מלחמת תרבות |

ארדואן נגד התיאטראות בגלל מחזה גס ועלבון לבתו

ר"מ טורקיה מאיים לשלול את התמיכה הממשלתית מהתיאטראות: "יש כאן חופש. כשנפריט את התיאטרונים תוכלו להציג את מה שתרצו"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הסיפור הזה יכול היה להתאים לתקופת הסולטנים, כשמלה אחת לא נכונה יכלה לחרוץ את גורלו של אדם. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, מאיים לבטל את תמיכת המדינה בתיאטרונים של ארצו אחרי שבתו אמרה כי שחקן תיאטרון העליב אותה.

ארדואן ידוע ברגשנותו. אך המתקפה שלו על "שחקנים יהירים ואלכוהוליסטים" והמוסד האמנותי שלדבריו מזלזל בעם הפשוט, מזעזעות את טורקיה. "תיאטרונים אינם יכולים לקבל סובסידיות ממשלתיות ולאחר מכן למתוח ביקורת על היד שמאכילה אותם", אמר ראש ממשלת טורקיה. "הם התחילו להשפיל אותנו ואת כל השמרנים".

"אם נחוצה תמיכה, אז אנו, הממשלה, נתמוך במחזות שאנחנו רוצים", אמר ארדואן. "אני מפריט את התיאטרון. במדינות מפותחות אין כמעט תיאטרונים המנוהלים בידי המדינה. יש כאן חופש. כשנפריט את התיאטרונים, תוכלו להציג מה שתרצו. אני מצטער, אבל לא ייתכן שתקבלו את המשכורות שלכם מהעירייה, ואז תמתחו ביקורת על ההנהלה. לא יכולה להיות אבסורדיות כזו".

ארדואן המשיך לתקוף את "היהירות הרודנית" של האינטלקטואלים, שחושבים תמיד שהם יודעים יותר טוב מכולם: "בשם אלוהים, מי אתם? מאיפה קיבלתם את הסמכות להביע את דעתכם בכל נושא, לטעון שאתם יודעים הכל? האם התיאטרונים הם מונופול שלכם במדינה הזו? האם האמנות היא מונופול שלכם? הימים האלה חלפו לבלי שוב".

מה שמכונה "מלחמת התרבות בטורקיה" נפתחה באפריל אשתקד, כשבתו הצעירה של ראש הממשלה, סומייה ארדואן, בת 30, יצאה בכעס מהצגת "עוסמן הצעיר" בתיאטרון הממלכתי באנקרה. המחזה מספר על סולטן צעיר ורפורמיסט שמודח על ידי מפקד צבא בור, ומרמז על ארדואן ומפלגת הצדק והפיתוח שלו. באחד הקטעים המאולתרים החיילים נוהמים לעבר הקהל, ומה שהתרחש באותו רגע עדיין שנוי במחלוקת. אך בתו של ארדואן טוענת שהושפלה על ידי אחד השחקנים, טולגה טונצ'ר, שהתנפל עליה משום שחבשה צעיף על ראשה, חיקה את הצורה שלעסה מסטיק ועשה כלפיה תנועות שנראו בעיניה מעליבות.

טונצ'ר הושעה מעבודתו בתיאטרון וזומן להתייצב בפני שר התרבות שנזף בו. השחקן סירב להתנצל על מעשיו על הבמה, שלדבריו היו חלק מהמחזה, אך אמר שהוא מצטער על שארדואן נעלבה.

המלחמה הסלימה בחודש שעבר, בעקבות מהומה שעורר מחזה שלטענת מתנגדיו כלל גסויות. ראש עיריית איסטנבול,¬ בן חסותו של ארדואן,¬ ניצל את ההזדמנות להשתלט על הניהול האמנותי של התיאטרונים העירוניים.

אמנים בטורקיה תיארו את המתקפה בתור "ציד מכשפות מיותר", ציינו כי תיאטרונים זוכים לתמיכה ברוב העולם המפותח, והזכירו כי ההצגות בטורקיה מוכרות יותר כרטיסים מאשר כל שאר אירופה, בזכות מכירי הכרטיסים הנמוכים והרפרטואר המסורתי המתאים לקהל הדתי במדינה. השבוע, עם פתיחת פסטיבל התיאטרון באיסטנבול, הזהיר מנהלו כי קיצוץ התמיכה הממשלתית תהיה אסון לאמנות התיאטרון במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ