על רקע האיומים הביטחוניים |

הבדואים בסיני רוצים להתנער מהסכמי קמפ-דיוויד - ולאבטח את האזור בעצמם

המועמדים לבחירות מתחייבים לסייע, הממשלה משקיעה באזור תקציבי ענק, אך התוכנית שעתידה לגרום לבדואים בסיני להתנער מהטרור עדיין לא מיושמת

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ראשי השבטים הבדואים בצפון סיני דורשים מהפרלמנט המצרי לשנות את הסכמי קמפ דיוויד משום שאינם מבטיחים את הביטחון הלאומי, וכן ליישם את תוכנית אבטחת חצי האי שעל פיה ישותפו בהגנה על האזור. דרישות אלה הופנו לחברי ועדת הביטחון הלאומי בפרלמנט המצרי שהגיעו ביום חמישי לביקור בן יומיים באל-עריש כדי לעמוד על מצבם הכלכלי של הבדואים ולהכיר מקרוב את האיום על ביטחון סיני.

במאי שעבר הוצגה בפני הממשלה המצרית תוכנית לשיתוף בני השבטים הבדואים בשמירה על ביטחון אזור צפון סיני כדי לבלום את הפיגועים בצינור הגז ולהתמודד עם ארגונים איסלאמיים רדיקאליים שפועלים ללא הפרעה בצפון ומרכז סיני. על פי התוכנית, כל שבט או תת-שבט יגייס קבוצה של לפחות עשרים צעירים שתפקידם יהיה לסייר ולדווח על פעולות חשודות באזור מגוריהם. מגויסים אלה יקבלו משכורת מכוחות הביטחון ויהוו חלק מן המערך המשטרתי באזור. אולם עד כה לא אושרה התוכנית שאם תציע תנאים הולמים - היא עשויה לשמש תחליף הולם לעיסוק הבדואים בהברחות נשק ופליטים ובסיוע לארגוני טרור.

הבדואים דרשו מחברי הוועדה הפרלמנטרית לאשר שיגור מסוקים לאזור סיני לצרכי מעקב אחרי תנועותיהם של מבריחים ומחבלים, וכן לחזק את רשת הטלפונים הסלולריים שנשענת היום בעיקר על אנטנות שמותקנות בעזה ובישראל. אבל חשובה מאלו היא הדרישה לפתוח אזור סחר חופשי בסיני ולהקים מעבר רשמי ופתוח בין סיני לעזה כדי להחליף את הסחר דרך המנהרות ולספק מקומות עבודה לבני השבטים.

חיילים מצרים סמוך לכביש בין אל-עריש לרפיח, בצפון סיניצילום: אנשיל פפר

הפרלמנט המצרי והמועצה הצבאית העליונה מודעים לאיום הביטחוני בסיני, איום שעלול לגרור התערבות צבאית ישראלית בחצי האי. ממשלת מצרים מכירה בצורך להשקיע בסיני ועל פי הדיווחים בתקשורת המצרית היא הקצתה השנה סכום של 650 מיליון לירות מצריות (כמאה מיליון דולר) כדי לפתח תשתיות לצורכי תעשייה ושירותים. אולם הסכום הזה עדיין לא הועבר למחוזות בסיני ולא בררו מתי יועבר.

התוצאה היא שבינתיים ממשיכים הבדואים לעסוק בהברחות ובסיוע לארגוני טרור כדי להתפרנס - תוך שהם מתעמתים עם כוחות הביטחון המצריים, משתלטים על תחנות משטרה או חוסמים כבישים.

הנושא הבדואי הפך להיות גם לחלק ממסע הבחירות לנשיאות כאשר כל המועמדים מתחייבים בנאומיהם לפתח את אזור סיני ולטפח את הקשר עם השבטים הבדווים "שהיה להם תפקיד חשוב ומהותי לצד כוחות הביטחון במלחמה על שחררו סיני" - כפי שאמר אתמול ראש ועדת הביטחון הלאומי בפרלמנט. כך גם ד"ר מוחמד מורסי, ראש מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים, שדיבר היום על "הבדווים שלנו" במסיבת עיתונאים בה הודיע רשמית על התמודדותו לכהונת הנשיאות במקום חיירת אל-שאטר שמועמדותו נפסלה.

גם עמרו מוסא, המועמד החילוני הבולט לנשיאות, התחייב בפני ראשי השבטים הבדווים לפתח את סיני, לקדם את מעמדם ולבטל את התקנות אשר גרמו לאפלייתם במשך עשרות שנים. אבל ספק אם המלל הזה יצליח לשכנע את הבדואים ש-90% מהם מובטלים ואינם רואים בינתיים את תחילת יישומן של ההבטחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ