סמל המהפכה במצרים תומך במועמד המוסלמי המתון

ואיל רונים, עובד גוגל שהיה ממארגני ההתקוממות נגד משטר מובארק, הודיע על תמיכתו המפתיעה בעבד אל מונעם אבו פותוח, שזוכה גם לתמיכת הסלפים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

אחד מהמועמדים המובילים בבחירות לנשיאות מצרים, האיסלמיסט המתון עבד אל מונעם אבו פותוח, זכה לתמיכתו המפתיעה של אחד מסמלי המהפכה, ואיל רונים הנחשב לאחד ממארגני ההפגנות ב-25 בינואר 2011. רונים שהיה מנהל מקומי בחברת גוגל במצרים, וארגן עם כמה מחבריו את ההפגנות היה לאחד מסמלי המהפכה.

רונים התפרסם כשאל דף פייסבוק שהקים לזכר אזרח מצרי שהוכה למוות בידי שירותי הביטחון הצטרפו יותר מרבע מיליון בני אדם, שמאוחר יותר יצאו לכיכר תחריר ותרמו לאווירה שהביאה לנפילת משטרו של נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק.

אבו אל פותוח נחשב לאחד משלושת המועמדים המובילים להיבחר לנשיא מצרים יחד עם עמרו מוסא, שר החוץ לשעבר, ומוחמד מורסי מהאחים המוסלמים. גם אחד הארגונים הקיצוניים ביותר שפועל במצרים, אל ג'מאעה אל איסלמיה, שנחשב לארגון טרור, הביע את תמיכתו באבו אל פותוח, שהיה אחד מראשי האחים המוסלמים בעבר ופרש מהתנועה לאחר שהחליט להתמודד על נשיאות מצרים – בניגוד להחלטת התנועה לאחר המהפכה שלא להשתתף בבחירות לנשיאות, החלטה ממנה נסוגה בהמשך.

ואיל ע'נים נואם בעת הפגנה נגד משטר מובארק בפברואר 2011

גם המפלגה הסלפית, וכן מפלגת אל ווסט ("המרכז") שמזוהה כמפלגה איסלאמית מתונה - תומכות באבו פותוח. לדברי רונים , הוא החליט לתמוך באבו פותוח מאחר שהוא מייצג את כל המצרים באשר הם, ויאחד את האומה במקום לפלג אותה.

הודעת התנועה הסלפית על תמיכתה באבו אל-פותוח מהווה מכה קשה למפלגת הצדק והחירות של האחים המוסלמים, שקיוותה לזכות בתמיכה זו לאחר שמועמדותו של חאזם אבו אסמעיל, נציג התנועה הסלפית נפסלה.

החלטה זו כמו גם תמיכתו המפתיעה של רונים עשויה לשנות את מאזן הכוחות לקראת הבחירות לנשיאות בחודש הבא ולכרסם בכוחו של מוחמד מורסי, מועמד האחים המוסלמים. כעת נראה כי אבו אל-פותוח יהנה לא רק מתמיכתם של צעירי תנועת האחים המוסלמים אליה השתייך, אלא גם מקולות התנועה הסלפית וקולות חילוניים.

הבחירות במצרים - סיקור נרחב: קדחת הבחירות משתלטת על מצרים | הצל הכבד על מטרת המהפכה | סמל המהפכה תומך במועמד המוסלמי | האיסלאם הפוליטי מאיים על האחווה הדתית | התקדים המסוכן ביחסי ישראל ומצרים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ