מנוף פוליטי לאסד

בחירות לפרלמנט הסורי בצל האלימות

לראשונה מאז עליית מפלגת הבעת' לשלטון, מתקיימות בחירות לפרלמנט הסורי בהשתתפות 7 מפלגות. מתנגדי המשטר טוענים כי זה מצג שווא

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"הכול מתנהל מצוין. אין שום בעיות. זו הדמוקרטיה במיטבה"; כך הסבירה צעירה עטוית כיסוי ראש צבעוני לכתב הטלוויזיה הממשלתית הסורית ששאל אותה על מהלך הבחירות לפרלמנט הסורי, שנפתחו היום (שני). מסך הטלוויזיה פוצל מיד לתשעה חלונות שבכל אחד מהם סוקר ה"תהליך הדמוקרטי" בתשע ערים שונות, מדרעא וחאלב ועד דמשק. קולות נפץ לא נשמעו, בתים שרופים לא צולמו ושיעור ההשתתפות בשעות הבוקר היה "חסר תקדים", כפי שטרח להדגיש הכתב שמצלמתו פסחה על כוחות הביטחון שגדשו את הרחובות.

בנסיבות אחרות יכלו הבחירות לפרלמנט לציין נקודת תפנית היסטורית בשיטת המשטר הסורי. זו הפעם הראשונה מאז עליית מפלגת הבעת' לשלטון שבה מתקיימות בחירות רב מפלגתיות לפרלמנט, כחלק מן הרפורמות ותיקוני החוקה שעליהן הכריז בחודש פברואר. על פי הנתונים הרשמיים מתמודדים 7,150 מועמדים ( בהם 710 נשים) על 250 המושבים בפרלמנט, כאשר מחציתם שמור לנציגים של פועלים ופלאחים ומחציתם לשאר המגזרים. זו גם הפעם הראשונה שבה מתמודדות שבע מפלגות שקיבלו היתר לפעול, כאשר מפלגת הבעת' איננה עוד המפלגה הבלעדית במדינה.

עם סיום הבחירות, יבחר הפרלמנט גם ממשלה חדשה שאמורה להתחיל לנהל דיאלוג פוליטי עם פלגי האופוזיציה, כדי להחליט על אופי ניהול המדינה. אבל כאשר מניין ההרוגים עולה על 11 אלף בני אדם, כאשר בחלק מן הערים ממשיך הצבא הסורי להרוג ולהפגיז בריכוזי אוכלוסיה, וכשלמעלה מ-300 אלף פליטים סורים מתגוררים באוהלים ובמחנות זמניים בטורקיה, ירדן ולבנון, ופקחי האו"ם מסיירים תחת עינו הפקוחה של המשטר, אין לבחירות הללו שום משמעות דמוקרטית, והן לא מהוות אות תקווה לשינוי שיטת המשטר. לעומת זאת הן עלולות לשרת היטב את תכניתו הפוליטית של אסד, אשר יוכל להציג את המהלך כהוכחה לנכונותו ליישם את תכניתו של קופי אנאן.

מצביעים בבחירות בסוריהצילום: אי-אף-פי

הבחירות הללו ישמשו גם את בעלות בריתו של אסד, במיוחד רוסיה וסין, אשר מצד אחד משמשות חומת הגנה נגד כל כוונה – שלא באמת קיימת – לפעול בכוח נגד , ומצד שני מצביעות על שיתוף הפעולה של אסד עם תכנית אנאן, ובכך מבקשות הן להתנער מן הביקורת כלפיהן על כך שהן תומכות במשטר רצחני. מופע הדמוקרטיה המוכתבת עשוי להתברר גם כמוצא היחיד כרגע אל מול אזלת ידן של מדינות ערב ומדינות המערב להפעיל עוד לחצים על המשטר הסורי, אחרי שמנות הסנקציות שכבר הוטלו עליו לא הוכיחו עצמן כאפקטיביות והן פוגעות בעיקר במעמד הבינוני והנמוך.

האופוזיציה הסורית שפועלת מחוץ למדינה קראה אמנם להחרים את הבחירות, ובחלק מן הערים בתוך סוריה, כמו חאמה ואדליב דיווחו גורמי האופוזיציה על התכתשויות ושריפת קלפיות, אבל בתוך סוריה קיימות גם תנועות, כמו תנועת בינית המדינה הסורית, שבראשה עומד לואי חוסין, אשר מוכנות לנהל מו"מ עם המשטר. לצד אלה יכול אסד גם להיות מרוצה , שכן לעומת סרקוזי, השמיע הולנד התנגדות נחרצת להתערבות צבאית בסוריה ואפילו טורקיה הנמיכה את טון האיום כנגד סוריה.

דיפלומטים אירופאים מביעים בעילום שם את הכרתן של מדינות אירופה בכך שאין בידיהן כלים להפיל את שלטונו של אסד, ולאיטה גם מחלחלת ההכרה שאסד עתיד לשלוט במדינה כל עוד הוא חי. אסד יוכל אחרי הבחירות גם להישען על לגיטימיות ציבורית מעשה ידיו ולהטיח בשוחרי ראשו כי "העם הסורי איתו". כנגד טענה "מוכחת" כזאת יתקשה גם קופי אנאן לקבוע שיש להעלות את המשבר הסורי על שולחנה של מועצת הביטחון.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ