המועמד המוביל לנשיאות מצרים: הסכמי קמפ דיוויד מתו

בשיחה עם תושבים בדרום המדינה הביע עמרו מוסא עמדה חריפה נגד ההסכמים עם ישראל. מבקריו בכל זאת טוענים: הוא שריד של שלטון מובארק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הסכמי קמפ דיוויד הם מסמך היסטורי שמקומו על המדף לזיכרון, משום שסעיפיו מדברים על כך שמטרת ההסכם להקים ממשל פלסטיני עצמאי, בעוד שהיום אנחנו מדברים על מדינה פלסטינית עצמאית", כך הצהיר אתמול (ראשון) עמרו מוסא, המועמד המוביל כרגע בהתמודדות על נשיאות מצרים.

מוסא, שקיים פגישה המונית עם תושבים במחוז סוהאג שבדרום המדינה, הוסיף כי "לא קיים דבר כזה ששמו הסכם קמפ דיוויד. הסכם זה מת ונקבר. קיים הסכם בין ישראל למצרים שאותו נכבד כל עוד ישראל מכבדת אותו. המסמך היסודי שמתווה את היחסים בין ישראל לערבים הוא היוזמה הערבית משנת 2002 אשר ההתקדמות בו תהיה הדדית: צעד תמורת צעד, התקדמות תמורת התקדמות".

מוסא, שכיהן עשר שנים כשר חוץ תחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק (ועזב את תפקידו על רקע חילוקי דעות עם הנשיא) מבחין בין הסכמי קמפ-דיוויד שכוללים את הסעיפים הפלסטינים, לבין הסכם השלום בין ישראל למצרים. אולם, הציבור במצרים אינו עושה בהכרח את ההבחנה הזאת. הסכמי קמפ-דיוויד נתפשים כחבילה אחת וכל התבטאות פומבית כלפיהם נהפכה למדד למדיניות החוץ הצפויה של המועמדים, ובעיקר כקוד מוסכם שעל פיו תיקבע מדיניותה של ארצות הברית כלפי כל אחד מן המועמדים.

עמרו מוסא עם רשימת המועמדים לפרלמנט המצריצילום: אי–פי

בביקור במחוז המערבי במצרים, לפני שבועיים, תיאר מוסא את ההסכם כ"דיו על נייר שתוקף סמכותו פג" מבלי שטרח אז להבחין בין הסעיפים "הפלסטיניים" לאלה שנוגעים לשלום עם ישראל. לעומת מוסא, שנשען על תמיכתן של חלק מן המפלגות החילוניות ושל קבוצות המחאה שהיו עמוד השדרה של המהפכה, דווקא הנציגים האיסלמיסטים טורחים להדגיש את מחויבותם להסכמי קמפ-דיוויד. כך למשל הבהיר ראש מפלגת אל-נור הסלאפית בחודש דצמבר כי תנועתו לא מתנגדת להסכמי קמפ-דיוויד וכי הוא מוכן לשאת ולתת עם ישראל. גם נציגי האחים המוסלמים, כולל מי שהיה עד לאחרונה המועמד לנשיאות, חיירת אל-שאטר, הדגישו את מחויבותם להסכמי קמפ-דיוויד ואף העבירו את התחייבותם זו לממשל האמריקני.

מוסא, לעומת זאת, מוליך מזה שנים קו תקיף נגד ישראל. הוא עיצב את מדיניות החוץ של מצרים ביחס ליכולת הגרעינית של ישראל, מדיניות שדורשת "פירוז האזור מנשק גרעיני", והוא גאה במיוחד על חלקו בהעלאת הבעיה הפלסטינית על סדר היום הבינלאומי בתקופת היותו שר חוץ.

למרות עמדותיו אלה, סופג מוסא בן ה-76, שמתחייב - אם ייבחר - לכהן רק תקופת כהונה אחת כנשיא מצרים, ביקורת נוקבת דווקא ממי שאמורים להיות תומכיו. כך למשל האשים ד"ר זכריא מטר, איש מפלגת אל-וופד החילונית, כי מוסא הוא "בחירתה של ארה"ב וכי אפילו ישראל לא הביעה את דאגתה מבחירתו. על כוונתו להתמודד לנשיאות הוא הודיע מביתו של השגריר הסעודי במצרים ואיש אינו יודע מה הם מקורות מימונו".

עמרו מוסא בסיור בחירות בקהירצילום: רויטרס

הכלכלן וההוגה השמאלי החשוב, ג'לאל אמין, קובע כי "מוסא הוא שריד למשטרו של מובארק. הרי איך יתכן שאדם יכהן עשר שנים כשר חוץ, שליש מתקופת כהונתו של מובארק, וישתוק על מה שמתרחש במדינה, איזה מין אדם הוא זה? האם אין בכך די כדי לראות במוסא שובל של המשטר הקודם?". נראה כי על רקע ביקורת זאת וכדי להרחיק עצמו ממדיניות המשטר הקודם מאמץ מוסא עכשיו קו ביקורתי כנגד הסכמי קמפ-דיוויד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ