עשרות הרוגים בהפצצת בית בחמה |

על אף נוכחות הפקחים: 102 נהרגו בסוריה

פעילים דיווחו כי בין ההרוגים כ-30 נשים וילדים. האופוזיציה קראה לאנשיה לא לשתף פעולה עם פקחי האו"ם לנוכח חוסר יכולתם להגן על האזרחים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

102 בני אדם נהרגו אתמול ברחבי סוריה מאש כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד, כך דיווחו הבוקר (חמישי) פעילי אופוזיציה. על פי הדיווח, 57 מההרוגים מצאו את מותם בעקבות הפגזה מאסיבית על שכונת משאע א-טאייר שבעיר חמה. אחד הטילים שפגע במבנה בשכונה גרם למותם של 13 ילדים ו-16 נשים. פרט ל-71 ההרוגים בעיר חמה נרשמו גם הרוגים בדרעא, אידליב ובסביבות הבירה דמשק.

המתקפה הקשה של צבא סוריה מגיעה במקביל לפעילות המשקיפים מטעם האו"ם שעדיין נמצאים במדינה. על פי עדויות של תושבי העיר דומא, הצבא חדל מלהפגיז את העיר זמן קצר לפני הגעתם של המשקיפים שביקרו בה בימים האחרונים.

בעקבות המשך המתקפות הקטלניות, למרות נוכחותם של פקחי האו"ם, הודיעה המועצה העליונה להנהגת המהפכה בסוריה כי היא תפנה בבקשה רשמית להחרים את הפקחים. על פי ההודעה, כלל פעילי האופוזיציה יתבקשו להימנע מקבלת פני המשקיפים ולא לשתף פעולה עימם. זאת לנוכח חוסר יכולתם להגן על האזרחים במקומות בהם הם נמצאים.

עלייה חדה במספר ההרוגים בסוריה בימים האחרונים מעוררת ספקות לגבי היכולת של פקחי האו"ם שנשלחו למדינה לעצור את האלימות ולהביא ליישום היוזמה להפסקת אש. ביום שני נהרגו כ-80 בני אדם במתקפות של צבא סוריה על הערים, רובם בחמה.

בתקופה לפעילות הצבא האינטנסיבית, צבא המורדים תקף בכמה מוקדים בתחילת השבוע. לפי כמה דיווחים, המתנגדים למשטר אסד הרגו שני קצינים בכירים וביצעו שלוש מתקפות באזור דמשק. ארגון זכויות אדם בריטי למען סוריה מסר כי אחד ההרוגים הוא קצין מודיעין.

באירוע אחר אירע פיצוץ מחוץ למרכז התרבות האיראני בדמשק בכיכר אל-מרג'ה. הפיצוץ נגרם ככל הנראה על ידי מטען שהטמינו המורדים במשאית של הצבא. הנהג ושני בני אדם נוספים נפצעו. פעיל סורי המקורב לשלטון טען כי מדובר ברימון שהתפוצץ במרכז העיר, ולא במכונית ממולכדת.

הפעילות של צבא סוריה ביומיים האחרונים נתפשת על ידי המתנגדים למשטר אסד כעונש לתושבים לאחר עזיבת הפקחים. בחמה, היו דיווחים על חיילים שסיירו בשכונות שבהן היו הפגנות, התפרצו לבתי ספר כדי לעצור תלמידים והוציאו בכוח אנשים מבתיהם. לטענת גורמי אופוזיציה בעיר, מי שהתנגד למעצר נורה וביתו נשרף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ