הקצנת השיח הפוליטי במצרים

עמרו מוסא: אני גדול המתנגדים למדיניות ישראל

בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית, טען אחד המועמדים המובילים בבחירות הקרובות לנשיאות כי יש לשקם את היחסים הדיפלומטים עם איראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אני גדול המתנגדים למדיניותה של ישראל. התנגדות זו היתה בין הסיבות העיקריות לכך שהרחיקו אותי מתפקיד שר החוץ בשנת 2001", כך אמר אתמול (ראשון) עמרו מוסא, אחד המועמדים המובילים בבחירות לנשיאות מצרים שיתקיימו ב-23 וב-24 במאי.

מוסא, שהתראיין לסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", הוסיף כי מדיניותן של מצרים ומדינות ערב כלפי ישראל תשתנה, משום "שאי שביעות הרצון של המצרים ממדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינים היא עמוקה, בדיוק כפי שיש מדינות רבות בעולם שאינן מרוצות ממדיניותה של ישראל". לדבריו, "לישראל אין רגישות ביחסיה עם הפלסטינים ומדיניותה נשענת על לובי מיוחד וזו מדיניות קצרת טווח". מוסא התייחס בכך לשדולות הפרו-ישראליות בארה"ב, בהן איפא"ק.

מוסא, שכיהן בתפקיד מזכ"ל הליגה הערבית ושימש שר החוץ של מצרים בחלק מתקופת כהונתו של חוסני מובארק, התבטא לאחרונה בחריפות כלפי הסכמי קמפ דיוויד ותיאר אותו כמסמך היסטורי "שמת ונקבר". בראיון ל"פארס" הוא חוזר על הדברים וקובע כי הסכמים אלה התיישנו "ויש לשנות בהם סעיפים רבים משום שישראל לא דבקה בהם. יש סעיף בהסכם שמדבר על ממשל עצמי לפלסטינים, ואנחנו רואים כל יום את מעשי הטבח מצד ישראל, היכן אם כן הדבקות בהסכמים הללו מצדה של ישראל?", שאל.

מוסא נחשב למועמד המוביל מבין המועמדים החילונים, זאת אף על פי שמופנית כלפיו ביקורת על כך שהוא היה מנאמני הממשל הקודם, ולכן אינו ראוי לתמיכת הציבור. מוסא משקיע מאמצים אדירים כדי לדחות את האשמה הזאת ונראה כי ביקורתו החריפה כלפי ישראל היא חלק מאותו מסע לטיהור שמו כביכול.

מוסא העלה גם את הצורך לחדש את היחסים הדיפלומטיים המלאים עם איראן. בתקופת מובארק הידרדרו היחסים בין שתי המדינות, ובמקום שגריר, הן הסתפקו בשליחת נציגות נמוכת דרג. "אני סבור שהיחסים עם איראן ישוקמו בתקופה הקרובה. שמחתי מאוד כאשר שמעתי שמשלחת תלמידים מצרים שלומדים פרסית נסעה לבקר בטהראן. חיוני להחזיר את היחסים לתקנם, וכאשר הייתי מזכ"ל הליגה הערבית דרשתי לשקם את היחסים ולקיים דיאלוג ערבי מקיף עם איראן". מוסא טען שהנשיא דאז מובארק ומדינות המפרץ הצרו את צעדיו ודחו את הצעותיו בכל הנוגע לאיראן.

מוסא התייחס גם לקשרים עם ארה"ב ש"עד כה נשענו על יסוד אחד בלבד והוא: האינטרס האמריקאי, זאת מבלי להתייחס כלל לאינטרסים המצרים". אמנם ארה"ב תמכה במהפכה, אולם לדברי מוסא התפנית הזאת התרחשה רק אחרי שהיא הבינה שמובארק הוא "קלף אבוד". לדבריו, סוג זה של יחסים לא קידם את מצרים, אלא רק "הגביר את הבערות ואת שיעורי הרווקות והאבטלה במדינה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ