קדחת הבחירות משתלטת על מצרים

ערי מצרים התמלאו בכרזות המועמדים. במדינה, שבה חמישית מהתושבים חיים על שני דולר ליום, מקווים שהנשיא שייבחר יוביל את מצרים לעתיד טוב יותר

דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

המשפט "בוקר טוב. בשביל מי תצביע"? הפך להיות ברכת השלום המקובלת במצרים, כך לדברי שפיק עבד אל חאלק, מהנדס בן 50 שמשחק שח בבית קפה קטן. "כולם מדברים על פוליטיקה", אמר, ושמע את חוסיין זייד בן ה 53 ויריבו למשחק אומר, "נכון, אבל אף אחד לא יודע מה יהיה".

שלושה ימים לפני הבחירות הראשונות רבות המשתתפים לנשיאות בעולם הערבי, תערובת החידוש, ההימור, המתח והבלבול הדביקה את מצרים בקדחת בחירות שעולה אפילו על זו שמלווה את משחקי גביע העולם בכדורגל. אין במצרים סקרים שתוצאותיהם אמינות או חוקה שקובעת את חובותיו וסמכויותיו של הנשיא. לעומת זאת קיימת תחושה שלפיה מי שינצח בבחירות, ימלא תפקיד חשוב בקביעת דרכה של מצרים בעשורים הבאים.

שניים מהמועמדים הם איסלאמיסטים, אחד נוטה לימין, והשני לשמאל. שניים נוספים מילאו תפקידי מפתח בתקופת חוסני מובראק, ואחד מעלה זכרונות מעבר רחוק עוד יותר, משורר שרוצה להיות ממשיך דרכו של מנהיג מהפכת 1952, הנשיא גאמל עבדל נאצר.

כרזות של אחמד שפיק שהושחתו, בשבוע שעבר בקהירצילום: אי-פי

גם בחנות הטלפונים הסלולריים שואל המוכר כל אחד מי המועמד המועדף עליו. לדברי שאדי חמיד, מנהל המחקר במרכז ברוקינגס דוחא,"האנשים פשוט אחוזי דיבוק. הגענו למסקנה שהמצרים אוהבים להצביע".

שירים וסרטוני וידאו המספרים על המועמדים מופצים בידי אוהדים נלהבים. "אחמד שפיק, אתה קשוח מאוד. אנחנו אוהבים אותך מאוד", נאמר באחד משירי התמיכה במי שהיה ראש הממשלה בימי מובראק. שיר נוסף משבח את האיסלאמי הליברלי והבלתי תלוי מונים עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח. "אינך בריטי או אמריקאי או איראני, אבו אל-פותוח". הסגנון רשמי ורציני יותר בשירים המוקדשים למועמד השמרן מוחמד מורסי מהאחים המוסלמים. "הוא בא עם מומחים ומדענים בכל התחומים", נאמר באחד הפזמונים.

בני המיעוט הנוצרי, כ 10% מכלל האוכלוסיה, שקועים בעימותים משלהם. האם יוכלו לבטוח באיסלאמיסט המצדד בזכויות למיעוטים וזכויות אזרח שוות, או שיהיה עליהם לחפש הגנת הדמות החזקה מהמשטר הישן? "אנו זקוקים לנשיא שיקבל החלטות", אמר ואסם ראוף, פקיד בנק נוצרי. לדעתו, הבחירות יקבעו את תפקידים העתידיים של הדת והצבא בממשלה. "אני חושש שלא ממש נאהב את התשובה שתתן לנו הדמוקרטיה", אמר.

תומכי חמדין סבאחי בקהירצילום: רויטרס

רבים במצרים מספרים שמשפחותיהם התפלגו בשל המירוץ לנשיאות. "כל אחד מבני תומך במועמד אחר. אחד מצדד בפותוח, והשני בעמרו מוסא. הדמוקרטיה הגיעה אלי הביתה", אמר פועל טקסטיל בן 56. אפילו נשים עשויות לא להסכים לדעת בני זוגן. בוגר אוניברסיטה בן 34 אמר כי לא בטוח שיוכל לשכנע את אשתו להצביע בעבור המועמד המועדף עליו. "אז תתגרש ממנה", מציע אחד מחבריו, שאמר כי את אשתו יכריח להצביע בעד המועמד "שלו".

פוסטרים מכסים את קירות הבניינים בערי מצרים. במדינה שבה שניים מכל חמישה אנשים חי על פחות משני דולר ביום, יש מי שרואים במלחמת הכרזות בזבוז מטופש. "הם השחיתו את הבניינים והרחובות. תשדירי הטלוויזיה אמורים להספיק. כל הכרזות והשלטים הם חסרי תועלת", אמר מורה לאנגלית בן 42. אחרים לעומתו נהנים מהמצב. "לא משנה מי ינצח, זה שינוי חיובי", אמר עובד חנות שהוסיף כי "המועמדים נלחמים כדי להיבחר, ורצון העם הוא הקובע".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ