בכירים בארה"ב: דיפלומטיה היא הפתרון בסוריה, אין תקציב לתקיפה

שר ההגנה פאנטה: "נדרשת הסכמה בינ"ל למתקפה". בכיר בבית הנבחרים: נתקוף רק אם יהיה איום על ארה"ב

נטשה מוזגוביה וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה וסוכנויות הידיעות

בשימוע שנערך אתמול בוועדת הכוחות החמושים של בית הנבחרים האמריקאי הדגיש שר ההגנה ליאון פאנטה כי נדרשת הסכמה בינלאומית לשם יציאה לפעולה צבאית בסוריה, וכי דיפלומטיה היא האפשרות המועדפת כעת לפתרון המשבר. "אין כאן פתרון קסם", אמר. הרמטכ"ל האמריקאי, הגנרל מרטין דמפסי, אמר כי לארצות הברית קשרים צבאיים חזקים עם המדינות הגובלות בסוריה וכי במידת הצורך ייענה הצבא לדרישה לפעול במדינה.

למרות דברי הבכירים, בקונגרס ביקשו לנהוג בזהירות בכל הנוגע לאפשרות של התערבות צבאית בסוריה. "איני ממליץ על התערבות צבאית במיוחד לאור המצב התקציבי שלנו, אלא אם יהיה כאן איום ברור על הביטחון הלאומי שלנו", אמר יו"ר ועדת הכוחות החמושים, הווארד מקיאון, "אולם אני עדיין תוהה מה ארצות הברית יכולה לעשות כדי לזרז את פרישתו של הנשיא אסד".

אתמול חתמו סוריה והאו"ם על הסכם המפרט את תנאי פעולתם של פקחי האו"ם שנשלחו לבחון את הפסקת האש ומתייחס להגדלת מספר הפקחים במדינה. בתוך כך, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון האשים את הממשל הסורי בהכשלת תוכנית השלום שגיבש השליח קופי אנאן. במכתב שהעביר למועצת הביטחון ציין כי סוריה לא הסיגה את חייליה ואת הנשק הכבד שלה מהערים, ובכך לא הראתה באופן ברור כי היא מחויבות לשלום. לדבריו, אנשי אסד שיבשו את עבודת פקחי האו"ם ולא עשו דבר כדי להקל על המשבר ההומניטרי במדינה. מזכ"ל האו"ם מבקש להגדיל את מספר הפקחים הפועלים בסוריה ל-300, כאשר כיום נמצאים בה 30 פקחים בלבד.

בכיר האופוזיציה הסורית, ד"ר רדוואן זיאדה, אמר אתמול בראיון ל"הארץ" כי "לקהילה הבין לאומית אין אינטרס ישיר בסוריה כי אין בה נפט. היא תמיד התנהלה באטיות עד שהתערבה במשברים הומניטריים, כמו אלה ברואנדה ובדרפור, אך את אסד לא ניתן יהיה לעצור ללא שימוש בכוח". בתום אירוע הזדהות עם סוריה, שערכו סטודנטים בוושינגטון, הוסיף זיאדה כי "הסורים לא מבקשים להציב חיילים בשטח, אלא ליצור אזורים בטוחים בלבד. זו אחריותה של הקהילה הבינלאומית להגן על האזרחים וזה הזמן שלה להציל חיים בסוריה".

זיאדה, חוקר ופעיל זכויות אדם, נמלט עם רעייתו מסוריה ב-2007, לאחר שהוזהר כי ייעצר בשל דיווחיו על הפרת זכויות אדם שביצע משטר אסד. הידיעות על הסכמה שהושגה בין האו"ם לסוריה לא עוררו בו אופטימיות. "משטר אסד לא ישנה כיוון", הדגיש, "אני רוצה לראות יום אחד שבו הוא עוצר את ההרג. הרי בשאר אסד מעולם לא אישר רפורמות, והוא פושע בדיוק כמו אביו. הוא ירש ממנו את הגנים לרצח. משימת פקחי הליגה הערבית נכשלה, ואני בטוח שהליגה ומועצת הביטחון של האו"ם יגיעו לבסוף למסקנה שזה לא יעבוד עם אסד. השאלה היא כמה אנשים ייהרגו בינתיים".

זיאדה טען כי הביקורות שנמתחו על האופוזיציה הסורית, לפיהן היא אינה מאוחדת ויש בקרב לוחמיה גורמים קיצוניים ואף פעילי אל-קאעדה, משמשות את הקהילה הבין לאומית כתירוץ לאי התערבותה בנעשה במדינה. "האופוזיציה היתה מאוחדת בבוסניה או בכורדיסטאן, שם הכריזו על אזורים בטוחים עבור הפליטים?", תהה, "המועצה הלאומית הסורית כיום היא יותר מאוחדת מהקבוצות שהיו בזמן המשברים במדינות ההן. טוענים גם שמדובר ב'ארגון טרור' שהמשטר לכאורה נלחם נגדו. איזה מין ארגון טרור זה, שאין לו מנהיגים או סדר יום? בשביל מלחמה נגד ארגון טרור צריך להפוך מיליון תושבים לפליטים? איש לא מאמין לטענות האלה של המשטר, שאין בהן כל היגיון".

זיאדה העריך כי האחריות המרכזית למצב העגום בסוריה מוטלת כיום על כתפיה של רוסיה. "המשטר האוטוריטרי של רוסיה מגן על משטר אסד וממשיך לספק לו נשק וציוד", אמר, "הרוסים חייבים לחשוב על עתידם, כי העתיד שלהם הוא עם העם הסורי, לא משטרו של אסד, ויש הרבה כעס כלפי הרוסים בציבור הסורי".

אסד ורעייתו מגישים שקיות מזון לתושבים בחומס, שלשוםצילום: רויטרס
רדוואן זיאדהצילום: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ