ישראלים ואיראנים יפגינו יחד נגד מלחמה

8 איראנים ו-13 ישראלים שנפגשים כבר כמה שבועות בגרמניה יקראו מחר לפירוז המזה"ת מנשק גרעיני; מפגינה מטהראן: הופתענו לגלות שהחששות זהים

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

לאחר הצלחת מיזם הצהרות האהבה בפייסבוק בין ישראלים ואיראנים, הגיע זמן המפגש הפיזי. בשבועות האחרונים התקיימו בברלין כמה פגישות של ישראלים ואיראנים שיניבו הפגנה ראשונה מחר (שבת). ההפגנה המשותפת תמחה נגד קולות מלחמה והעיצומים על איראן המסייעים למשטר, ובעד פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

מארגני האירוע הם שמונה איראנים ו-13 ישראלים, ביניהם פעילי שמאל כמו איתי נאור ודנה רוטשילד. כדי לשמור על שלום המשפחות של המשתתפים האיראנים מתנגדי המשטר, הפגישות לא מצולמות ושמות הפייסבוק של המשתתפים בדויים. "הופתעתי לאללה מכך שלא היו חילוקי הדעות בינינו‬", מספרת אחת המארגנות, גל שקולניק, מדענית בת 35. "זה מדהים. אנחנו פשוט מסכימות על הכול.‬ ‫היתה חסרה לנו אינפורמציה אחד על הפוליטיקה וההיסטוריה של השני‬. לא ידענו למשל ‫שהסנקציות הרסו את תנועת המחאה באיראן". ‫

"ב-2009", אומרת שקולניק, "כמעט שהיתה שם מהפכה, מיליונים יצאו לרחובות‬ ‫והמשטר דיכא אותם באכזריות, ‫בכל זאת היו אנשים שהמשיכו להילחם ‫באומץ. עכשיו בגלל הסנקציות לאנשים אין כסף לקנות ירקות.‬ ‫מי שהיה פעם במעמד הבינוני, עובד היום בשלוש עבודות כדי להאכיל את הילדים‬, אז ברור שהם לא ייצאו להפגין‬. אני לא יודעת למה הסנקציות האלה נועדו, אבל בוודאי שהן לא מחלישות את המשטר".

הצעדה הישראלית-איראנית הראשונה מסוגה, תתחיל בשכונת קרויצברג בברלין ותגיע לנויקלן, שם תוקרא ההצהרה המשותפת שסוכמה במפגשים, וניתן לאתרה באתר הקבוצה, בשפות גרמנית, אנגלית, עברית ופרסית. המסלול נבחר בשל קהל הזרים הרב באיזור, ביניהם ישראלים, פלסטינים ואיראנים. "התגובות נהדרות", מעידה שקולניק, דמות פעילה בהפגנות ישראליות-פלסטיניות נגד הכיבוש, היא מספרת ששלחה מסר לחמינאי דרך הענף האיראני של רדיו צרפת.

הפגנה חשובה ומעודדת או פרויקט נאיבי חסר השפעה? דברו על זה בפייסבוק

לדבריה, דווקא התקשורת המקומית לא ששה לפרגן. "הגרמנים מפחדים מאיתנו כמו מאש. הנושא של ישראל הוא טאבו כאן‬, תפוד לוהט‬ שכולם מתעלמים ממנו, במיוחד אחרי הלינץ' שעשו לגינטר גראס. ‫לגרמנים יש פחד אדיר להגיד משהו רע על ישראל בפומבי. ‫אף אחד לא מעונין להיחשב אנטישמי. יש פה קבוצה בשם אנטי-דויטש של גרמנים קיצונים פרו-ישראלים, שתקפו את אחת מהפעילות הישראליות שלנו. אבל התגובות באופן כללי טובות. ‫אנשים מבינים שאנחנו מפגינים נגד דברים שגם הם לא מסכימים איתם: מלחמה, נשק אטומי, דיכוי, כיבוש, הרעבה. ‫מבחינתי, המטרה מספר אחת היא להביא את הנושא לשיח הציבורי בגרמניה, בישראל ובאיראן‬. גם העובדה שאנחנו ישראלים ואיראנים היא מרכזית‬".

שקולניק עזבה את ישראל באכזבה אחרי מלחמת לבנון השנייה. בעיסוקה המדעי היא חוקרת שדות חשמליים בחלבונים, וההפגנה באה בדיוק בזמן לחוץ עבורה. כשאני שואל אם היו משברים, היא אומרת: "המשבר היחיד הוא שאני אמורה לכתוב תזה כרגע, ואני יותר מתרכזת במחאה, כי זה יותר בוער בעצמותיי‬".

בקרב מארגני ההפגנה רוב נשי ברור. ארזו, אקדמאית בת 30, הגיעה מטהראן: "כשנושא ההתקפה על איראן הפך בוער, חשבנו מה לעשות. ההסלמה הצבאית מול ישראל מועילה לממשלה האיראנית כי היא מסיטה את תשומה הלב מהמחאה למלחמה. ויש תפקיד גם לגרמניה. גרמניה מסייעת למשטר האיראני למשל במכשירי ציתות שמסייעים לה לשבור את ההתנגדות. כששמענו על מסירת הצוללת הגרעינית לישראל, זה כבר היה יותר מדי. הרגשנו שאנחנו חייבים לעשות משהו. ראינו שגם החברים הישראלים שלנו מתעסקים בזה, והחלטנו לפעול יחד".

"היו לי תמיד חברים ישראלים", אומרת ארזו, "אבל אף פעם לא שיתפתי איתם פעולה פוליטית. הופתענו לגלות שהישראלים חולקים הרבה מהחששות שלנו. לטעמי, הפעולה היא כבר הצלחה גדולה".

ארזו שמעה על קמפיין האהבה הישראלי-איראני של רוני אדרי ומיכל טמיר, אבל מדגישה את ההבדלים: "הקמפיין ההוא היה א-פוליטי ולא דיבר על דברים קונקרטיים כמו הצורך להילחם במילטריזציה ולהתנגד. חשבנו שזה לא מספיק". ארזו מספרת שחששה שהישראלים שאיתם תשתף פעולה לא מתנגדים לכיבוש, אבל מהרגע שהבינה שמדובר באנשי שמאל, הדרך היתה חלקה. לדבריה, הפעילים האיראנים הם חלק מהמהפכה הירוקה נגד המשטר.

האיראנית סבורה כי המחאה בארצה נחלשה בגלל העיצומים הבינלאומיים, שאולי נועדו להחליש את המשטר אבל השיגו תוצאה הפוכה. "ביטול הסנקציות מאוד חשוב לנו. המחירים עלו באופן אסטרונומי. למשפחה שלי קשה למצוא למשל תרופות. אפשר להשיג רק בשוק השחור שנשלט על ידי אנשי משמרות המהפכה. למעשה, הם המרוויחים העיקריים מהעיצומים". אני אומר שבמערב חושבים שהסנקציות יסייעו לעצור את הגרעין האיראני. ארזו מסבירה שהנפגעת היא האופוזיציה ושמובטלים לא ייצאו לרחוב כדי להיאבק על חרויות אזרחיות.

ארזו מוסיפה שהמצב הכלכלי הקשה הגביר את התלות בממשלה וגם את הלאומנות וההתנגדות למהגרי עבודה. "הסנקציות ממש לא יעזרו לעצור פצצת אטום, בהנחה שיש תכנון לבנות כזו. הממשלות הישראליות והאיראניות הופכות זו את זו לאויב מסוכן וכך מסיטות את הדגש מהבעיות הפנימיות. המשטרים חייבים להשאיר אותנו במצב חרום תמידי כדי לשלוט בנו. אבל אני בטוחה שהעמים ינצחו, מתישהו".

"‫בשני הצדדים", מסכימה שקולניק. "יש משטר שמתעלם מקשיי המחיה של אזרחיו‬, ‫ושמשתמש בחרחורי מלחמה כדרך לחזק את מעמדו‬ ‫וכדי להסיח את דעת הציבור מהמצב. ‫כמו בישראל, גם באיראן, ברגע שיש מלחמה, כולם מצדיעים ועומדים דום‬. ‫מה שנקרא 'שקט יורים'".

ישראלית התראיינה לערוץ טלוויזיה איראני

בעניין דומה, השבוע התקיים ראיון תקדימי עם ישראלית על ידי כלי תקשורת איראני. שרון דולב, פעילה סביבתית ומקימת 'התנועה הישראלית נגד גרעין' ביקרה בווינה במסגרת הדיונים באו"ם בנוגע לאמנה לאי הפצת נשק גרעיני והופתעה מכך שאנשי צוות טלויזיה מערוץ 'איספהן טי.וי' מאיספהן, המטרופולין השני בגודלו באיראן, הציעו לה להתראיין. מול המצלמות, היא נשאלה על ישראל ועל התנועה הישראלית נגד גרעין. כמו כן, הופנתה אליה שאלה ישירה 'מדוע אתם רוצים להפציץ אותנו'.

"הם התרגשו ואני התרגשתי" סיפרה דולב, "לקח לנו חמש דקות להתחיל בראיון. אף פעם בחיים לא התרגשתי כל כך. דיברתי על הפחד האמיתי שלנו מהשמדה. הסברתי שלנו יש את הטראומה של השואה ולאיראנים את הטראומה של הנשק הכימי שהופנה נגדם", היא מספרת. בכנס משתתפים נציגים רשמיים מכל מדינות העולם מלבד המדינות שלא חתמו על האמנה לאי הפצת נשק.

Read this article in English: Israelis, Iranians meet in Berlin to protest war speak, Iran sanctions

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ