שיעור השתתפות גבוה בבחירות לנשיאות מצרים בנציגויות בעולם

600 אלף מצרים המתגוררים בחו"ל החלו להצביע בבחירות החופשיות והדמוקרטיות הראשונות במדינה. ההצבעה המצרים תתקיים ב-23 וב-24 במאי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הבחירות ההיסטוריות לנשיאות מצרים לאחר הדחתו של חוסני מובארק נפתחו שלשום שישי כשאזרחי מצרים הרשומים בספר הבוחרים ומתגוררים מחוץ לגבולות המדינה הצביעו בקלפיות שהוצבו בשגרירויות ובקונסוליות המצריות ברחבי העולם.

על פי חדר המצב בוועדת הבחירת העליונה במצרים, אחוז ההצבעה היה גבוה במיוחד ויותר מ-150 אלף אזרחים מצרים הצביעו רק ביום שישי וההערכה היא שהמספר יוכפל עד לסגירת הקלפיות אתמול בשעות הערב. על פי הנתונים, מספר האזרחים המצרים הרשומים בספר הבחירות מחוץ לגבולות המדינה הוא כ-600 אלף אזרחים.

גם בשגרירות בתל אביב הצביעו אתמול למרות שמדובר ביום שבתון. בישראל שוהים מאות אזרחים מצרים המתגוררים בארץ בקביעות לאחר שהתחתנו עם צעירות ערביות-ישראליות.

תומכי מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי, שלשום באלכסנדריה. יותר מ-150 אלף מצרים החיים בחו"ל הצביעו בסוף השבועצילום: רויטרס

הישאם טולבה ורפיק רפאיל היו מבין האזרחים המצרים שבאו להצביע. בשיחה ל"הארץ", ציינו השניים כי הם חשים גאווה גדולה ומקווים שהפעם הבחירות יהיו באמת דמוקרטיות וחופשיות, ומצרים תצעד לדרך חדשה. "היה לי חשוב להשתתף בבחירות כאזרח מצרי, המדינה נמצאת עכשיו באי ודאות וחשוב להביא ליציבות ומקווים שהנשיא הנבחר יצעיד את המדינה לעתיד טוב יותר", אמר רפאיל.

בחדר המצב של ועדת הבחירות ציינו כי בהצבעות בנציגויות ברחבי העולם נרשמו כמה הפרות סדר, בין היתר נסיונות של מבקרים ארעיים ותיירים מצרים השוהים במדינות שונות להצביע. ההצבעה בבחירות, החופשיות והדמוקרטיות הראשונות במצרים, תתקיים ב-23 וב-24 במאי. בבחירות יתמודדו 13 מועמדים, כשהמובילים שבהם הם עמרו מוסא, שר החוץ לשעבר ומזכ"ל הליגה הערבית, וד"ר עמד אל-מנעם אבו אל-פתוח, איש האחים המוסלמים לשעבר. השניים נפגשו בפעם הראשונה גם בעימות טלוויזיוני חזיתי שנמשך כשש שעות ובו ענו שאלות בזמן שהוקצב להם, וגם הפנו שאלות אחד לשני. אל-פתוח דיבר יותר ללבם של האחים המוסלמים ואילו מוסא דיבר כליברל, אם כי שניהם ציינו כי השריעה האיסלאמית היא היסוד לחקיקה במצרים וכי הם שואפים להוביל למדינה דמוקרטית וליברלית. העימות זכה לאחוזי צפייה גבוהים ביותר והרחובות במצרים היו ריקים מאדם.

בעימות התייחסו השניים להסכם השלום עם ישראל ואבו אלפתוח אמר כי ישראל היא "מדינת אויב" בהקשר האסטרטגי. לדבריו, ישראל מובילה מדיניות של תוקפנות נגד העם הפלסטיני. עוד הוסיף אבו אלפתוח סעיפים רבים מהסכם השלום עם ישראל הם כניעה, ולכן בכוונתו להביא לדיון מחדש בסעיפים. אבו אל-פתוח הביע התנגדות נחרצת לתקיפה ישראלית באיראן ואמר כי בין מצרים ואיראן יש מערכת יחסים מורכבת, אבל אסור לתמוך בתקיפה של ישראל במדינה.

גם מוסא ציין כי הסוגיה הפלסטינית תעמוד בלב מערכת היחסים בין מצרים וישראל. "מצרים בהנהגתי תוביל קו שונה בכל הקשור במערכת היחסים עם ישראל, ותדרוש הקמת מדינה פלסטינית שבירתה היא ירושלים. לגבי הסכם השלום אמר כי "כל עוד ישראל מכבדת את ההסכם, מצרים תנהג בצורה דומה, אולם לדבריו, "יש לדון מחדש בניסוחים בדגש על מעמדה של סיני". מוסא הביע גם התנגדות נחרצת לכל תקיפה נגד איראן.

הבחירות במצרים - סיקור נרחב: קדחת הבחירות משתלטת על מצרים | הצל הכבד על מטרת המהפכה | סמל המהפכה תומך במועמד המוסלמי | האיסלאם הפוליטי מאיים על האחווה הדתית | התקדים המסוכן ביחסי ישראל ומצרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ