המהומות במצרים: הישורת האלימה האחרונה?

המאבק הפוליטי האמיתי במצרים מתרכז בחוקה, שגם המפלגות וגם המועצה הצבאית שואפים לנסח אך לא מגיעים להסכמה. ייתכן וגם אחר הבחירות תימשך האלימות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"המועצה הצבאית העליונה וממשלתו של כמאל אל-גנזורי הם האשמים הישירים לטבח שנעשה במהומות אל-עבאסיה" - כך הצהיר אתמול (רביעי) עמרו זכי, חבר הפרלמנט המצרי מטעם האחים המוסלמים. אין כהטחת האשמה הזאת כדי להבהיר את הקרע העמוק שאליו נקלעו יחסיה של המועצה הצבאית העליונה עם האחים המוסלמים. כי בעוד הצבא עושה מאמצים עליונים להרגיע את הרחוב, המערכה הפוליטית היא שמדאיגה את האחים המוסלמים.

אלה ספגו בשבועיים שחלפו שלוש מהלומות. האחת, כאשר ועדת הבחירות העליונה פסלה את מועמדותו של חירת א-שאטר, המועמד הכריזמטי שהיה בעל הסיכויים הטובים ביותר להיבחר; השנייה, כאשר המועצה הצבאית נענתה לדרישתן של התנועות הליברליות החילוניות, ופסלה את הרכב הוועדה לניסוח החוקה; והשלישית, כאשר התנועה הסלפית הודיעה כי תתמוך במועמד העצמאי, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, שפרש מהאחים המוסלמים, וכעת מתחרה נגד מועמדם הרשמי, הד"ר מוחמד מורסי, הנציג האפור וחסר הכריזמה, שלא יוכל להבטיח את כיבוש הנשיאות על ידי האחים.

המאבק הפוליטי האמיתי הוא סביב העקרונות שעל פיהם תנוסח החוקה. המועצה הצבאית מנהלת דיונים עם נציגי המפלגות השונות, ואילו האחים מחרימים את הדיונים, ומצהירים כי לא יאמצו את החלטות ועדת החוקה, שכן הם רואים בהן המלצה. המועצה הצבאית, מצדה, שואפת לסיים את תהליך ניסוח החוקה לפני סיום הסיבוב השני לבחירות במחצית יוני, שכן על פי ההערכה היום, אף מועמד לא יוכל להשיג 50% לפחות בסיבוב הראשון. מכאן, הלחץ - הן של האחים המוסלמים, והן של המועצה הצבאית - לסיים את הליך הניסוח: כל צד על פי עקרונותיו. החשש הוא שאם לא יסכימו הצדדים על עקרונות הניסוח ואם ההליך יתעכב, יהיה צורך לדחות את הבחירות לנשיאות.

מפגינים בקהיר, אתמולצילום: אי–פי

על רקע זה מתנהל המאבק של האחים ושל תומכיהם לגרום להסתלקותו של הצבא מהמעורבות בהליך הפוליטי, שכן הם נוכחים לדעת כיצד הצבא עלול להשפיע על אופי החוקה ועל סיכוייהם להצליח בבחירות. המועצה הצבאית, מצדה, הודיעה אתמול כי תעביר את השלטון מיד כשייבחר נשיא, כלומר, גם אם ייבחר בסיבוב הראשון שיסתיים ב-24 במאי. אולם אין בהודעה כדי להרגיע את האחים שדורשים גם את התפטרות ממשלת אל-גנזורי, כדי שיוכלו להקים את ממשלתם ולהשיג עוד מנוף כוח ושליטה לקראת הבחירות.

ממשלה בראשותם תוכל כבר להודיע על חלוקת תקציבים, תפעיל את המשטרה כרצונה ותפקח על הליך הבחירות. מכך בדיוק חוששות המפלגות החילוניות שאינן ממהרות לתבוע את סילוק הממשלה. וכך, על אף שהאחים מאשימים את הצבא והממשלה באחריות למהומות, המשכן ישחק לידי האחים, שכן הן עשויות, להערכתם, להפעיל עוד לחץ על הצבא לפטר את הממשלה ולהעביר את מלאכת הרכבת הממשלה לאחים.

המועצה הצבאית כבר הוכיחה בחודשים האחרונים שהיא מוכנה להגמיש עמדותיה, אבל היא נתפשת עכשיו כמי שמבקשת למנוע שליטה טוטאלית של התנועות הדתיות בעתיד מצרים. שלושה שבועות לפני הבחירות הן פרק זמן קריטי, כאשר תעמולת הבחירות כבר החלה, המתח רב, והצבא, מצדו, אינו רוצה להיקלע לעוד מערכה אלימה שתכרסם עוד יותר במעמדו. זהו פרק הזמן שבו צפויות הכיכרות בקהיר להפוך מחדש לשדה מערכה, שכבר הפגין ביומיים שחלפו את אלימותו. האלימות עלולה להתרחב לקראת הבחירות, לאחריהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ