300 פקחים יישלחו לסוריה, מחלוקת בנוגע לאופי עבודתם

מועצת הביטחון אישרה להגדיל את מספר הפקחים, בזמן שרוסיה וסין המתנגדות לסנקציות נגד דמשק דורשות תיאום הדוק יותר עם משטר אסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הערב (שבת) לשגר קבוצה נוספת של 300 פקחים מטעם האו"ם לסוריה. עם זאת, עדיין קיימת מחלוקת על אופן הבטחת פעולתם בסוריה ועל אופן תיאום פעולתם עם המשטר הסורי.

במקביל להחלטת מועצת הביטחון על הגדלת מספר הפקחים ועל תקופת פעילותם, ממשיך הצבא הסורי להפציץ בערים שונות במדינה. בסוריה שוהים עכשיו שישה פקחים של האו"ם שביקרו היום בעיר חומס ונפגשו עם מושל העיר. תושבים בחומס פנו את הפקחים וקראו להם להפעיל לחץ שיביא להגברת המעורבות הבינלאומיות במדינה.

על שולחן מועצת הביטחון מונחות כרגע שתי הצעות החלטה, האחת צרפתית והשנייה רוסית, כאשר ההחלטה הצרפתית מציעה בין היתר ללוות את הפקחים במסוקים של האו"ם כדי לייעל את עבודתם ולהבטיח את תנועתם, ואילו ההצעה הרוסית מתנגדת לשימוש במסוקים או להטלת סנקציות נוספות על סוריה כחלק מאותה החלטה. נוסחי ההצעות הועברו לנציגי חברות מועצת הביטחון לעיון והחלטה ונראה כי בסופו של דבר תושג החלטה נוספת לשיגור פקחים אבל ללא דרישה לסנקציות ותוך תיאום הדוק עם המשטר הסורי.

כינוס שרי החוץ בפאריס הדנים במשבר בסוריה צילום: אי–פי

בינתיים משחקת המחלוקת הזאת לידי המשטר הסורי שמצד אחד מצהיר שהוא דבק בתכנית אנאן, ומצד שני, תחת התירוץ של הגנה על מוסדות המדינה, ממשיך לתקוף ריכוזי אזרחים כשהוא מובטח מפני התערבות צבאית זרה בשל התנגדותן התקיפה של רוסיה וסין שנותנות בכך גיבוי גם לעמדת נאט"ו נגד מעורבות בסוריה.

כאשר גם לאופוזיציה הפוליטית אין פתרון של ממש חוץ מאשר לקרוא להתערבות צבאית, וכאשר האופוזיציה הצבאית בתוך סוריה מפולגת בין הצבא הסורי החופשי בפיקודו של ריאד אל-אסעד לבין "קבוצת הקצינים החופשיים" בפיקודו של חוסאם אל-דין אל-עוואק, לבין המועצה הצבאית בפיקודו של מוסטפא אל-שייח, יכול המשטר הסורי לנהל מלחמת התשה כמעט ללא הגבלת זמן.

בה בעת מתפתח באזורי הלחימה בסוריה סוג חדש של מאבק אזרחי שבו אזרחים סונים נחטפים על ידי אזרחים שיעים ולהיפך. כפרים שעד פרוץ המרי חיו ביחסי שכנות טובים, נהפכים לאויבים רק בשל השתייכותם העדתית, ועל פי הדיווחים בסוריה, העוינות העדתית הזאת עלולה לחולל מלחמת אזרחים ששום משטר לא יוכל להכיל אותה גם כאשר תסתיים המערכה מול משטרו של אסד. "בכפר שלנו חטפו 12 אזרחים סתם ככה באמצעי היום" סיפר אזרח סוני שמתגורר בכפר במחוז אידליב, "אנחנו יצאנו וחטפנו 30 אזרחים שיעים מן הכפר השכן והתחלנו לנהל מו"מ עם החוטפים. בסוף הצלחנו להביא לשחרור כל החטופים מכל הצדדים, אבל הפרשה נחרטת בזיכרון והאימה מפני השכנים הולכת וגוברת".

מתברר כי לא רק בין העדות הסוריות או בין חברות מועצת הביטחון קיימת מחלוקת, גם שוחרות טובתם של מתנגדי המשטר, המדינות שנקראות "ידידות סוריה" אינן בדיוק אחיות בנפש. כך למשל סירב שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו, שרואה עצמו כראש החץ נגד משטר אסד, להשתתף במסיבת עיתונאים שסיימה את כינוס 14 המדינות הידידות שהתקיים בפריס.

הסיבה לכך היא כוונתו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי לנהל את מסיבת העיתונאים ולנצל אותה כדי להפגין, ערב הבחירות לנשיאות, את מעורבותו ואת מאמציו לפתור את המשבר בסוריה. "חשבתי שיהיה זה בלתי נכון להשתתף במופע כזה בעוד אזרחי סוריה סובלים" הסביר דבוטולו שמקפיד להגן על בכורתה של טורקיה במאבק נגד אסד. בנוסף הייתה זאת הזדמנות נוספת שבה טורקיה יכלה להזכיר לצרפת את אכזבתה העמוקה מן הניסיון הצרפתי לחוקק את החוק נגד הכחשת השואה הארמנית. לסורים בוודאי לא תצמח תועלת מן מכיפוף הידיים הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ