חוקרים ישראלים: רוב האיראנים בעד דמוקרטיה

סקר טלפוני ראשון, שלטענת החוקרים כולל מדגם מייצג של אזרחי איראן, מציג את הפער יוצא הדופן בין עמדות האוכלוסייה למשטר ברפובליקה האיסלאמית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

רוב הציבור האיראני תומך בערכים דמוקרטיים וליברליים, בניגוד גמור לעמדתו של משטר האייתוללות השולט במדינה. זו מסקנתה של קבוצת חוקרים ישראלית, שערכה באחרונה סקר דעת קהל ראשון מסוגו, באמצעות שיחות טלפון עם מה שהמומחים מתארים כמדגם מייצג של העם האיראני.

מי שהוביל את היוזמה הוא יובל פורת, יועץ אסטרטגי שהיה מעורב בעבר בקמפיינים פוליטיים שונים בישראל. ממצאי המחקר, שנערך בשיתוף גל לין ויעל שטרן, מוצגים מהיום באתר אינטרנט שפתח פורת (www.iranresearch.org) ופורסמו היום גם במאמר בעיתון האמריקאי "וול סטריט ג'ורנל".

פורת אמר ל"הארץ" כי החליט לבחון מה סבור הרוב הדומם האיראני, אחרי אירועי "המהפכה הירוקה" שדיכא המשטר בכוח ביוני 2009 והטלטלה בעולם הערבי בשנה וחצי האחרונות. הוא נעזר בצוות מומחים למזרח תיכון, לסקרים ולפסיכולוגיה, בהם חתן פרס ישראל פרופ' שלום שוורץ, ובמתנדבים דוברי פרסית מרדיו "רדיס אין".

השיחות הטלפוניות קוימו עם אזרחים בכל 31 המחוזות של איראן, תוך מתן ייצוג לקבוצות האתניות השונות ולמגוון של גילאים ורמות השכלה. לדברי פורת, השאלות הוצגו בניסוח לא פוליטי, כדי להפחית ככל שניתן מתחושת הסיכון שחשו הנשאלים, החיים תחת משטר המדכא את האופוזיציה. הממצאים הושוו למאגר של תשובות דומות של נשאלים מ-64 מדינות אחרות.

מפגינות תומכות אופוזיציה באיראןצילום: רויטרס

לדברי פורת, הניתוח העלה כי למרות תמיכה בערכים שמרניים ומסורתיים, ניכרת בחברה האיראנית תמיכה חזקה ברעיונות פרו-ליברליים. 94% מהנשאלים האיראנים הביעו תמיכה בחופש בחירה של הפרט ו-71% תמכו בסובלנות כלפי "בני אדם מכל הסוגים".

השוואה של נתוני השאלונים באיראן עם מדינות אחרות, העלתה כי ביחס ל-47 מדינות, "הפוטנציאל לדמוקרטיה ליברלית" של העם האיראני נמצא גבוה יותר משל 23 מדינות, בהן מדינות ערביות כמצרים ומרוקו. תושבי איראן, אומרים מחברי המחקר, הם בעלי נטייה ליברלית יותר גם מכמה מדינות אירופיות ובהן רוסיה, אוקראינה ורומניה.

פורת מאתר חוסר התאמה חריג בין עמדות הציבור באיראן לעמדות המשטר בשאלות אלה, בזמן שברוב המדינות קיימת קורלציה מסוימת בין שני מרכיבים אלה. לדבריו, הנתונים שמעלה המחקר מבטאים "פוטנציאל משמעותי לשינוי משטר באיראן ולהתפתחותה של דמוקרטיה ליברלית".

אבחנותיו של המחקר חופפות השערות של גופי מודיעין רבים במערב בשנים האחרונות. השאלה המרכזית, כמובן, היא האם ניתן לתרגם את הפוטנציאל הזה לשינוי ממשי באיראן, לנוכח האפקטיביות של המשטר בדיכוי ההתנגדות הפנימית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ