הפסקת האש בסוריה: רווח אסטרטגי לרוסיה ואיראן

השקט בסוריה מגדיל את סיכויי ההישרדות של אסד, מעמיד את האופוזיציה בדילמה קשה ומעניק לאיראן נקודות חשובות, יומיים לפני שיחות הגרעין

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

את השקט בסוריה סופרים בינתיים בשעות, כאשר הן כוחות הביטחון והן המורדים נוצרים את האש. הבשורה הטובה היא שעד כה לא דווח על הרוגים, לעומת יום האתמול בו נספרו עד הצהריים 30 הרוגים. האופוזיציה רואה בכך הוכחה חותכת לכך שהצבא ולא היא אחראי על ההרג ומרגע שנצר את נשקו הסתיים הקטל. מנגד, עדיין אין הוכחה לנסיגת כוחות הצבא מן הערים, ובמקום ירי עוצרים כוחות הביטחון עשרות בני אדם, המחסומים עדיין במקומם ועוד לא יצאה הודעה על שיגור פקחי האו"ם.

על פי מקורות טורקיים היה זה הלחץ הרוסי "ברמה של אולטימאטום" לחדול את האש ולאמץ את הנוסחה הרוסית לפתרון המשבר, שהוצג לשר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם. רוסיה הבהירה לסוריה כי אם לא תפסיק את האש והמשבר הסורי יעלה שוב לדיון במועצת הביטחון, היא לא תטיל וטו על החלטה בינלאומית. ללחץ הרוסי הצטרפה גם איראן אשר חרדה להמשך שלטונו של אסד.

הפסקת האש מחזירה לבשאר אסד את היוזמה להמשך ניהול המשבר באמצעים פוליטיים כאשר רוסיה, איראן ועכשיו גם קופי אנאן שמייצג את עמדת האו"ם, אינם דורשים את סילוקו מן השלטון ויפעילו מעתה לחץ לקיים את שאר חלקיה של תוכנית אנאן שכוללים סיוע הומניטארי וכינון דיאלוג פוליטי בין המשטר לאופוזיציה.

קופי אנאן ומחמוד אחמדינג'אד. בן הברית של איראן עוד עשוי לשמר את שלטונוצילום: אי–פי

גם המדינות התומכות בסוריה אשר התכנסו לפני כשבוע באיסטנבול אינן דורשות את סילוקו של אסד, ונראה כי עמדה זאת כולאת את האופוזיציה בדילמה קשה, שכן עמדתה הייתה ונשארה שכל דיאלוג פוליטי מחייב תחילה את הסתלקותו של אסד. עכשיו נראה כי האופוזיציה תצטרך להתפשר ולאמץ את העמדה הרוסית ואת זו של האו"ם אם תרצה להציג הישג כלשהו משנת המרי שבה נהרגו למעלה מ-9,000 בני אדם.

אם תישמר הפסקת האש, לא רק אסד יגרוף רווח פוליטי, גם הציר האסטרטגי של רוסיה ואיראן יגרוף רווח חשוב כשהן מוכיחות את יכולתן להשפיע על המהלכים במזרח התיכון, ולהציג בכך את הליגה הערבית ובמיוחד את מדינות המפרץ וטורקיה שהציגו חזית מיליטנטית נגד סוריה, כפחות רלוונטיות ואף כבלתי יעילות בניהול משברים באזור.

מכאן גם העיתוי הדחוף של הפסקת האש אשר נכנסה לתוקף 48 שעות לפני פתיחת הדיאלוג הגרעיני באיסטנבול בין נציג חמש המדינות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה לבין איראן. הצלחתן של רוסיה ואיראן להוכיח את עוצמתן בניהול המשבר הסורי עשויה להעניק להן נקודות חשובות בהצגת עמדתן באיסטנבול לפיה איראן איננה שוחרת מלחמה ולא מבקשת לאיים על האזור. כך הופך המשבר בסוריה - מדינה חסרת חשיבות אסטרטגית בפני עצמה - לעוד נדבך באסטרטגיה האזורית של המעצמות.

מצעד תמיכה בבשאר אסד, היום בדמשקצילום: אי-אף-פי

סימן השאלה החשוב עתה הוא כיצד תחליט לנהוג האופוזיציה נוכח מאזן הכוחות הבינלאומי שעד כה לא הרשים בנכונותו לפעול באופן מעשי לטובתה. האם יימשכו הפגנות ברחובות? האם תסכים האופוזיציה להתחיל במשא ומתן עם המשטר? והאם לא יחלו בשורותיה האשמות הדדיות על אופן ניהול המשבר, דבר שיביא לקריסת הנהגתה שבקושי הצליחה לאחד את שורותיה?

אלה אינן שאלות שיעסיקו רק את האופוזיציה מחוץ למדינה, אלא גם את תנועות האופוזיציה מבית, שחסרה הנהגה מאוחדת ואת הצבא הסורי החופשי אשר הפסקת האש עלולה לבטל את עילת קיומו. לא מן הנמנע שהתרחיש הסורי יהיה דומה לזה האיראני אחרי ההפגנות הגדולות ב-2009, שבסופן הצליח המשטר לדכא את ההפגנות בכוח רב ולפחות בינתיים סילק את איום המרי האזרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ