איראנים תכננו לחטוף את השגריר הסעודי בקהיר

כעת מתברר כי סגירת השגרירות הסעודית במצרים לא התרחשה על רקע המתיחות בין המדינות, אלא בשל מידע כי איראנים ינסו לפגוע בקונסולויות

אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

סוכל ניסיון איראני לחטוף את השגריר הסעודי בקהיר. היועץ המשפטי של השגרירות הסעודית במצרים, מוחמד ג'מאל אדין, אומר כי קבוצה איראנית ניסתה לחטוף את השגריר הסעודי בקהיר, אחמד קטאן, המשמש גם כנציגה של סעודיה בליגה הערבית. לדבריו, המזימה היא הסיבה להחלטה לסגור את השגרירות, ולא המתיחות בין מצרים לסעודיה.

לדבריו, הקבוצה המדוברת היתה חלק מההמון שניסה לפרוץ למבנה השגרירות בכוח לפני כמה ימים. האירוע התרחש כשקבוצה גדולה של מצרים הפגינה מחוץ לשגרירות הסעודית במחאה על מעצרו של עו"ד מצרי הכלוא בסעודיה, אחמד אל-גיז'אווי. לאחר ניסיון הפריצה לשגרירות, לאור החרפת המתיחות בין המדינות, הודיע השגריר הסעודי בקהיר כי ארצו חדלה ממתן אישורי כניסה לאזרחים מצרים לממלכה הסעודית, אולם אישר כי נעשים מאמצים דיפלומטיים ברמות הגבוהות ביותר להביא לפתרון הבעיה, ולפתיחה מחודשת של הנציגויות.

כעת מבהיר היועץ המשפטי כי ההחלטה לסגור את שגרירות סעודיה באה בעקבות סיכון ביטחוני ממשי שהשגרירות, וכן הקונסוליות באלכסנדריה וסואץ היו נתונות להן. ההחלטה התקבלה בהסתמך על אינדיקציות שהגיעו למודיעין המצרי. אדין סיפר כי השלטונות המצריים עצרו שלושה איראנים שתכננו לרצוח את השגריר, ועד כה הוסכם בין סעודיה וקהיר שלא לפרסם את הפרטים כל עוד לא ננקטו כל הצעדים הנדרשים לשמירת שלומו של השגריר.

שוטרים מחוץ לשגרירות סעודיה בקהירצילום: רויטרס

סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר, ציין היום כי לרשויות במצרים יש יותר פרטים על הפרשה, אך "קשר כזה עולה בקנה אחד עם הפעילויות מערערות היציבות שממשלת איראן מעורבת בהן ברחבי העולם".

בעבר ניסתה איראן לפגוע בדיפלומטים סעודים. באוקטובר האחרון הודיע שר המשפטים האמריקאי אריק הולדר כי השלטונות האמריקאים סיכלו תוכנית איראנית להתנקש בחייו של שגריר סעודיה בארה"ב ולפוצץ את שגרירות סעודיה בוושינגטון. רשת אי-בי-סי ניוז, שציטטה בכיר עלום-שם, דיווחה כי התוכנית כללה גם תוכניות לפוצץ את שגרירות ישראל בוושינגטון, אך מטרה זו לא הוזכרה במסיבת העיתונאים של הולדר. איראנים גם פרצו לשגרירות סעודיה בטהראן ב-1980.

בהכנת הידיעה השתתפה נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ