קרבות קשים בדמשק בלילה |

האופוזיציה בסוריה טוענת: חיסלנו את הצמרת הצבאית של אסד

אחד מארגוני המורדים טוען כי הרג את גיסו של הנשיא שאוכת, שר ההגנה ויועץ בכיר. 2 מההרוגים לכאורה התראיינו לטלוויזיה הממלכתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כלי התקשורת הערביים השונים מדווחים על חילופי אש קשים שהיו הלילה במרכז דמשק, מלווים בשורה של פיצוצים. חילופי האש היו בין הצבא הסורי הסדיר לאנשי אופוזיציה חמושים. הדרכים הראשיות בדמשק נחסמו. על פי ערוץ אל-ג'זירה, המסתמך על גורמים באופוזיציה, חוסלה הלילה כל הצמרת הצבאית של סוריה. בין השמות שהוזכרו על ידי אחד מדוברי האופוזיציה, שר ההגנה הנוכחי, דאוד ראג'חה, שמונה באוגוסט 2011 לתפקיד, גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד, אסף שאוכת, שהיה בעבר ראש המודיעין הסורי ונחשב כיום כמי שעומד בראש הכוחות המזוינים, וחסן תורכמני, שר ההגנה לשעבר ויועץ במעמד של שר לנשיא. לדיווח אין אישור מפי מקורות אחרים. בשיחת טלפון עם הטלוויזיה הממלכתית הסורית הכחיש שר הפנים את הדיווח והגדיר אותו כ"מגוחך - אני מתקשר אליכם כרגע מהמשרד שלי".

תורכמני ושר הפנים מוחמד שאער, שגם הוא הוזכר כמי שנהרג, התקשרו בעצמם לטלוויזיה הסורית והכחישו כי את הדיווחים. שר הפנים תקף את רשת אל ג'זירה על "השקרים שהיא מפיצה".

יש לציין כי רק לעיתים רחוקות מגיבים בכירים סורים לטענותיהם של המורדים, והכחשותיהם המיידיות היום הן מעשה חריג.

אסד, אחיו מאהר (במרכז) ושווכאתצילום: רויטרס

אתמול נהרגו ברחבי סוריה 36 בני אדם בעימותים בכמה מקומות ברחבי סוריה, ובכלל זה בשכונות המרכזיות של דמשק כמו אל-מזה והכפר סוסה. תשעה בני אדם נהרגו מפיצוץ מכונית ממולכדת ליד מטה חיל המודיעין הסורי, בעיר דיר א-זור במזרח המדינה. סוכנות הידיעות "סנא" דיווחה כי הפיגוע גרם לפציעתם של כ-100 בני אדם, בהם מאבטחים. בדיווחים נאמר גם כי המתקן הצבאי נפגע אף הוא. כמו כן, לדברי פעיל זכויות אדם במקום, אדם אחד נהרג כשהפיצוץ מוטט את גג ביתו.

חברי ארגון האופוזיציה הסורי המרכזי, "הקונגרס הלאומי הסורי", האשימו את נשיא המדינה בשאר אל אסד בתכנון הפיגועים שאירעו במדינה באחרונה. זאת, לדבריהם, כחלק מניסיון הנשיא להכתים את שמה של האופוזיציה ולחזק את טענתו בדבר קונספירציה זרה. פעיל אופוזיציה בדיר א-זור אמר כי הפיגוע "נראה כאילו תוכנן היטב. הפיצוץ פגע בשער האחורי והכי פחות שמור במתחם המודיעין הצבאי - מקום שבו מחנים את המכוניות".

בדיווחים ששודרו אתמול בטלוויזיה הממלכתית במדינה נאמר כי הפיגוע מהווה את העדות האחרונה לכך שסוריה מתמודדת עם קנוניה הממומנת על ידי הקהילה הסונית בעולם, ולא עם מהפכה עממית נגד אסד. כמו כן שודרו בטלוויזיה הממלכתית תמונות של עשן בשמי העיר, שלוליות דם בין ההריסות, נזק לחזיתות בניינים ומכוניות הרוסות.

בשידורי הטלוויזיה הממלכתית צוין גם כי צוות האו"ם שאמור לפקח על הפסקת האש שטרם נכנסה לתוקפה, עדיין לא הגיע לבחון את אזור הפיגוע. כמו כן, נטען כי הפיגוע הוא חלק ממערכה ממומנת בידי סעודיה וקטאר, מעצמות המפרץ העשירות שקראו להגיש סיוע צבאי לתנועת ההתנגדות הסורית, "צבא סוריה החופשי".

לפני עשרה ימים אירעו שני פיצוצים עזים בשכונת קאזאז שבדרום-מזרח דמשק. משרד הפנים במדינה דיווח על לפחות 55 הרוגים ו-370 פצועים בשני הפיצוצים. הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה על "שני פיגועי טרור" באזור בו שוכנת המפקדה של המודיעין הצבאי. הממשל הסורי, בתגובה ראשונה לפיצוצים, תלה את האשמה ב"טרוריסטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ