עופר אדרת
עופר אדרת

אניית נשק גרמנית, שהיתה בדרכה לסוריה עם תחמושת מאיראן, נעצרה בלב ים - כך מדווח הבוקר (שבת) אתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל". לפי הדיווח, האנייה, שמשקלה 6,200 טון, נעצרה אתמול כאשר היא נושאת אמצעי לחימה ותחמושת שמקורם באיראן, שנועדו להגיע לצבא הסורי ולכוחותיו של הנשיא אסד.

האנייה, "אטלנטיק קרוזר", השטה תחת דגל של האיים הקריביים, עגנה לפני כמה ימים בג'יבוטי שבקרן אפריקה, שם הועמסו עליה אמצעי לחימה כבדים ותחמושת, שהגיעו לשם על גבי אניית-משא איראנית. אתמול, יום שישי, היתה אמורה האנייה לעגון בנמל טרטוס שבסוריה, שם היתה אמורה להיפרק - והנשק שעל סיפונה היה אמור להישלח לידי כוחותיו של אסד. המסלול הימי בין ג'יבוטי לטרטוס משמש להעברת נשק בין איראן לסוריה, לפי ההערכות של גורמי מודיעין.

אלא שהאנייה הגרמנית זוהתה בידי עריקים ממשטרו של אסד, אשר יצרו קשר עם החברה הגרמנית שלה היא שייכת. זו הורתה אתמול אחר הצהריים לשנות את המסלול שלה בפתאומיות. בהמשך, שינתה כיוון לעבר טורקיה, אך בסופו של דבר היא נעצרה כ-80 ק"מ דרום מערבית לטרטוס, והחלה לנוע במעגלים במשך שעות. לפי הדיווחים האחרונים, היא עדיין נמצאת שם.

לחצו כאן כדי לעקוב אחרי הספינה באמצעות אתר "מרין-טרפיק"

החברה שבבעלותה נמצאת האנייה היא חברת ספנות גרמנית בשם "בוקשטיגל". מבדיקת "הארץ" עולה, כי לחברה שני בסיסים - בערי הנמל המבורג ובאמדן שבגרמניה. "עצרנו את האנייה, לאחר שקיבלנו רמזים לכך שהיא מעורבת בהברחת נשק", אמר ל"דר שפיגל" טרוסטן לודקה, שאחראי על השכרת האונייה בגרמניה.

החברה הגרמנית השכירה את כלי השיט לחברה אוקראינית בשם "white whale shipping", שמקום מושבה באודסה. החברה האוקראינית הכחישה שהיה עליה מטען צבאי או נשק, ומסרה שהיא הוטענה במטען של אלקטרוניקה בהודו, שנועד לפריקה בטורקיה. לדברי לודקה, "לא היינו מתירים לה לשאת על הסיפון כלי נשק". ואולם, "דר שפיגל" מדווח, כי בשלב כלשהו, כשביקשה האונייה לעגון בנמל לימסול שבקפריסין, דווח כי על סיפונה יש "נשק ותחמושת" - ולכן נמנעה עגינתה שם.

מסלול האנייה מאתר חברת בוקשטיגל. לחצו להגדלה

משרד הכלכלה הגרמני מסר כי הוא "בוחן אם האנייה הפרה את האמברגו על סוריה".
מחר האנייה תעגון בטורקיה ותיפרק.

הלילה והבוקר הפגיזו כוחות סוריים שני רובעים בעיר חומס, ההפצצה הראשונה מאש שהפסקת האש נכנסה לתוקפה שלשום - כך מדווחים פעילי זכויות אדם. "היו הפגזות בלילה בחלק העתיק של העיר, בז'ורט אל שיאה ואל קראדיס. שמעתי שמונה פגזים מתפוצצים בשעה האחרונה", סיפר קארם אבו ראבעה, פעיל שמתגורר בשכונה סמוכה. על פי הדיווחים נפצעו כמה אנשים בהפגזות.

אתמול דיווחו פעילי זכויות אדם על עימותים בין כוחות הביטחון הסורים למורדים סמוך לגבול עם טורקיה. בנוסף, דווח על הרוג אחד מאש הצבא בהפגנה נגד השלטון בחאמה.

עשן מיתמר מעל חומס, אתמול צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ