השיחות עם איראן: אווירה חיובית - ללא פריצת דרך

איראן דורשת מהמערב התחייבות שלא תותקף כל עוד שיחות הגרעין נמשכות. דיפלומטים במערב: המעצמות לא ידרשו את פירוק המתקן התת קרקעי בקום

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

סבב השיחות בין שש המעצמות לאיראן על תוכניתה הגרעינית הסתיים אתמול באיסטנבול ללא פריצת דרך משמעותית, אך בהסכמה משותפת בין הצדדים להתכנס שוב בחודש הבא. דיפלומטים מערביים וטורקיים דיווחו על אווירה חיובית ובונה בפגישה, הראשונה זה 15 חודשים.

נציגיהן של שבע מדינות, חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, וכן גרמניה ואיראן, נפגשו במרכז הקונגרסים באיסטנבול כדי להכשיר את הקרקע למה שארה"ב הגדירה כ"הזדמנות הדיפלומטית האחרונה לפתרון המשבר". הדרמה המרכזית לפיכך היא קודם כל בעצם קיומן של השיחות, הפעם ללא תנאים מוקדמים - לא מצד האיראנים, שבמפגש הקודם בינואר 2011 סירבו כלל לדון בתוכנית הגרעין ללא התחייבות להסיר את הסנקציות, ולא מצד ארה"ב, שדרשה אז את הפסקת ההעשרה לפני עצם הדיון בסנקציות. ההישג השני הוא בנכונות הצדדים לקיים מפגש נוסף ב-23 במאי בבגדאד.

הרף לשיחות היה נמוך מלכתחילה ונראה שהצדדים חצו אותו בהצלחה. שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו הקדים לומר כי "יהיו לו חדשות טובות לספר אחרי שיסתיים הדיאלוג", כאילו יש באמתחתו הבטחה מוקדמת להסכמה בין הצדדים. אחת ההדלפות מתוך אולם הקונגרסים מספרת על כך שמדינות המערב יסכימו להמשך העשרת אורניום ברמה של 3.5%, ולא ידרשו את פירוק המתקן התת-קרקעי בפורדו שליד קום, אך ידרשו להציב פיקוח קבוע והדוק באתרים שבהם יש חשד שהאיראנים מפתחים טכנולוגיה גרעינית למטרות צבאיות.

ראש המשלחת האיראנית ג'לילי ושרת החוץ האירופית אשטון, באיסטנבולצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מקור ממשלתי טורקי אמר ל"הארץ" כי "הרושם בטורקיה אחרי סדרת המגעים שקיים ארדואן עם ההנהגה האיראנית, הוא שאיראן תהיה מוכנה לוותר על העשרת האורניום ברמה של 20% בתוך פרק זמן קצר וקבוע מראש, אבל היא תדרוש בתמורה הסרה של חלק מן הסנקציות כבר עכשיו וקביעת לוח זמנים להסרת מדורגת של הסנקציות".

הערכה אחרת מדברת על כך שאיראן תסכים להחליף את האורניום המועשר שלה במוטות של דלק גרעיני מתוצרת זרה שישמשו את הכורים הגרעיניים האזרחיים שלה, אבל הצעה כזאת כבר הוצגה למערב בשנת 2009 ונדחתה. שנה אחר כך נחתם ההסכם בין טורקיה, ברזיל ואיראן על הפקדת 1,200 ק"ג אורניום מועשר לרמה של 3.5% בשטח טורקיה. הסכם זה נפסל על ידי ארה"ב, שכן על פיו איראן תמשיך להיות הבעלים של החומר המועשר ותוכל למשוך אותו חזרה בכל עת.

יתר על כן, לפני כמה שבועות הבהירה דיווחה איראן שהיא מייצרת בעצמה דלק גרעיני ולכן על המערב יהיה לבוא עם הצעות חדשות. איראן גם תדרוש התחייבות אמריקאית ואירופית לכך שלא תותקף כל עוד מתנהלות השיחות.

על השולחן תונח במפגש הבא גם ההצעה הרוסית לנסח מפת דרכים הדדית ונקובה בלוח זמנים, שנועדה לבסס אמון הדדי בין איראן למדינות המערב. על פי ההצעה, איראן תחדל להעשיר אורניום באופן הדרגתי ולא מיידי והמערב יסיר את הסנקציות במקביל. בה בעת הצהיר אתמול נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד כי איראן לא תוותר "ולו בסנטימטר" על זכותה להעשיר אורניום ולפתח את תוכנית הגרעין שלה, המיועדת לטענתו למטרות שלום.

עשור של שיחות ללא פריצת דרך. לחצו להגדלה

מדינות המערב שואפות להשיג הבנות על הקריטריונים שלפיהם ייקבע אם תוכנית הגרעין של איראן מיועדת למטרות צבאיות או למטרות שלום. ההבנות יכללו גם הסכמה משותפת על אופן הפיקוח על מתקני הגרעין, ומנגד על התמורה שתקבל איראן על ההיתר לביקור הפקחים.

איראן טוענת שתוכניתה איננה מיועדת למטרות צבאיות, ואף מוסיפה שהיא מתנגדת לעצם פיתוחו וקיומו של נשק גרעיני. שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלהי, הזכיר במאמר בוושינגטון פוסט ביום שישי כי "אנחנו הדגשנו בתוקף את התנגדותנו לנשק להשמדה המונית. כבר לפני שבע שנים פרסם המנהיג העליון עלי חמינאי פסק הלכה שאוסר על ייצור, אחסון ושימוש בנשק גרעיני... אפילו כאשר סדאם חוסיין התקיף אותנו בנשק כימי אנחנו לא השבנו בנשק דומה, ואפילו הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית לא הצליחה למצוא הוכחות לכך שלתוכניתנו יש היבטים צבאיים".

סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב, נציגה של רוסיה בשיחות באיסטנבול, אמר ביום שישי כי "על פי המידע שיש ברשותי, לא ייתכן שהתוכנית הגרעינית של איראן נועדה למטרות שלום בלבד, אבל זה שונה לחלוטין מלומר שלתכנית הזאת יש ממדים צבאיים". אפשר כמובן להבין את דברי ריאבקוב בשני אופנים, אבל עצם הטלת הספק במהות התוכנית מרמזת בעיקר על הכיוון אליו נוטה רוסיה בשיחות הללו. רוסיה תסכים להידוק הפיקוח, שמטרתו לאשר את אופיה הלא-צבאי של התוכנית האיראנית אבל לא להפסקת העשרת האורניום למטרת שלום.

בינתיים מצביעים המשתתפים על המאמץ שמשקיעים הצדדים ליצור אווירה של כבוד הדדי ושל נכונות לשיתוף פעולה. כך, למשל, מדגישים האיראנים כי אתר האינטרנט האיראני "משרק", המקורב לחוגים הרדיקליים בטהראן, פרסם כתבת פרופיל מחמיאה על נציגת ארה"ב בשיחות, וונדי שרמן, כשהוא מציין שהיא ידועה כמי ש"פותחת דלתות".

יועץ בכיר של חמינאי, גולאם עלי חדאד-עאדל, שהיה יו"ר הפרלמנט והוא גם חותנו של חמינאי ומכיר היטב את דעותיו, אמר לאותו אתר כי "ההבדל בין השיחות הנוכחיות לקודמותיהן הוא ששני הצדדים אימצו טון מתון והם נוקטים לשון פייסנית ומכבדת", דבריו פורשו כחלק מכוונתו של חמינאי להכין את הציבור באיראן לוויתורים. גם שר החוץ סאלהי ציין במאמרו לוושינגטון פוסט כי הפעם "הצדדים מגיעים לשולחן הדיונים בלי תנאים מוקדמים", דבר שבעיניו חשוב להצלחת השיחות.

מעניינת בהקשר זה "התזכורת" שהעביר סאלחי לממשל האמריקאי. במאמרו הוא כותב בין היתר "לפני 45 שנים, ארה"ב מכרה לארצי כור מחקרי וכן דלק גרעיני ברמת ההעשרה צבאית עבור הכור. זמן קצר אחר כך הסכימה ארה"ב לסייע להתקין מעגל גרעיני שלם לייצור דלק גרעיני יחד עם כורים גרעיניים. הטענה האמריקאית אז הייתה שכוח גרעיני יתמוך בצרכים הגדלים והולכים של הכלכלה האיראנית וישחרר את עתודות הנפט שלנו לייצוא או להמרה למוצרים פטרוכימיים. הרציונל לכך לא השתנה מאז ועד היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ