סעודיה מבהירה למהפכנים במצרים מי הוא בעל המאה

הצעדים הקיצוניים בהם נקטה סעודיה ובראשם החזרת השגריר מקהיר נועדו להבהיר למשטר הבא כי הוא לא יוכל לשרוד ללא שיתוף פעולה עם הממלכה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

החזרת השגריר הסעודי ממצרים והקפאת פעילות השגרירות והקונסוליה הסעודיים - צעדים בהם נקטה סעודיה רק אחרי שמצרים חתמה על הסכם השלום עם ישראל - הם הערת אזהרה חמורה למצרים. אם לא ייושרו ההדורים בין שתי המדינות, עלולה המחלוקת הקשה לעלות למצרים כמה מליארדי דולרים, דווקא בתקופה שבה היא מנסה לקושש הלוואות, לפחות כדי לשמר את המצב הקיים ולמנוע הידרדרות כלכלית מסוכנת.

הרקע הישיר לכעס הסעודי מתחיל במעצרו החודש של עו"ד אחמד אל-גיזאווי, שלטענתו נסע לסעודיה כדי לעלות לרגל למקומות הקדושים וגם לטפל בעניינם של עצורים מצרים בסעודיה, ובאותה הזדמנות גם העליב את המלך הסעודי. סעודיה טוענת כי אל-גיזאווי נעצר משום שהבריח 21 אלף כדורי זאנקס, כדורים פסיכיאטריים שאסורים בשימוש בממלכה. המעצר חולל מיד הפגנות גדולות מול שגרירות סעודיה, ועל פי גרסת השגרירות הסעודית נעשו גם ניסיונות לפרוץ אל בניין השגרירות ונשמעו גם קריאות לסלק את השגריר ממצרים.

אבל לסעודיה יש חשבון ארוך יותר עם מחוללי המהפכה במצרים ועם המשטר הזמני. מתחילת המהפכה הואשמה סעודיה על ידי קבוצות הצעירים בכך שהיא תומכת בנשיא מובארק, שהיא לוחצת על ארה"ב שתלחץ על המשטר הזמני במצרים שלא להעמיד את מובארק לדין ושהיא מממנת את הזרמים הדתיים הרדיקאליים כדי לסייע להם לקראת הבחירות לפרלמנט. סעודיה גם שמעה בתדהמה את דבריהם של ראשי הממשלה המצרים ואת הצהרותיו של שר החוץ לשעבר נביל אל-ערבי (שמונה למזכ"ל הליגה הערבית) לפיהם "איראן איננה אויבתה של מצרים" וכי מדיניות המשטר הקודם כלפיה היתה טעות.

הפגנה נגד טנטאווי בקהיר. הסעודים לא אהבו את יחס המשטר הצבאי לנעשה בסוריהצילום: אי–פי

סעודיה, שהיתה שותפתה של מצרים במדיניות הבלימה נגד איראן, רתחה גם על עמדתה הרופסת של מצרים כלפי הטבח בסוריה ואף הביעה עמדה זאת באופן בוטה בשיחות סגורות עם נציגים מצרים.

בכל אותה עת הבהירה סעודיה למועצה הצבאית העליונה כי בכוונתה לסייע למצרים להתגבר על בעיותיה הכלכליות, אבל הסיוע אינו יכול לשמש היתר לפגוע בשמו של המלך או בשמה הטוב של הממלכה. אין מדובר רק במחווה של רצון טוב, אלא במדיניות שבה נוקטת סעודיה כלפי רוב המדינות שמסתייעות בה - מאפגניסטאן דרך פקיסטאן ועד ירדן ולבנון. הסיוע למצרים - כמו לשאר המדינות - אמור להבטיח השפעה ו"התחשבות" בממלכה.

למשטר המצרי, הצבאי והאזרחי, ברור שהיחסים עם סעודיה הם צורך קיומי. בסעודיה עובדים מחצית מכלל העובדים המצרים בעולם, ובשלושת החודשים האחרונים הם שלחו הביתה סכום של כשישה מיליארד דולר; מצרים מייצאת לסעודיה מוצרי חקלאות בהיקף של כארבעה מיליארד דולר ורוכשת מוצרי פטרוכימיים בהיקף של חמישה מיליארד דולר, כל זאת בנוסף להשקעות הישירות שמשקיעה סעודיה במצרים.

בחודש האחרון מנהלת מצרים משא ומתן עם סעודיה על הלוואה בהיקף של חצי מיליארד דולר ועל רכישת אגרות חוב ממשלתיות מצריות בהיקף של מיליארד דולר נוספים. כל אלה אמורים להוות ביטחונות להלוואה שמצרים תקבל מקרן המטבע הבינלאומית בהיקף של 3.2 מיליארד דולר. ללא הסיוע הסעודי, עלולה גם ההלוואה מקרן המטבע להיכנס להקפאה.

די בנתונים אלה כדי להבהיר את מידת התלות של מצרים בסעודיה. תלות זו אינה שונה באופן מהותי מתלותה של מצרים בסעודיה בתקופת מובארק. אולם אז נמנעה סעודיה מלנופף בפומבי במקל שבידה, שכן בין מובארק למלך עבדאללה שררו יחסי הבנה וידידות ברמה האישית ובעיקר תפישה משותפת של המדיניות האזורית.

עכשיו, כשמצרים עדיין מתחבטת באשר לאופיה, לסוג המשטר שינהל אותה וזהות האישים שיעמדו בראשה, שואפת סעודיה להבהיר באופן חד ונוקב כי גם המשטר החדש, יהיה אשר יהיה, לא יוכל לשרוד ללא שיתוף פעולה עם הממלכה. המפגינים ותנועות המחאה במצרים יוכלו אולי להמשיך ולתבוע "עצמאות החלטה" והינתקות מן ה"שיעבוד לאמריקה ולישראל" אבל הם לא יוכלו להתעלם ממקורות ההכנסה של קרוב לשני מיליון מצרים שעובדים בסעודיה.

ההכרה הזאת, כך נראה, התחילה כבר לחלחל לקהיר, כאשר היום נראו מפגינים רבים ליד שגרירות סעודיה כשהם מבקשים מן הממלכה להחזיר את השגריר ולפתוח מחדש את השגרירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ