתקרית זו, האשים אתמול את דמשק בהפרת הריבונות הטורקית ואמר כי אנקרה תשקול כיצד להגיב "כולל צעדים שאיננו רוצים לחשוב עליהם".

בימים האחרונים גבר מאוד זרם הפליטים החוצים את הגבול לטורקיה ומספרם מסתכם בכ-24 אלף. שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, אמר בסוף השבוע כי ארצו תזדקק ככל הנראה לסיוע האו"ם בטיפול בפליטים והזהיר מאסון הומניטרי.

אתמול דיווחה המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדולה במדינה, כי 1,000 בני אדם נהרגו בשמונת הימים האחרונים מאש כוחות הביטחון בסוריה.


תגובות