בטהראן מסכימים עם נתניהו |

איראן משוכנעת שקיבלה מתנה מהמערב

טהראן רואה בהסכמת המערב לאפשר לה לקיים תוכנית גרעין למטרות שלום כהישג גדול. היא גם רומזת שתסכים לדון בהגבלת העשרת אורניום

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

תמימות דעים הושגה בין בנימין נתניהו למשטר האיראני כששניהם סבורים שוועידת איסטנבול העניקה "מתנות" לאיראן. אולם בעוד שנתניהו רואה באורכה שקיבלה איראן את המתנה העיקרית, טהראן רואה בהכרה הבינלאומית בזכותה לקיים תכנית גרעינית למטרות שלום, ובהבנה שתוכנית הגרעין האיראנית אכן נועדה לצרכי שלום - כהישגים החשובים ביותר שיוכלו להניב תוצאות משמעותיות במפגש הבא בבגדאד שצפוי להתקיים בשבוע האחרון של מאי.

סגן מפקד משמרות המהפכה, הגנרל חוסיין סלאמי, אמר היום לעיתונאים כי בוועידת איסטנבול "העולם התייצב בפני העובדה שלפיה איראן איננה מעוניינת בנשק גרעיני והמערביים (כך במקור) קיבלו את דעתו של המנהיג העליון חמנאי, שאיראן כלל אינה שואפת להשיג נשק גרעיני משום שנשק כזה סותר את הוראותינו הדתיות. התוצאה החיובית השנייה של הוועידה היא קבלת זכותה של איראן להיות בעלת טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום. הכרה בזכות הזאת היא אחד ההישגים החשובים של המאבק של העם האיראני להשיגה".

גם יו"ר ועדת הביטחון הלאומי ומדיניות החוץ בפרלמנט, עלא אל-דין בורוג'ורדי, קובע כי ועידת איסטנבול היתה הצלחה מבחינתה של איראן וכי "הלחצים שהמערב הפעיל על איראן לא הועילו, להיפך, הם הפכו את איראן ממדינה שאין לה טכנולוגיה גרעינית למדינה שיש יכולות בכל תחומי הגרעין, מהפקת אורניום, דרך הפקת דלק גרעיני וכלה בהעשרת אורניום".

בורג'ורדי קרא למערב לשים קץ למדיניות האיומים והאזהרות ולעבור למדיניות של שיתוף פעולה על בסיס האינטרסים המשותפים כדי שהמפגש הבא בבגדאד "יהיה צעד גדול קדימה". בורוג'ורדי תיאר את הוועידה כשונה לחלוטין מן המפגשים הקודמים מבחינת האווירה וההבנה ששררו בה, ומבחינת ההצעות שהוצגו בה וההסכמות על הכנת נייר עבודה מסודר לקראת המפגש הבא. בורוג'רודי רמז בדבריו לכך שאיראן לא תסכים להוציא אורניום מועשר משטחה למדינה אחרת משום שדרישה כזאת "מעידה על חוסר אמון, והרי הבסיס לדיאלוג ולמו"מ הוא האמון בין הצדדים ואם הוא לא קיים אזי אין טעם במפגשים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

בורוג'ורדי גילה עוד כי למרות מדיניותה של איראן שלא לקיים מו"מ ישיר עם ארה"ב, העקרון הזה הופר כאשר טהראן וושינגטון קיימו שלושה סבבי שיחות ביחס לעיראק (בתקופה שאחרי מלחמת עיראק, צ"ב) וזאת "על פי בקשתה של ארה"ב כדי לפתור את המשבר בעיראק. אחרי יותר מ-30 שנים מאז ניצחה המהפכה האסלאמית, על ארה"ב להבין שלא יכולה להיות הבנה ושיתוף פעולה עם איראן על בסיס ההיגיון של איומים וכוח. איראן תהיה מוכנה לבחון מחדש את יחסיה עם ארה"ב אם יחול שינוי יסודי במדיניותה כלפי איראן".

הדברים שאמר בורג'ורדי, שנחשב לאחד הדוברים השמרנים ביותר של איראן, מעידים על הלך רוח שונה שאותו מבקש המשטר האיראני להפגין כהמשך לאווירה הפייסנית שיצר לקראת הוועידה. אמנם גם בעבר דיברו נציגים איראניים על נכונותם לדבר עם ארה"ב אם תשנה את מדיניותה, אולם לדברים הללו יש עתה חשיבות מיוחדת משום שהם מעידים על כוונה להמשיך במהלך הדיפלומטי מתוך אווירה חדש, בלתי מתלהמת, שעשויה ליצור יותר אימון ואולי גם להניב ויתורים נוספים לאיראן.

בה בעת רמז שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, כי שאלת המשך העשרת האורניום תהיה הנושא שעליו תידון ועידת בגדאד לצד הדיון בשאלת הסנקציות על איראן. אולם הפעם, הבהיר סאלהי כי "העשרת האורניות למטרות מחקר תימשך במלואה".

זהו ביטוי נקי לנכונות האיראנית לדון בהגבלת כמות האורניום שיועשר ורמת העשרתו. נראה כי גם סירובו של סאלהי לדון בפומבי בנושא ההעשרה הוא שינוי לעומת התבטאויות קודמות שבהן איראן הציגה עמדה תקיפה ובלתי מתפשרת - הן ביחס לכמות והן ביחס לרמת ההעשרה, לעומת הימנעותו, הפעם, של סאלהי לנקוט בביטויים חד משמעיים ולפזר רמיזות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ