קצין המורדים הסורי הנערץ גילח את שפמו ועורר סערה

רבבות מעריצים צפו בסרטונים בהם מרואיין עבד אל-רזאק טלאס, אחד מגיבורי המרי נגד המשטר הסורי. כעת דווקא התספורת שלו עלולה לפגוע באהדה כלפיו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

"האם אתה מפחד?", שאלה המראיינת את עבד אל-רזאק טלאס. "הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לי זה המוות", השיב הקצין הצעיר, "ויש לנו תוכנית. אנחנו לא ניפול בידי הצבא הסורי אלא נמות כשאהידים". בסרטון היוטיוב הקצר, שלווה בכתוביות לאנגלית ומוסיקה דרמטית, נראה טלאס שעה שהוא מתחבק עם ילדים, מנשק איש דת כפרי, מניף את רובה הקלצ'ניקוב שלו מעל לראשו ומסמן "וי" בשתי אצבעותיו. 98 אלף צפיות נרשמו לסרטון הזה, נוסף לעשרות אלפי צפיות בעשרות סרטונים אחרים, שבהם מככב אחד מגיבורי המרי נגד המשטר הסורי.

טלאס, הפעיל בצבא הסורי החופשי, הוא מפקד גדודי "אל-פארוק" שפעלו בין היתר בבאבא עאמר, הרובע המוכה בעיר חומס, בו נהרגו מאות אזרחים. טלאס, בעצמו יליד העיר רסתן שבמחוז חומס, "נהרג" כבר פעמיים בידי צבא סוריה. אבל בכל פעם הופיע מחדש והוכיח את שקרי התעמולה הסורית. חשבון הפייסבוק שלו גדוש במכתבי מעריצים סוריה, מצרים, סעודיה ועיראק, ולא פחות מכך במכתבי מעריצות אשר הביעו את משאלתן להתחתן עם הגיבור. חשבון הפייסבוק של "בנות סוריה החופשית" מפליג בשבחיו של הסגן יפה- התואר, "גיבור העם" אשר "הורג בצבא הסורי ומציל את ילדי סוריה".

הסרטון שזכה לעשרות אלפי צפיות

ואולם, טלאס, שערק מן הצבא הסורי בקיץ שעבר, מחולל עכשיו מחלוקת גדולה. בחודש שעבר הוא החל להופיע בצילומים כשפניו עטורות בזקן עבות וכמעט ללא שפם. לאופן גידול הזקן והשפם יש משמעות סמלית גדולה. זקן עבות בלי שפם הוא האופן שבו פעילים איסלאמיסטים מוצהרים, בעיקר מן הזרם הסלפי, מופיעים בציבור. זקן עם שפם, לעומת זאת, מעיד על גבריות בעליהם. אין תמה, לכן, שכאשר נראה טלאס ליד פקחי האו"ם עם זקן ללא שפם, החלו להתעורר סימני שאלה סביב נטייתו החדשה של הגיבור. "גלח את זקנך כדי שתיראה כמו אדם מודרני, או הצמח גם את שפמך כדוגמת המפקד הקובני צ'ה גווארה", ביקש המשורר הסורי איש האופוזיציה פרג' בירקדאר. בירקדאר, שהתראיין ברשת "חבאר-24", חושש ש"אופנת הזקן" של טלאס עלולה לתת בידי המשטר הוכחה לטענתו שהמהפכה הסורית מנוהלת בידי סלפים. "אין שום בעיה אם אדם מגדל את זקנו כדרך להביע את חירותו האישית", אמר בירקדאר, "אבל כאשר אחד מגיבורי המהפכה מגדל את זקנו באופן כזה, הוא פותח מרחב גדול לפרשנות, דבר שעלול לפגוע על דימויה הציבורי של המהפכה".

בירקדאר, כמו זקנו של טלאס, לא ידעו לאיזו מחלוקת עמוקה הם מוליכים את המהפכה. עם סיום הראיון, מיהר פעיל סורי אחר, חוסאם אל-סבאג, לתקוף את בירקדאר כשהוא מייחס לו הטפה לחילוניות, "אותה חילוניות אשר הסיגה את המדינה במשך 90 שנים מפיגור לפיגור והפכה את סוריה לגיהנום". אל-סבאג, מתייחס כמובן למפלגת הבעת' החילונית שבראשה עומד אסד, מפלגה אשר הוקמה כדי לאפשר גם לנוצרים וליהודים להשתתף במאבק הלאומי, מבלי לחשוש מכך שהם משתתפים במאבק מוסלמי.

עבד אל-רזאק טלאס. פעמיים כבר הודיע הצבא הסורי כי חוסל

מכאן גם מסקנתו, לפיה זקנו של טלאס הוא דווקא סמל ומופת למהפכה אשר מבקשת להתרחק מן החילוניות של מפלגת הבעת' ומנציגה אסד. לפעיל אחר, עבד אל-אילה בכאר, יש הסבר אחר. "טלאס עלול למות בכל רגע והוא רוצה לפגוש את אלוהיו על פי אמונתו ודרכו", אמר. "אללה הבטיח לו את גן העדן, ומה הבטיחו לו האחרים? שיכרכו אותו יחד עם צ'ה גווארה?". טלאס בינתיים נהנה מהמחלוקת סביבו, ובעיקר מההערצה. עד כה, לא נתן הסבר לזקן המפורסם ביותר בסוריה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ