נשות מצרים חוששות לזכויותיהן לאחר המהפכה

במשך שבועות הן הפגינו בקהיר למען עתיד טוב יותר. כשהתעוררו מהאביב הערבי, גילו הנשים במדינה כי אפילו התנועות החילוניות לא רואות בהן שוות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לד"ר ניהאד אבו אל-קומסאן אין ספק, שהנשים במצרים הפסידו במהפכה הזאת. במשך חודש תמים שימשה אבו אל-קומסאן כיו"ר המועצה למען האשה, שהקימה המועצה הצבאית העליונה, עד שהתברר לה שהמועצה איננה יותר מאשר חלון ראווה שנועד להציג אשליה של שוויון זכויות, ולמעשה היא חסרה כוח ותקציבים. אבו אל-קומסאן התפטרה בקול רעש גדול ופנתה לנהל מאבק ציבורי למען שוויון נשים בחוקה החדשה, שממתינה עדיין לניסוחה.

"נשים יצאו להפגנות כדי להשיג עתיד טוב יותר. הופתענו לגלות, שאחרי המהפכה חזרנו עשרות אם לא מאות שנים לאחור", אומרת אבו אל-קומסאן בראיון לאתר "אילאף". ואכן, ב-2009 קבע הנשיא חוסני מובארק מכסה של 64 נשים לפרלמנט, אבל לקראת הבחירות לפרלמנט שהתקיימו כשנה אחרי נפילתו, ביטלה המועצה הצבאית העליונה את תקנת מכסת הנשים, ורק כפתה על כל רשימה לכלול אשה אחת לפחות בין המועמדות.

התוצאה היא, שכל הרשימות, חילוניות, ליברליות ודתיות, כלאו את הנשים במקום נמוך, ובכך הבטיחו שהן לא ייבחרו. כיום מכהנות בפרלמנט רק תשע נשים מתוך 508 חברי פרלמנט, פחות מ-2% לעומת 12% בתקופת מובארק. גם מספר הנשים בממשלה החדש ירד משלוש לשתיים. אפילו בסודאן תופסות נשים 36% מהמושבים בפרלמנט, ובתוניסיה - 28%.

מאחורי ביטול מכסת הנשים בפרלמנט עמדה לכאורה כוונה טובה. בתקופת מובארק השתמשה מפלגת השלטון, המפלגה הלאומית הדמוקרטית, בנשות המפלגה כדי להגביר את כוחה בפרלמנט וגם כדי להפגין את תמיכתה בזכויות האשה. כאחראית לקידום מעמד האשה מונתה אשת הנשיא, סוזאן מובארק, שעמדה בראש המועצה הלאומית למען האשה. "היו לנו מאבקים קשים עם סוזאן מובארק", מספרת אבו אל-קומסאן, "היתה לה השקפת עולם מפגרת. היא אשה מסורתית אף שלמדה באוניברסיטאות הטובות ביותר. היא העדיפה להישאר בבית כדי לטפל בילדיה, כשפתאום מצאה את עצמה על כס אשת הנשיא. מובארק לא עשתה דבר למען הנשים. כל מה שהשגנו היה תוצאה של מאבקים מצד ארגוני הנשים. האם עשתה משהו כדי לחסל את האנלפאביתיות בקרב נשים, המגיעה ל-40%?".

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

אוהדי קבוצת הכדורגל אל-אהלי בהפגנה; הטילו מגבלות על הנשיםצילום: אי-פי

אבל מתברר, כי לא רק השלטון החדש והתנועות הדתיות, ובראשן האחים המוסלמים, שגרפו את רוב המושבים בפרלמנט, מתייחסים לזכויות האשה כאל נטל שצריך לסלק מסדר היום. במשך כמה שבועות קיימו האולטראס, כפי שמכונים חברי מועדון אוהדי קבוצת הכדורגל אל-אהלי, שביתת שבת לפני בניין הפרלמנט. הם דרשו לחקור ולהעניש את האחראים למהומות במשחק שהתקיים בפברואר בפורט סעיד, ובמהלכן נהרגו לפחות 74 בני אדם. לטענתם, אנשי כוחות הביטחון הנאמנים למובארק הם שהציתו את ההתכתשות הקטלנית כנקמה במועדון אוהדי הקבוצה על פעילותם להפלת שלטון מובארק.

בפעם הראשונה הצטרפו גם נשים ונערות לשביתת השבת וקראו עם הגברים והנערים קריאות נגד המשטר החדש, אשר התמהמה בחקירותיו. הנשים עזרו להכין את השלטים וחיברו חרוזים לשירי המחאה, כשלפתע נדהמו לראות שלט שהוצב במחנה האוהלים שהקימו האוהדים. נכתב בו, כי "נשים יוכלו להשתתף בשביתת השבת רק בין השעות שמונה בבוקר לעשר בלילה. לאחר מכן עליהן לחזור לבתיהן".

"איך אנחנו יכולים לבוא בטענות לתנועות הדתיות על הדרת נשים, כאשר כוחות המהפכה נוקטים אותה מדיניות", תמה עומר אחמד, חבר הוועד הפועל של התאחדות הנשים המצרית. לפני כשבועיים נערך סקר דעת קהל, שבו נשאלו המשתתפים לדעתם על סוג המשטר הראוי להיות במצרים: כזה שבו יש נשיא חזק ורב סמכויות, או כזה שבו הממשלה היא בעלת הסמכויות ולנשיא רק סמכויות טקסיות. הרוב המוחלט השיב, כי הוא מעדיף נשיא חזק בדומה למשטרים שהיו עד כה. אשר לשאלה אם אשה יכולה לכהן כנשיאה, התשובה הגורפת היתה, כצפוי, שלילית.

זכויות פוליטיות לנשים אינן חזות הכל. כמו בתקופת מובארק או במשטר הירדני, בעיראק או בסודאן, מועמדות של נשים למשרות שלטון היא פעמים רבות דרך לעקוף את הצורך בייצוג משמעותי, ואמצעי לחזק את מפלגות השלטון. אבל לעומת מרוקו או תוניסיה - שבהן זכויות הנשים נהפכו לחלק בלתי נפרד מן המסורת הפוליטית, ושליטיהן ראו בהענקת זכויות שוות לנשים יסוד הכרחי לקידום החברה והכלכלה - במצרים החשש הכבד עכשיו הוא מהאופן שבו התנועות הדתיות יתייחסו למעמד האשה.

האחים המוסלמים מציגים לראווה את השתתפות הנשים בתנועה ואת ארגון "האחיות המוסלמיות" כהוכחה למעמד הנשים בעיניהם. אבל מכך בדיוק חוששות אבו אל-קומסאן ועמיתותיה: "התנועות הדתיות רוצות להחליש את האשה כדי לשלוט בחברה. הן מוכנות לסבול את האשה כסמל, אבל רק כסמל לשליטה הגברית הדתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ