נפסלה סופית מועמדותו של עומאר סולימאן בבחירות לנשיאות מצרים

לסגנו של מובארק חסרו כ-1,000 חתימות. גם מועמד "האחים המוסלמים" והמועמד הסלאפי הפופולרי - נפסלו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש המודיעין המצרי וסגן הנשיא לשעבר, עומאר סולימאן, לא יוכל להתמודד בבחירות לנשיאות בעוד קצת יותר מחודש. זאת לאחר שוועדת הבחירות המרכזית בחרה שלא לקבל את ערעורו. בנוסף, נפסלה סופית גם מועמדותם של השייח הסלאפי חאזם סלאח אבו איסמעיל, נציג האחים המוסלמים חיירת א-שאטר, מועמד הליברלים איימן נור ושישה מועמדים נוספים שערערו.

מועמדותו של סולימאן, שנחשב עד כה לחילוני המוביל במרוץ, נפסלה כיוון שחסרו לו כאלף חתימות כדי להגיע ל-30 אלף החתימות הדרושות למועמד מ-15 מחוזות שונים במצרים. מועמדותו של אבו איסמעיל, שנחשב לאחד הפופולריים במצרים, נפסלה נוכח החשדות שאמו מחזיקה באזרחות אמריקנית. בכל הנוגע לא-שטאר, תנועת "האחים המוסלמים" הודיעה אמש כי אם אכן נפסלה מועמדותו, הרי שהמועמד מטעמה לנשיאות יהיה מוחמד מורסי, המכהן כיום כיושב ראש מפלגת "החירות והצדק".

ההחלטה הסופית של ועדת הבחירות המרכזית טורפת מחדש את הקלפים במרוץ לנשיאות מצרים. עד כה נחשב סולימאן לאחד המועמדים החזקים והבולטים כנגד האיסלאמיסטים ובעיקר כנגד הכוונות של האחים המוסלמים להציב מועמד מטעמם. על פי סקר שערך מכון המחקר "אל-אהרם", הרי שביטול מועמדותו של סולימאן תחזק את התמיכה באחמד שאפיק, שכיהן כראש הממשלה בתקופת מובארק, וכן את סיכוייו של שר החוץ ומזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, עאמר מוסא. גם שאפיק וגם מוסא הם מועמדים חילוניים מובהקים.

הסרת מועמדותו של א-שאטר והחלפתו במורסי אינה צפויה לשנות בהרבה את סיכויי האחים המוסלמים במרוץ לנשיאות, שלעת עתה אינם נראים גבוהים במיוחד. ואולם, פסילתו של המועמד הסלאפי מותירה את התחרות על "הקול האיסלאמיסטי" בין מורסי לבין לבין עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, אחד מראשי האחים המוסלמים לשעבר שהחליט ולהמרות את החלטת המדריך הכללי של התנועה ולהתמודד. אל-פותוח, שהורחק משורות האחים, הוא מועמד איסלאמיסטי מתון ונחשב לאהוד במיוחד בקרב צעירי התנועה.

כך או כך, לא ברור עדיין כיצד תיראה חוקתה של מצרים לקראת הבחירות לנשיאות. היום אמורים להיוועד נציגי המפלגות הפוליטיות במצרים כדי לסכם את הרכבה החדש של הוועדה לניסוח החוקה. זאת לאחר שבין המפלגות הוסכם כי הוועדה שהקים הפרלמנט, ובה קיים רוב איסלאמי מובהק, אינה יכולה להמשיך ולפעול. המועצה הצבאית העליונה בראשות חוסיין טנטאווי ביקשה לפני כמה ימים מנציגי הפלגים להשלים את החוקה עוד לפני הבחירות לנשיאות, דבר הוביל לגל שמועות לפיהן בכוונת המועצה לדחות את ההצבעה. אתמול הבהירה המועצה כי הבחירות יתקיימו במועד שנקבע. הסיבוב הראשון יתקיים ב-24-23 במאי, ואם אף מועמד לא יזכה ליותר מ-50% ייערך סיבוב שני באמצע יוני.

ובעניין אחר: אתמול נפתח משפטם של 61 אזרחים מצרים המואשמים במעורבות במהומות שאירעו לפני כחודשיים וחצי באצטדיון הכדורגל בפורט סעיד. במהומות נהרגו 74 בני אדם, רבים מהם נרמסו או נפלו מהיציעים אל מותם. הדיון הופסק לאחר שהמואשמים קיללו והטיחו האשמות בשופט מתוך כלוב המעצר. הם טענו לחפותם ודרשו כי האחראים האמיתיים למהומות ייענשו, ובהם בכירי משרד הפנים המצרי. לאחר הפסקה קצרה, שב השופט לאולם והודיע כי המשפט יתחדש בראשית החודש הבא.

עומאר סולימאן בלשכתו, השבוע בקהיר. נחשב למועמד החילוני המובילצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ