בעיני סבא"א איראן היא חשודה, לא נאשמת

השיחות בין הסוכנות לאיראנים בווינה מתמקדות בסירוב לפתוח את המתקן בפרצ'ין, המטיל צל כבד על טהראן, אך אינו עילה מספיקה לשבירת הכלים

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

השיחות בין פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבין נציגי הוועדה לאנרגיה אטומית של איראן, שנפתחו בווינה היום ויימשכו גם מחר, עוסקות בגזרה חשובה אך צרה של המחלוקת העולמית על הגרעין האיראני. למעשה, אף שאין ביניהן קשר רשמי וישיר, שיחות וינה הן מבוא לשיחות בגדאד, בשבוע הבא, בין האיראנים לבין גרמניה וחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם.

כתבי-הקודש של סבא"א הם הפרוטוקולים של האמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני (NPT) שנכנסה לתוקף ב-1970 ונבחנת מחדש מדי חומש. רק בסוף השבוע שעבר, בלא קשר לבעיית איראן, דנה סבא"א במצב הכללי של ה-NPT. הכהן הגדול של ה-NPT הוא מזכ"ל סבא"א. המזכ"ל הנוכחי, יוקייה אמאנו מיפאן, מצטיין הרבה יותר מקודמו, מוחמד אל-ברדעי ממצרים, בקפדנותו כלפי מדינות סוררות כאיראן וכסוריה.

על סדר היום בשיחות וינה, דרישת סבא"א להתיר לפקחים גישה למתקן בפרצ'ין, שסמוך לטהראן. איראן טוענת – מיתממת, לדעת סבא"א – שזהו מתקן צבאי ועל כן פטור מביקורת, לפי ה-NPT. בחודשים האחרונים נבלמו משלחות פקחים פעמיים בשערי פרצ'ין. סבא"א חושדת שבפרצ'ין מתבצעת פעילות גרעינית אסורה, שמשמעה חתירה לייצור נשק גרעיני. החשד מטיל צל כבד על איראן, אך עדיין אין בו כדי להפליל אותה.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'יןצילום: אי–פי

מניעת גישה מהפקחים, המבקשים לבקר באתר מסוים, חמורה פחות מגירוש הפקחים על מצלמותיהם וחיישניהם מהמערך הגרעיני כולו – מה שעשתה עיראק בשעתה ואיראן נזהרת שלא לעשות – ואין בכך עילה לשבירת כלים.

בעיני סבא"א, איראן היא על כן כיום במעמד של חשודה, אך עדיין לא נאשמת; וכמו שהמשטרה – באישור שופט – מגבילה חשודים, במעצר ובאמצעים נוספים, אף שטרם הועמדו לדין, כך גם העולם מכביד את ידו על איראן בעודו ממשיך להידבר איתה על התנאים להוכחת חפותה. אלה העיצומים הכלכליים הננקטים נגדה ושאותם להוטה איראן להסיר – אחד הנושאים המרכזיים שיידונו בשיחות בגדאד, בהמשך לשיחות איסטנבול בחודש שעבר. מוטת השיחות בבגדאד רחבה מזו של שיחות וינה. בבגדאד יעלו גם האיראנים דרישות משלהם ובראשן הקלת העיצומים המכוונים נגד הבנק המרכזי ונגד תעשיית הנפט.

המעצמות תובעות מאיראן להוכיח "שקיפות" ו"אחריות" כדי "להתקבל שוב לקהילה הבינלאומית". המתקן בפרצ'ין מוצג כאחד ממבחני הקבלה. לאיראנים לא יהיה קושי לעמוד במבחן זה: אחרי שניקו, טשטשו וטיהרו את העקבות לפעילותם המחשידה, ירוויחו עוד זמן, יבטיחו עקרונית גישה לפרצ'ין ויזכו בנקודות רצון טוב. כך הגיוני לשער – אבל המיקוח הממושך כבר לימד שההיגיון אינו תמיד תקף במגעי סבא"א והמערב עם איראן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ