הפקחים לא עוצרים את הקטל בסוריה; עוד 67 הרוגים במהומות

חרף דיווחי הפעילים על האלימות בצפון המדינה, המשקיפים צפויים להישאר בדמשק; ארה"ב: האופוזיציה עומדת בתנאי הפסקת האש, כוחותיו של אסד לא

ד-פ-א ונטשה מוזגוביה (ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ונטשה מוזגוביה (ארה"ב)

לפחות 67 בני אדם נהרגו היום (שלישי) במהומות ברחבי סוריה, מרביתם בעיר אידליב, כך דיווחו גורמים באופוזיציה הסורית. האלימות המתמשכת במדינה מאיימת על עתיד המשימה של המשקיפים הבינלאומיים שנשלחו על ידי האו"ם כדי לעקוב אחר יישום תוכנית הפסקת האש במדינה.

עימותים קשים התרחשו היום בין הצבא למורדים גם באזור דרעא. על פי הדיווחים, לפחות שישה בני אדם נהרגו בעימותים הללו. גם באזור חומס וחאמה נהרגו כמה בני אדם בחילופי אש בין הצדדים.

ביום חמישי שעבר נכנסה לתוקף הפסקת האש לפי המתווה של שליח האו"ם למדינה, קופי אנאן, זאת, במקביל להגעת צוות ראשון של משקיפי או"ם שאמורים לפקח על יישומה. למרות זאת, במהלך סוף השבוע נהרגו עשרות בני אדם ברחבי המדינה, והצבא הסורי המשיך להפגיז ערים שונות ברחבי המדינה במטרה לדכא את ההתקוממות נגד הנשיא בשאר אסד.

מה יקרה אם משימת הפקחים תיכשל? עשו לנו לייק ודברו על כך בפייסבוק

על פי מתווה הפסקת האש, צבאו של אסד היה אמור להסיג את כוחותיו מאזורי העימות השונים במדינה ולפתוח במשא ומתן עם האופוזיציה הסורית.

דובר מטעם האו"ם שנשלח לדמשק אמר היום כי צוות המשקיפים שהגיע ביום ראשון לבירה ימשיך לנהל מגעים עם בכירים במדינה ולא יעזוב את הבירה הסורית לעת עתה. מועצת הביטחון של האו"ם דרשה לאפשר גישה חופשית לצוות המשקיפים, אולם קיים חשש שהשלטונות הסוריים ינסו לפגוע במשימה בכך שיאלצו את הפקחים לסייר במדינה כשהם מלווים על ידי נציגי הממשל. מוקדם יותר השנה הסיגה הליגה הערבית את פקחיה מהמדינה לאחר שנטען כי הרשויות בסוריה לא איפשרו להם לבצע את עבודתם כראוי.

"ישנם מכשולים רבים והשלטון הסורי לא עוזר להסיר אותם, מה שמעכב את היכולת של הפקחים להכין את השטח להגעתם של פקחים נוספים", אמר היום דיפלומט מערבי השוהה בסוריה לסוכנות הידיעות הגרמנית.

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אמר כי האופוזיציה הסורית עומדת בתנאי הסכם הפסקת האש - בניגוד למשטרו של בשאר אל-אסד. "בהתבסס על המקורות בסוריה, 26 בני אדם נהרגו בסוריה ביום שני. אנו מבינים שהפגזת חומס ובוסרה אל-חריר נמשכת".

הוא הוסיף כי "השחיקה הזאת של הפסקת האש שקראנו לה שברירית מראש אינה מקובלת. אנו רוצים לראות את משטר אסד עומד בהבטחות שלו ומיישם את הצד שלו של העסקה. עד כה הם בקושי יישמו סעיף אחד בהסכם. עלינו לאפשר למשקיפים להתבסס בשטח ולדווח על מה שהם רואים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ