סעודיה שואפת לאיחוד עם נסיכויות המפרץ הפרסי

מחשש מהתקוממות עממית ומעליית כוחה של איראן, סעודיה פועלת להפוך לפדרציה עם שכנותיה במפרץ הפרסי; הטעמים - בעיקר ביטחוניים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

סעודיה המשיכה אתמול (שני) במאמציה להקים פדרציה עם חמש שכנותיה במפרץ הפרסי, במסגרת שאיפותיה להקים מעוז חדש נגד גלי השינויים הסוחפים את המזרח התיכון.
שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, אמר אחרי ישיבת שרי החוץ של שש המדינות החברות במועצת שיתוף הפעולה של המפרץ כי נמסרה להם טיוטת תוכנית לאיחוד המדינות החברות במועצה כדי שיבדקו אותה ויפתרו יחד נושאים השנויים במחלוקת. "אני מקווה כי שש המדינות יתאחדו בישיבה הבאה", הוסיף.

אחדות ממדינות המפרץ הקטנות יותר הביעו רתיעה פומבית מהרעיון, מחשש שריאד תחלוש על הקבוצה. העובדה שאתמול לא הוכרז על הסכם, כפי שאחדים ציפו, מוכיחה שקיימים ספקות עמוקים בקרב אחדות משכנותיה של סעודיה. ואולם, הודעתו הפומבית של הנסיך סעוד אל-פייסל מדגישה שהממלכה ממשיכה לנקוט אמצעים דיפלומטיים, כספיים וביטחוניים, כדי לשמור או לשקם את הסדר האזורי הישן למרות ההתקוממויות בעולם הערבי.

שליטי סעודיה חוששים שמא ההתקוממות הערבית תגיע לגבולות ארצם ותעורר אזרחים מקופחים וזרים משוללי זכויות, ובהם מתנגדי משטר, קבוצות מיעוטים ועובדים זרים. "הם לא רוצים שרוח ההתקוממות שלנו תגיע לחופים שלהם", אמר סעיד האדי אל-מוסאווי, פוליטיקאי ממתנגדי המשטר בבחריין.

פתיחת הדיונים בריאדצילום: אי–פי

צעד זה מדגיש גם את חששה של המלוכה הסעודית משכנתה ויריבתה איראן, שבא לידי ביטוי בסדרת התערבויות סעודיות בעלות משמעות דתית ברורה, כולל תמיכתה בארגוני האופוזיציה הסוניים בסוריה והתערבותה הצבאית למען המלוכה הסונית בבחריין. אלפי חיילים סעודים חדרו בשנה שעברה לבחריין וסייעו למשפחת המלוכה במדינה לדכא התקוממות עממית של הרוב השיעי. בחריין, הקשורה לסעודיה בגשר, היא המדינה היחידה שתומכת גלויות במאמצי סעודיה. בהודעה שפורסמה אתמול מטעם מלך בחריין חאמד בן עיסא אל-חליפה, נאמר: "אנחנו מצפים לכינון 'איחוד המפרץ'".

פעילי אופוזיציה בחרייניים דחו את הרעיון, ואמרו כי לא רק מתנגדי המשטר חוששים מאיחוד הדוק יותר עם השכנה השמרנית. "אנחנו לא רוצים להיבלע על ידי סעודיה", אמר עלאא שיהאבי, סופר ומתנגד למשטר. גם אחדות מהמדינות האחרות - ובהן כוויית, קטאר ועומאן - לא התלהבו במיוחד מהאיחוד ההדוק שסעודיה לוחצת לכינונו, אולי בהתאם לדגם של האיחוד האירופי.

ניסיון מהיר לאחות את הקרע

"לכל אחת מהן יש סיבה משלה לא להתלהב מהעצמת סעודיה", אמר אמיל חוקיים, פרשן ב"מכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים" בבחריין. "המתחים האלה קיימים כאן מאז ומתמיד, וההבדל הנוכחי הוא שמדינות אחדות אינן חשות צורך במטרייה ביטחונית סעודית. הן יודעות לנצל את עושרן. אין זה הגיוני בעבורן להתאחד כעת עם סעודיה".

סעודיה עושה צעדים אחדים בניסיונה להרחיב את המועצה לשיתוף פעולה במפרץ מעבר למשימתה המקורית, ולהפוך אותה לברית של ממלכות שיתאחדו נגד מגמת הדמוקרטיה. דיפלומטים סעודים נמצאים במגעים שונים בניסיון לכלול בגוף המוצע גם את מרוקו וירדן.
בכירים מכוויית ומסעודיה אף הדליפו בשנה שעברה שמצרים עשויה להצטרף לקבוצה כחברה מסוג כלשהו, למרות שדיפלומטים מצרים דחו במהירות את הרעיון. במקביל, אמר בכיר מצרי כי המהפכה במצרים עלולה לשנות את אופי היחסים עם סעודיה, שהיתה בעלת ברית של הנשיא המודח חוסני מובארק במשך שנים רבות. בשבועות האחרונים יצאו מצרים רבים להפגין נגד הברית הזו, וגרמו בכך למשבר הקשה ביותר שהיה בין שתי המדינות זה שנים רבות.

אך שליטיה הצבאיים של מצרים, החוששים מאבדן מיליארדי הדולרים שסעודיה הבטיחה להעניק לה, ניסו במהירות לאחות את הקרע ובכירים מצרים, כולל איסלאמים, טסו לריאד כדי לפייס את המלך הסעודי. גם סעודיה מנסה להתפייס עם מצרים, ואחרי המתנה של יותר משנה, העבירה את מיליון הדולרים הראשונים שהובטחו למצרים במסגרת חבילת סיוע.

אתמול גם הודיעו בכירים סעודים שהם מתחילים לשנות את כללי אשרת הכניסה, שאילצו עובדים זרים לשמור על "חסות" מעבידיהם הסעודים והפכו אותם למעשה לעבדיהם. למרות שהשינויים הם כנראה קוסמטיים בלבד - "החסות" עדיין תידרש - ההודעה הסעודית הוצגה בתקשורת המצרית כבשורה חשובה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ