עשרות אלפים מפגינים בתחריר נגד השלטון הצבאי

המפגינים דורשים גם למנוע מבכירי משטר מובארק להשתתף בבחירות לנשיאות. המפגינים מחולקים בין אנשי האחים המוסלמים, הליברלים, והסלפים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

עשרות אלפי מפגינים מילאו את כיכר תחריר בקהיר היום (שישי) בהפגנה הגדולה ביותר בחודשים האחרונים נגד השלטון הצבאי. המפגינים דורשים מהצבא להעביר את המושכות במדינה לשלטון אזרחי ולאסור על בכירי משטר מובארק להשתתף בבחירות לנשיאות.

גם אנשי האחים המוסלמים וגם מפגיני התנועות הליברליות משתתפים בהפגנה, בסימן מובהק לחוסר שביעות הרצון הגוברת מהצבא לאור הכאוס הפוליטי במדינה לקראת הבחירות הראשונות לנשיאות מצרים מאז נפילת הנשיא חוסני מובארק, לפני יותר משנה. הבלבול מעלה את החשד שהגנרלים, שנמצאים בשלטון מאז הדחת מובארק, עושים מניפולציה על ההליך כדי לשמור את כוחם, להבטיח ניצחון למועמד תומך הצבא ולמנוע רפורמה.

אולם הקהל בתחריר מפולג בין קבוצות יריבות עם דרישות ומטרות שונות. כתוצאה מכך, המפגינים לא הצליחו לגבש רשימת דרישות אחידה.

הליברלים ותנועות הנוער קוראים לכל הצדדים להסכים על מועמד "מהפכני" אנטי-צבאי. אולם אנשי האחים המוסלמים – להם יש נציגים משל עצמם במרוץ – מסרבים להסכים.

מפגינים בכיכר תחריר, היוםצילום: רויטרס

האחים, התנועה הפוליטית החזקה ביותר במצרים, שזכתה ברוב הקולות בבחירות לפרלמנט, מתוסכלת מכך שעד כה מנע מהם הצבא מלתרגם את שליטתם בפרלמנט לכוח פוליטי. הארגון זועם על החלטת ועדת בחירות, שמונתה בידי הצבא, לפסול את המועמד המוביל שלהם, סגן מנהיג התנועה חיירת א-שאטר, יחד עם תשעה מועמדים אחרים, מהשתתפות בבחירות לנשיאות. בתגובה, האחים קוראים ל"מהפכה נוספת".

מנגד, הליברלים מאשימים את האחרים בנטישת ערכי המהפכה כדי לקדם את האינטרסים שלהם. האחים המוסלמים נמנעו בדרך כלל מהשתתפות בהפגנות נגד הצבא בשנה האחרונה, והסכימו להחלטת הצבא לנהל את מצרים בתקופת המעבר עד למינוי של נשיא חדש. רבים במחנה החילוני דורשים כי האחים "יתנצלו" על מעשיהם אלה בשנה האחרונה ויוכיחו כי אין בכוונתם להשתלט על המדינה.

תנועה שלישית הבולטת בנוכחותה בכיכר הם הסלפים, התנועה המוסלמית הקיצונית. רבים מהם מוחים על החלטת ועדת הבחירות לפסול את מועמד התנועה לנשיאות, חאזם אבו איסמעיל, בגלל שאמו החזיקה באזרחות אמריקאית. תומכיו נושאים שלטים עם דמותו בכיכר ודורשים ביטול ההחלטה.

הבחירות לנשיאות מתוכננות להיערך ב-24-23 במאי. הנשיא ימונה ב-21 ביוני. המועצה הצבאית העליונה הבטיחה להעביר את השלטון לאזרחים עד תחילת יולי.

אולם הצבא עורר חשש כי בכוונתו לדחות את הבחירות ואת העברת השלטון לאחר שהגנרלים אמרו בפגישה סגורה עם חברי המפלגות הפוליטיות כי הם סבורים שצריך לערוך את הבחירות לפני מינוי הנשיא החדש. תהליך כתיבת החוקה גם הוא שקע באי סדר, ומעטים סבורים שהוא יושלם בזמן.

מפגינים בכיכר תחריר, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ