חשש במצרים מכוונת המועצה הצבאית לכונן חוקה טרם הבחירות

המפלגות השונות חוששות שהמועצה תשאיר בידיה חלק מסמכויות ניהול המדינה ותוותר הסמכות הבלעדית. אל ברדעי: יווצר מצב של מדינה מעל מדינה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

המועצה הצבאית העליונה הודיעה כי בכוונתה להכריז על סעיף חדש חוקתי שיקבע את סמכויות הנשיא הנבחר ועוררה סערה במדינה. המועצה הצבאית ביקשה כי תחובר חוקה חדשה למצרים עוד טרם קיום הבחירות. אולם לנוכח אי ההצלחה של הוועדה החדשה לקביעת החוקה להגיע לנוסח מוסכם אמורה מחר המועצה לקבוע בעצמה את סמכויות הנשיא.

החשש בקרב המפלגות השונות במצרים הוא שהמועצה הצבאית תשאיר בידיה חלק מסמכויות ניהול המדינה באופן שיותיר אותה כסמכות הבלעדית במדינה. האחים המוסלמים וכן מועמדים שונים לנשיאות הזהירו מפני כוונה שכזו. מוחמד אל ברדעי שבעבר היה ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית טוען היום כי החלטת המועצה תהפוך אותה למדינה מעל מדינה.

מערכת הבחירות במצרים ממשיכה לייצר הפתעות ודיווחים סותרים בנוגע לסיכוייהם של המועמדים השונים לנצח בסיבוב הראשון שיחל ביום רביעי הקרוב. לאחר סקרים רבים שהצביעו על כך שעמאר מוסא הוא המועמד המוביל, ולאחריו המעומד האיסלאמיסטי המתון, עבד אל מונעם אבו אל פותוח, התקבלו לאחרונה מספר אינדיקציות המצביעות על התחזקותם של שני מועמדים אחרים, שהעיתון ניו יורק טיימס מכנה "הסוסים השחורים" של מערכת הבחירות.

לפי העיתון האמריקאי המועמד הראשון הוא אחמד שאפיק, ראש הממשלה לשעבר במצרים שהקדיש את קמפיין הבחירות שלו להשבת החוק והסדר. ואילו המועמד השני הוא חמדין סבאחי, המועמד הנאצריסטי שסיים במקום השני בספירת הקולות המוקדמת של מצרים שהצביעו בחו"ל. הצבעת הבוחרים בחו"ל הסתיימה ביום שישי.

ילד מדביק פוסטר של המועמד לנשיאות פותוחצילום: רויטרס

במקום הראשון באותם בחירות מוקדמות ניצח אבו אל פותוח, אולם היום (ראשון) פורסם סקר דעת קהל של מכון מחקר המזוהה עם הממשלה הטוען כי שאפיק הוא המועמד הפופולארי ביותר. מכון הסקרים שערך את הסקר נחשב כמי שמבקש לחזק את שאפיק המזוהה עם המועצה הצבאית העליונה והשלטון היוצא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ