על רקע חשש מוויתורים של המערב, נתניהו קורא לא לגלות חולשה מול טהראן

פקיד בכיר האשים את המעצמות בהתקפלות מול איראן "כשהרמטכ"ל האיראני קורא להשמדת ישראל". ראש סבא"א ניהל "שיחות באווירה טובה" בטהראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במאמץ של הרגע האחרון להשפיע על הסבב השני של שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות שייפתח מחרתיים בבגדאד, ממשיכה ישראל להקשיח עמדות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב בכנס בירושלים מפני "הפגנת חולשה" או "ויתורים" של המעצמות בשיחות עם איראן.

בניגוד למסרים האופטימיים מוושינגטון, פריז, ברלין ולונדון, שצופים אפשרות לפריצת דרך בשיחות עם איראן, נתניהו שב והתריע מפני הונאה איראנית. אף שלא אמר זאת ישירות, מדבריו של נתניהו עלה שהוא סבור כי שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - מתנהלות בנאיביות מול איראן ומאפשרות לה להפיל אותן בפח.

"בשבועות האחרונים שמעתי את אלה שמפקפקים בכוונותיה של איראן", אמר נתניהו הערב. "הם אמרו שכאשר מנהיגיה של איראן מכריזים שהם ימחקו את ישראל ממפת העולם, הם בעצם מתכוונים למשהו אחר בפרסית. מעניין לשמוע מה הם יאמרו על דבריו של הרמטכ"ל האיראני שאמר רק ביום ראשון שאיראן מחויבת להשמדתה של ישראל".

נתניהו הוסיף כי מטרתה של איראן היא להשמיד את ישראל, ולכן היא מפתחת נשק גרעיני. "איראן מאיימת על ישראל ועל שלום העולם כולו", אמר נתניהו. "מול הכוונה הזדונית הזו חייבות המדינות המובילות בעולם לגלות נחישות ולא חולשה. הן אינן צריכות לעשות ויתורים לאיראן אלא להעמיד בפניה דרישות חד-משמעיות".

המתקן לייצור מים כבדים באראקצילום: אי–פי

ראש הממשלה חזר על התוצאות הרצויות מבחינתו למשא ומתן בין איראן לשש המעצמות. הוא ציין שאיראן צריכה להפסיק את כל העשרת האורניום בשטחה, להוציא מהמדינה את כל האורניום המועשר שבידיה ולפרק את מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו שליד העיר קום. "רק כך ניתן יהיה להבטיח שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית", הוסיף נתניהו. "זו עמדתה של ישראל, היא לא השתנתה והיא לא תשתנה".

דבריו של נתניהו נובעים מדאגה גדולה בישראל מהסכם ביניים בין שש המעצמות לאיראן, שלא יענה על תנאי הסף של ישראל מצד אחד, ויביא להמשך השיחות לחודשים ארוכים מצד שני. במצב כזה, האופציה של פעולה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראנים תרד מסדר היום.

במסגרת הסדר הביניים המסתמן תשעה את איראן העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20%, שמקרבת אותה לפצצה גרעינית. בכך למעשה ייפסקו פעולות ההעשרה במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו שליד העיר קום. כמו כן תסכים איראן להוציא משטחה 100 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% שבידיה.

בתמורה יסכימו המעצמות להשעות חלק מהסנקציות שהוטלו על איראן. אמברגו הנפט של האיחוד האירופי אמנם ייכנס לתוקפו כמתוכנן ב-1 ביולי, וכך גם הסנקציות האמריקאיות נגד הבנק המרכזי של איראן, אולם מעבר לכך לא יוטלו סנקציות חדשות. כמו כן תקבל איראן משלוח של מוטות דלק גרעיני לכורי המחקר שלה.

דבריו של נתניהו הערב נוסחו בדיפלומטיות, אולם פקידים ישראלים בכירים שדיברו לא לייחוס היו חריפים הרבה יותר, וביטאו את מה שנתניהו חושב אך נמנע מלומר. "המערב כבר מתקפל מול האיראנים", אמר פקיד ישראלי בכיר.

שר הביטחון אהוד ברק הזהיר היום גם כן משאננות ונאיביות של ארה"ב ושאר המעצמות. לדבריו, הוא הדגיש בפני בכירי הממשל האמריקאי בביקורו בוושינגטון בשבוע שעבר כי האיראנים ינסו להציג מראית עין של התקדמות, שתוריד מהם חלק מהלחץ, ובתמורה יבקשו מהמערב שלא להחריף את הסנקציות. "לצערנו, אנחנו מרגישים שלמרות ההכרזות המאוד בהירות בעולם, לא ברור שקיים כוח רצון להביא את האיראנים במהירות אל הנקודה שבה הם חייבים לקבל החלטה אם הם ממשיכים בתוכנית הגרעין או לא", אמר ברק.

בתוך כך, שיחותיו של מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו, המבקר בטהראן, הסתיימו היום ללא כל פריצת דרך בנוגע לפיקוח על המתקנים באיראן שחשודים כמשמשים לייצור נשק גרעיני. אמאנו אמר שהשיחות היו "מועילות ובאווירה טובה ויסייעו להצלחת השיחות בבגדאד", אולם לא פירט אלו הסכמות הושגו, אם בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ