המצודה שהדפה את סלאח א-דין נפלה קורבן לכאוס בסוריה

מומחים מזהירים כי המלחמה של אסד בעמו מאיימת על המורשת הארכיאולוגית העשירה במדינה. כמה מהאתרים כבר נפגעו בקרבות

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מצודת קראק דה שבאלייה (מבצר האבירים), אחת ממבצרי הצלבנים השמורים ביותר בעולם, נבנתה על גבעה גבוהה והצליחה להדוף את צבאו של המצביא המוסלמי סאלח א-דין לפני כמעט 900 שנים. לורנס איש ערב שיבח אותה על יופיה, והיא נחשבה תמיד לאחד היהלומים בכתר התיירות של סוריה.

ואולם, כעת היא הפכה קורבן של כאוס המהומות בסוריה ושל המלחמה של כוחות הנשיא בשאר אסד נגד עמו. באחרונה, פרצו למצודה חמושים, סילקו ממנה את סגל העובדים והתחילו לחפור באתר ולבזוז אותו, כך אומר בסאם ג'אמוס, המנהל הכללי של אגף העתיקות והמוזיאונים בדמשק.

מומחים מזהירים כי האנדרלמוסיה בסוריה מאיימת על המורשת הארכיאולוגית העשירה שלה. כמה מהאתרים החשובים ביותר במדינה נקלעו לאש צולבת בקרבות בין כוחות המשטר למורדים. אחרים הפכו לבסיסים צבאיים, ובקרב ארכיאולוגים קיים חשש כי הם עלולים להיפגע. הפגזות הצבא על שכונות, שבהן התבצרו מתנגדי המשטר, הזיקו קשות למסגדים, כנסיות ושווקים היסטוריים. בוזזים גנבו פריטים מחפירות וממוזיאונים.

מבנה היסטורי שנחרב בקרבות בחומס צילום: אי–פי

אחת הדוגמאות הבולטות ביותר היא קלעת אל-מדיק, עיר במחוז חמה שבה מצודה מהמאה ה-12. העיר והמצודה הופגזו בסוף מארס בידי טנקים, ולהבות ותמרות עשן התנשאו מעליהן בקרבות בין הצבא למורדים. תמונות שצולמו במקום מראות שבחומות במצודה נבקעו חורים גדולים. פעילים מקומיים טוענים שטנקים נשלחו למצודה, וכדי להכניסם בשעריה, הובאו דחפורים למקום שהפילו חלקים מהחומה.

הממשלה והמורדים מאשימים אלה את אלה בנזקים ובביזה באתרים ארכיאולוגיים בכל המדינה. ואולם, קבוצה של ארכיאולוגים אירופאים וסורים, שעוקבים אחרי הנזקים באמצעות צילומים ודיווחים של עדי ראייה, טוענים כי במקרים רבים החיילים ירו ישירות לעבר אתרים היסטוריים והשתתפו בביזה או התעלמו מהבוזזים. "בידינו עובדות שמוכיחות שהממשלה פועלת נגד המורשת ההיסטורית של המדינה", אמר רודריגו מרטין, ארכיאולוג ספרדי שעבד בעבר בחפירות בסוריה.

ההרס שמתחולל כעת בסוריה מזכיר את הכאוס בעיראק לאחר נפילת סדאם חוסיין ב-2003 או נפילת חוסני מובארק במצרים בשנה שעברה. לאחר נפילת המנהיגים, המוזיאון הראשי של בגדד נבזז, ושורה של מעשי שוד עתיקות התרחשו באתרים הארכיאולוגיים בקהיר ובמקומות אחרים במדינה.

מצודת קראק דה שבאלייה לפני תחילת הקרבות

סוריה, היושבת על צומת דרכים חשוב, עשירה באוצרות ארכיאולוגיים בני אלפי שנים. הבירה, דמשק, מכונה לעתים קרובות "העיר העתיקה ביותר בעולם שבה לא פסקה ההתיישבות מעולם". ארכיאולוגים גילו במדינה ערים בנות יותר מ-5,000 שנים, מתקופת הברונזה, והמדינה מלאה בתלים שמתחתם קבורות מן הסתם ערים דומות שעדיין לא נחשפו. "מה שקורה כעת בסוריה דומה לשריפת פרק בספר ההיסטוריה של האנושות", אמר מרטין.

העתיקות היו חלק מגורמי המשיכה לתיירים, שמספרם עלה בהדרגה לפני המשבר. יותר מ-8.5 מיליון תיירים ביקרו בסוריה ב-2010, 40% יותר מאשר 2009. כעת, התיירות ירדה לאפס. "אין לשלטון שום כבוד למורשת התרבותית של המדינה", אמר מתנגד השלטון טארק בדראחאן, תושב חומס. "מסגדים, מצודות, העיר העתיקה, הם לא חסו על שום דבר".

מבנה היסטורי שנחרב בקרבות בחומסצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ