דיפלומט מערבי: הציניות הישראלית לא מוצדקת |

ארה"ב תשגר משלחת לישראל לתאם עמדות מול איראן

ערב חידוש השיחות בבגדאד ובמקביל להסכם הפיקוח החדש על מתקני הגרעין, התגאתה טהראן בהישג טכנולוגי: טעינת כור המחקר במוט דלק מתוצרת עצמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשא ומתן בין נציגיהן של איראן לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה על תוכנית הגרעין של טהראן ייפתח מחר בבגדאד. לקראת השיחות הבהיר הממשל האמריקאי כי ההסכם שגובש בין מנכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו למשטר האיראני אינו מספיק. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, הבהירה שממשל אובמה מצפה לראות את יישומו של ההסכם, במקביל להתקדמות במסלול השיחות עם המעצמות.

לדברי נולנד, "הכרזה על הסכם זה דבר אחד, אך אנו מחכים לראות שאיראן אכן תאפשר גישה לכל האתרים, המסמכים והסגל שסבא"א דורשת לראות כדי לקבוע אם תוכנית הגרעין של איראן אכן נועדה למטרות שלום". בנוסף הבהירה הדוברת כי הצעדים הנובעים מההסכם המתגבש עם סבא"א מהווים רק "נדבך אחד ממה שאיראן צריכה לעשות בשביל לשכנע את הקהילה הבינלאומית"

גורמים שונים בארה"ב הבהירו היום כי ממשל אובמה פועל בשיתוף פעולה עם ישראל לגבי הצעדים הנדרשים מאיראן. יועצו לשעבר של הנשיא אובמה, דניס רוס, אמר ל"הארץ" כי "זה לא מקרי ששר הביטחון אהוד ברק בא לבקר בוושינגטון בשבוע שעבר - אני בטוח שמטרת הביקור שלו היתה להיות חלק מהדיאלוג הזה. לעמדת ישראל יש השפעה מסוימת על עמדתנו, ואין כאן שום כוונה להפתיע".

הכור בבושהארצילום: אי–פי

בנוסף, במסגרת שיחות שנתיות שקיימו בוושינגטון ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים עם סגן הנשיא ג'ו ביידן ובכירים אחרים בממשל מתחום הביטחון הלאומי, נמסר להם כי הממשל ישגר בקרוב משלחת מדינית-בטחונית בכירה לישראל כדי לתאם עמדות עם ישראל בקשר למשא ומתן עם איראן בנושאי הגרעין. גורמים מדיניים העריכו כי מטרתה המרכזית של המשלחת תהיה להרגיע את חששותיה של ישראל מהפשרות הצפויות במסגרת השיחות.

איראן הודיעה על העברת מוטות דלק גרעיני לכור המחקר בטהראן

בימים האחרונים פורסמו דיווחים רבים בדבר נוסחת פשרה שנרקמת בין הצדדים, ותאפשר לאיראן להמשיך בהעשרת אורניום למטרות אזרחיות, כשבמקביל הוא יועבר לפיקוח בינלאומי. על רקע זאת, היום הודיעה איראן כי הכניסה מוט של דלק גרעיני לכור המחקר שלה בבירה טהראן.

"במסגרת פעולותיהם האחרונות, הצליחו מומחים מהארגון האיראני לאנרגיה אטומית להעביר מוט דלק גרעיני (שיוצר באיראן) לכור המחקר בטהראן", נמסר בהודעה באתר האינטרנט של הטלוויזיה האיראנית. לא ברור אם מדובר בדיווח מהימן או בידיעה מפוברקת שנועדה לייצר מראית עין של התקדמות טכנולוגית ערב פתיחת השיחות בבגדאד. בין אם הדברים נכונים ובין אם לאו - ההודעה האיראנית נועדה לפגוע באפשרות של הגעה לעסקה בדבר העברת האורניום האיראני המועשר לחו"ל בתמורה להעברת דלק גרעיני לידי איראן. בינואר הודיעה איראן כי ייצרה את מוט הדלק, ואז טענה כבר כי התקינה אותו בכור המחקר.

אחמדינג'אד מבקר בכור המחקר הגרעיני בטהראןצילום: אי–פי

במסגרת העסקה שנרקמה, איראן היתה אמורה לוותר על ייצור עצמי של דלק גרעיני, ובתמורה ל"וויתור", קרי הפסקת העשרת אורניום ברמה גבוהה - המערב אמור היה לספק לה דלק גרעיני. העברת האורניום המועשר אל מחוץ לגבולות איראן נועדה למנוע את האפשרות שטהראן תמשיך בהעשרה חשאית של אורניום לרמות שימוש צבאיות, באופן שיאפשר לה לייצר פצצה גרעינית מתחת לאפה של הקהילה הבינלאומית.

כיום מעשירה איראן אורניום לרמות של 3.5% ו-20%. הצעת המעצמות לאיראן תהיה ככל הנראה להפסיק לחלוטין את העשרת האורניום ברמה של 20%, במקביל להסכמה להמשך העשרה ברמה של 3.5%.

ההסכם בין איראן לסבא"א: מסתמן כי הפקחים יוכלו לבקר במתקן הצבאי בפרצ'ין

סוכנות הידיעות האיראנית טענה היום כי ישנה מחלוקת בין נציגי שש המעצמות, כאשר רוסיה מבקשת להגיע לפשרה אחת, בעוד יתר החברות יציעו היום לטהראן הצעה אחרת לגמרי. ההצעה הרוסית שהוצגה כבר בחודש פברואר, וגם בחודשים שלאחר מכן, מתייחסת להסרה הדרגתית של הסנקציות הכלכליות במקביל להקפאת פעילות הצנטריפוגות המשמשות את איראן להעשרה של אורניום ברמה גבוהה.

מוקדם יותר היום הצליחה איראן להגיע להישג דיפלומטי משמעותי מבחינתה, כאשר יממה בלבד לפני תחילת סבב המשא ומתן בבגדאד, הכריז ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, על הסכם חדש בין סבא"א לבין טהראן. אמאנו, שביקר בימים האחרונים בטהראן שם נפגש עם ראש צוות המשא ומתן האיראני בנושא הגרעיני, סעד ג'לילי, אמר כי הוא מצפה לחתום בימים הקרובים עם טהראן על הסכם שיאפשר פיקוח הדוק יותר על תוכנית הגרעין שלה.

אחת המחלוקות המרכזיות בין סבא"א לבין טהראן היתה סביב דרישת הסוכנות לאשר לפקחיה לבקר במתקן הצבאי בפרצ'ין, שם על פי החשד נערכה סדרה של ניסויים שמהווים חלק מהמאמץ הצבאי האיראני לייצר פצצה גרעינית. טהראן טענה כי מדובר במתקן צבאי תמים שאין לפקחי סבא"א את הסמכות לבקר בו. אולם ייתכן שבינתיים איראן ניקתה את המתקן מכל עדות לניסויים שנערכו שם, וכעת תאפשר סיור במתקן.

דיפלומט מערבי ל"הארץ": איראן מסכימה בפעם הראשונה לדון בנושאי הליבה

דיפלומט מערבי המעורב בשיחות עם איראן אמר היום ל"הארץ" ש"בפעם הראשונה, ברור לנו שהאיראנים מוכנים לעסוק בנושאי הליבה ולדון על הסכם בנושא העשרת אורניום". הדיפלומט דחה טענות מצד מנהיגים בישראל שהשיחות רק מאפשרות לאיראנים להשיג זמן נוסף כדי להתקדם בפיתוח תוכנית הנשק הגרעיני שלהם.

"אף אחד כאן לא נאיווי", אמר הדיפלומט. "אנחנו מכירים היטב את ההיסטוריה של המשא ומתן החמקני עם איראן ואת ההיסטוריה שלהם של הסתרת דברים, אבל יש לנו אחריות ומחוייבות להמשיך בנתיב הדיפלומטי ולראות אם ניתן להשיג הסכם. יש מקום לספקנות, אבל לציניות שאנחנו שומעים עכשיו מהצד הישראלי, אין כל הצדקה". הדיפלומט בירך על ההסכם המתגבש בין ממשלת איראן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לגבי פיקוח על מתקני הפיתוח הגרעיני באיראן ואמר ש"שיתוף פעולה של האיראנים עם סבא"א הוא חלק בלתי נפרד מכל הסכם מסגרת בין איראן והקהילה הבינלאומית". לדבריו, לא היה הסכם מראש על הקלה בסנקציות הבינלאומיות על איראן בתמורה להסכם עם סבא"א.

בתגובה להאשמות ישראל על כך שהנושאים ונותנים מוכנים להסתפק בהבטחות איראניות ריקות מתוכן, אמר הדיפלומט ש"אנחנו לא מקבלים רק הבטחות ואווירה טובה בשיחות כעדות. אנחנו נדרוש צעדים של ממש מהאיראנים ונראה קודם כל אם אכן יש תזוזה בנושא העשרת האורניום. ללא צעדים כאלה, ללא תזוזה משמעותית בהעשרה, לא תהיה הקלה כלשהי בסנקציות. משטר הסנקציות כעת כל כך מורכב, ומסב נזק כה משמעותי לאיראנים שאפשר גם להוריד מרכיב אחד או שנים ועדיין ייוותרו במקום סנקציות רבות. הסנקציות אינן מתג שמכבים ומדליקים, אלא מגוון של מטבעות למשא ומתן".

הדיפלומט הדגיש שהדרישה מאיראן היא לוותר גם על רמת ההעשרה של האורניום וכן על האורניום שברשותם שכבר הועשר לרמה של 20%. הוא אמר גם שהשיחות הנוכחיות ימשיכו לאחר הסבב בבגדד וכי "מדובר בהסכם מסגרת שיכלול גם מרכיבים אחרים בתוכנית הגרעין האיראנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ