הצבא נכנע למפגינים |

הבחירות לנשיאות מצרים צפויות להידחות בחודשיים לפחות

המועצה הצבאית החליטה כי הבחירות ייערכו רק לאחר ניסוח חוקה, ושינתה את הרכב הוועדה המחוקקת באופן שמחליש מעט את הקבוצות האיסלאמיות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

המועצה הצבאית העליונה במצרים החליטה היום (ראשון) כי הבחירות לנשיאות ייערכו רק לאחר ניסוח חוקה חדשה למדינה. ההחלטה עלולה להביא לדחייה של הבחירות בחודשיים, אם לא יותר.

המועצה הצבאית נענתה בכך לתביעתן של תנועות ליברליות ודתיות אשר חששו שבחירת הנשיא על פי החוקה הקיימת עלולה להעניק לו סמכויות רחבות, בדומה לאלה שהיו בידיו של הנשיא לשעבר, חוסני מובארק, והוא יוכל לפזר את הפרלמנט או לקבוע את מבנה הממשלה על פי מפתח שאיננו משקף את הכוחות הפוליטיים במצרים.

גם הצבא מעוניין לקדם תחילה את ניסוח החוקה, כדי שיוכל להשפיע על היקף סמכויותיו של הנשיא הבא. עם בחירת הנשיא, אמור הצבא להעביר לו את סמכויות ניהול המדינה ולהכפיף עצמו להחלטותיו. כל עוד יכול הצבא לנווט ולקבוע לפחות חלק מעקרונות החוקה החדשה, הוא ישאף לעשות כן לפני שנשיא חדש ייבחר.

הפגנת תמיכה בעומר סולימאן. בין ניסוח החוקה לבחירות עוד צריך להתקיים משאל עםצילום: אי–פי

אולם החלטה זו פירושה כי הבחירות לנשיאות יצטרכו להידחות ככל הנראה מהמועד שנקבע להן, בסוף חודש מאי. לפי הערכות, ניסוח החוקה יחד עם משאל העם שיש לקיים בעקבותיו ייאלצו לדחות את הבחירות בחודשיים לפחות.

היום החליטה המועצה לבטל גם את הרכב הוועדה לניסוח החוקה שחולל מחלוקת עמוקה בין תנועת האחים המוסלמים לבין התנועות הליברליות. הפרלמנט המצרי, שנשלט על ידי האחים המוסלמים, קבע כי מחצית חבריה של הוועדה יבואו מן הפרלמנט ומחציתם השניה יהיו מחוץ לפרלמנט. בכך הבטיחו האחים והתנועות האיסלאמיות האחרות את שליטתן בוועדת ניסוח החוקה וגרמו לחלק מחברי הוועדה שאינם דתיים לפרוש ממנה.

על פי החלטת המועצה הצבאית העליונה, שהתקבלה בהסכמת התנועות הפוליטיות, תורכב הוועדה במלואה מאנשי ציבור שמייצגים את כל מגזריו, והם אינם חברי פרלמנט. בכך נענתה המועצה הצבאית לדרישתן של התנועות הליברליות. בימים הקרובים יתקיימו דיונים על הקריטריונים למינוי חברי הוועדה ורק אחר כך יתחילו בניסוח החוקה.

שתי המחלוקות העקרוניות שעלולות להתעורר בעת ניסוח החוקה קשורות לאופן בו תנוסח הגדרתן של הדת, המדינה והיקף הסמכויות של הנשיא הבא. חוקתה הקיימת של מצרים קובעת כי ההלכה האיסלאמית היא המקור הראשי לחקיקה, אבל החוקה איננה מפרטת באיזה אופן יש לקיים זאת.

לפני כחמש שנים הציעו האחים המוסלמים להקים מוסד הלכתי גבוה שבו יכהנו חכמי דת אשר ינחו את השלטון כיצד לקיים את ההלכה. במצע מפלגת החירות והצדק, מפלגתם של האחים, מופיעים פרקים שלמים על הדרכים והאמצעים שישמשו לטיפוח הדת במדינה אבל אין הם מציינים את חובת ההתייעצות או ההנחיה בין המשטר לחכמי הלכה. אשר לסמכויות הנשיא, הפרלמנט הנוכחי ירצה נשיא שסמכויותיו מוחלשות ועל כך קיימת הסכמה עקרונית בין האחים לתנועות הליברליות אבל הקושי יהיה בניסוח המדויק של הסמכויות הללו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ