המצרים עצרו משלוח של טילי קרקע-קרקע מלוב בדרכו לסיני

במשלוח הנשק שנתפס היו 40 טילי קרקע-קרקע וכעשרת אלפים פגזים; בעבר דווח על נסיונות להבריח לסיני טילי פאג'ר בעלי טווח משופר

בכיר במשטרת מצרים אמר היום (חמישי) כי כוחות הביטחון המצריים תפסו משלוח גדול של כלי נשק כבדים שהוברחו מלוב. לדברי הבכיר, משלוח הנשק כלל 40 טילי קרקע-קרקע, 17 משגרי אר-פי-ג'י, נשק אוטומטי ובסביבות 10,000 פגזים. הרשויות מצאו את הנשק בשלושה כלי רכב, 430 ק"מ מצפון מערב לקהיר, על חוף הים התיכון. שלושת נהגי כלי הרכב נעצרו. בעבר היו דיווחים על נסיונות להבריח טילי פאג'ר בעלי טווח גדול במיוחד לסיני. בחודש שעבר נורו לעבר העיר אילת שתי רקטות, שעל פי ההערכות הגיעו גם הן מלוב.

שניים מהעצורים מתגוררים ברפיח המצרית, והבכיר סיפר כי בחקירתם הם טענו כי כלי הנשק הועברו לחצי האי סיני ויועדו לשמש לפעולות נגד כוחות הצבא והמשטרה הפרוסים בו. לדברי העצורים, כפי שהביאם בכיר המשטרה, מטרתם היתה ליצור כאוס לפני הבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים בעוד כשבועיים, ב-23 וב-24 במאי.

הבכיר אמר כי "סביר להניח שכלי הנשק הגיעו מלוב, שהפכה למקור חשוב של נשק בלתי חוקי מאז מלחמת האזרחים בשנה שעברה". כזכור, במהלך מלחמת האזרחים שארכה שמונה חודשים ובסיומה נהרג השליט מועמר קדאפי, השתלטו אזרחים רבים על מצבורי נשק ומחנות צבא כדי להתחמש וכתוצאה מכך המדינה הוצפה בכמויות גדולות של כלי נשק מכל הסוגים.

    מאז נפילתו של נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, הפכה סיני למחסן נשק ותחמושת עצום שעומד לרשותם של כל מי שמוכן לשלם מחיר הולם לבדווים תמורת השימוש בהם. ראש ממשלת מצרים, כמאל אל-גנזורי, דיווח לא מכבר שבמצרים קיימים לפחות 10 מיליון כלי נשק בלתי חוקיים שהוברחו לשטחה אחרי תחילת המהפכה. כלי נשק אלה, שכוללים מקלעים כבדים, תתי מקלעים, מטולי רקטות ומרגמות, הגיעו מלוב ומסודאן וחלקם הוברח לדבריו גם מישראל.

    גורמי ביטחון מצריים דיווחו לתקשורת המצרית כי מדי יום עוצרים כוחות הביטחון מטענים של כלי נשק וכי נראה ש"לכל משפחה במצרים יש היום כלי נשק". כמויות גדולות של נשק עברו גם לסיני והם נמכרים לעזה או לארגונים שפועלים בסיני. בעבר דיווח "הארץ" כי הסניף התימני של ארגון אל-קאעדה הקים בסיס נשק וחימוש עבור פעיליו בעזה, ועוד לפני כן פעלו בסיני ארגונים רדיקאליים שמצאו מחסה במרכז סיני, באתרים שאליהם הצבא המצרי לא הצליח לחדור.

    לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

    תגובות