לוגו הארץ
הארץ

אדם אחד נהרג אתמול בלילה (רביעי) בקרבות בעיר הנמל טריפולי שבצפון לבנון. בחמשת הימים האחרונים נהרגו בעימותים בין תומכי נשיא סוריה אסד למתנגדיו תשעה בני אדם.
העימותים בעיר הנמל פרצו בסוף השבוע בין תושבים עלאווים, פלג של המוסלמים השיעים, אליהם משתייך אסד, לבין מתנגדיו הסונים, בעקבות מעצרו של איש דת סוני. השלטון הלבנוני טען כי הוא נעצר בעקבות חשד שהוא מעורב בפעילות של ארגוני טרור אך לא מסרו פרטים נוספים. משטרו של אסד טוען כי תומכי האופוזיציה בלבנון מבריחים נשק ללוחמי צבא סוריה החופשית דרך הגבול.

טריפולי, עיר החוף ששוכנת כ 70 ק"מ מצפון לביירות, היא לא רק מעוז של אוכלוסיה סונית ומרכז של קבוצות רדיקאליות איסלאמיות, היא גם עיר מחוז שאליה מגיעים חלק מהפליטים שנמלטים מאימת ההרג בסוריה. החשש הוא שהאירועים בטריפולי עלולים להתפתח למאבקי כוח עדתיים בלבנון ולזלוג אף לבירה ביירות.

השבוע נהרגו בסוריה עשרות בני אדם. שלשום (שני) נהרגו 23 חיילים בעיר רסטאן בעימותים עזים בין נאמני אסד למורדים. לדברי כמה קבוצות אופוזיציה, בקרבות בעיר שבמחוז חומס נהרגו יותר מתשעה מורדים ועשרות נפצעו. ההתנגשויות בין הצדדים מתרחשות לאחר שכוחות הביטחון תקפו את העיר בסוף השבוע, למרות הפסקת האש שיזם מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, שנכנסה לתוקפה לפני כחודש.

אתמול (רביעי), בראיון ראשון שהעניק לתקשורת מזה חצי שנה, תקף נשיא סוריה בשאר אל-אסד את מדינות המערב שמגנות את האלימות של הצבא הסורי כלפי האזרחים, אך אינן מתבטאות נגד האלימות של כוחות האופוזיציה הפועלים במדינה. "המערב מדבר על אלימות, אבל רק על האלימות מצד המשטר. אף מלה לא נאמרת על המחבלים. כשמר קופי אנאן יבוא לסוריה החודש אשאל אותו על העניין הזה", אמר הנשיא בראיון לערוץ החדשות הרוסי "רוסיה 24".

חייל לבנוני בטריפולי, השבועצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ