הבחירות לנשיאות מצרים |

ועדת הבחירות פסלה את מועמדות סולימאן ונציג האחים המוסלמים

עוד נפסלה מועמדותו של הנציג הסלפי, שזוכה לתמיכה רבה. למועמדים ניתנו 48 שעות לערער על ההחלטה. האחים הציבו מועמד חלופי למקרה זה

צבי בראל
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
רויטרס

ועדת הבחירות במצרים פסלה הערב (שבת) את מועמדותם של 10 מתמודדים לנשיאות המדינה, בהם ראש המודיעין לשעבר, עומר סולימאן, מועמד האחים המוסלמים חירת א-שאטר והנציג הסלפי השייח חאזם סאלח אבו איסמעיל. למועמדים ניתנו 48 שעות לערער על ההחלטה.

לפי דיווחים בעיתונות המצרית, הסיבה לפסילתו של סולימאן היא שחסרים לו כמה קולות ברשימת התומכים בו. א-שאטר נפסל כי יש בעברו עבירה פלילית עם קלון ואבו איסמעיל נפסל כי לא הוסר החשד כי אמו מחזיקה באזרחות אמריקאית. מוקדם יותר השבוע קבע בית משפט בקהיר כי אבו איסמעיל יוכל להתמודד.

אם החלטת ועדת הבחירות לא תשתנה, המועמדים הבולטים, נכון לעתה, שנותרו במרוץ הם ראש הליגה הערבית ושר החוץ במשטר מובארק, עמרו מוסא, ומוחמד מורסי – ראש מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים. האחים רשמו את מורסי כמועמד במקרה שהוועדה תפסול את א-שאטר מההתמודדות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מועמד איסלאמיסטי בולט נוסף הוא עבד אל מונעם אבו אל פותוח, שהיה בעבר אחד מראשי האחים המוסלמים, אולם פרש מהתנועה כדי להציג מועמדות עצמאית לנשיאות. הוא הורחק משורות האחים כיוון שהמרה את צו התנועה, שאסר – עד לאחרונה – להירשם לבחירות לנשיאות מטעמה. כאמור, האחים החליטו לבסוף לבטל את הצו ולהציג מועמדים לנשיאות מטעמם.

החלטת הוועדה צפויה לעורר הפגנות. היום המשיכו מאות אלפי אזרחים מצרים, רובם תומכים של האחים המוסלמים, אבל גם כאלה שנמנים על התנועות החילוניות, להפגין בכיכר תחריר נגד מועמדותו לנשיאות של סולימאן. שלטים שבהם נראה סולימאן על רקע דגל ישראל, וסיסמאות שקוראות "סולימאן וישראל יד אחת" נשמעו ממגבירי קול ידניים, והבהירו לא רק לסולימאן, אלא גם לוועדת הבחירות שצריכה להחליט אם הגנרל כשר לבחירות, שמי שיאשר את מועמדותו כאילו הכשיר את כניסתה של ישראל לפוליטיקה המצרית.

הפגנה בכיכר תחריר נגד השתתפות מועמדים הקשורים במשטר מובראק, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ