מהומות בעקבות פסילת המועמדים |

שלושה שבועות לפני הבחירות לנשיאות: לפחות 11 הרוגים במהומות בקהיר

לפחות 50 בני אדם נפצעו כשקבוצות שונות של מפגינים התעמתו סמוך למשרד ההגנה המצרי; בשלב מסוים אף נפתחה אש לעבר מאות מפגינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפחות 11 בני אדם נהרגו היום (רביעי) בעימותים שפרצו בין מאות מפגינים בקהיר בירת מצרים, שלושה שבועות בלבד לפני הבחירות ההיסטוריות לנשיאות במדינה. במהומות, שאירעו סמוך למשרד ההגנה המצרי, נפצעו עוד לפחות 50 בני אדם.

ככל הנראה, ההרג הרב נגרם בעימותים בין קבוצות של מפגינים, במהלכם נזרקו אבנים וזכוכיות. בשלב כלשהו אף פתחו מפגינים באש לעבר קבוצה אחרת של מאות מפגינים. בשל העימותים האלימים הודיע צבא מצרים כי הוא פרס באזור כוח של שמונה נגמ"שים "כדי לפזר את העימותים בין המפגינים, ולא כדי לפזר את ההפגנות השקטות. בכל מקרה, המפגינים תקפו את הנגמ"שים, שקיבלו הוראה שלא להשיב באש", נאמר בהודעת הצבא.

מדובר בהפגנה אחת בשורה של הפגנות במדינה מאז התפטרותו של חוסני מובארק מכס הנשיאות. המועצה הצבאית העליונה הבטיחה להעביר את השלטון לידי משטר אזרחי עד ל-1 ביולי (הבחירות ייערכו ב-23-24 במאי), אבל הדבר לא גרם להפסקת ההפגנות שדרשו את התפטרותם של הגנרלים.

לפי גורם בטחוני מצרי, העימותים פרצו עם שחר, כשקבוצה מתפרעים תקפה מאות מפגינים שהניחו אוהלים מחוץ למשרד ההגנה ביום שבת בבוקר במחאה על השלטון הצבאי. המפגינים נלחמו חזרה ולפחות 11 בני אדם נהרגו עד כה. עדיין לא ברור אם כל ההרוגים הם מבין המפגינים או שגם חלק מחברי הקבוצה התוקפת נהרגו. לאחר הפוגה של כמה שעות, העימותים התחדשו בשעות המאוחרות של הבוקר.

9 מתוך 9 |
1 מתוך 9 |
2 מתוך 9 |

רוב המפגינים היו מתומכיו של חאזם אבו איסמעיל, מועמד לנשיאות מטעם התנועה הסלפית המוסלמית קיצונית שהתמודדותו נפסלה בידי ועדת הבחירות, כיוון שאימו מחזיקה באזרחות אמריקאית. מחנה האוהלים הסמוך למשרד ההגנה אוכלס בתחילה (ביום שבת) רק בתומכיו של אבו איסמעיל, אבל מאוחר יותר הצטרפו אליהם גם מפגינים מכמה תנועות פרו-דמוקרטיות. בערבים שהו במקום בין אלפיים ל-3,000 בני אדם, ובמשך היום היו שם אלף איש.

כמו כן, התפרסמו בתקשורת כמה דיווחים לא מאומתים לפיהם כמה מתומכיו של אבו איסמעיל הביאו עמם בקבוקי תבערה למחנה מוקדם יותר השבוע, בעקבות התקפה עליהם שגרמה למותו של אדם אחד.

המהומות גררו גינויים חריפים משלל המפלגות והפוליטיקאים במדינה. בשעות האחרונות נמסר כי כוחות הביטחון המצריים מנסים להביא להרגעת הרוחות ולהפסקת המהומות.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ