היסטוריה במצרים |

בחירות חופשיות ראשונות לנשיאות

בבחירות, שנתפסות כמאבק בין חילונים לדתים על עתיד מצרים, צפוי שיעור הצבעה גבוה. אם אף מועמד לא ישיג 50% מהקולות יתקיים סיבוב שני ביוני

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

בפעם הראשונה בתולדות מצרים יתקיימו היום בחירות דמוקרטיות חופשיות לנשיאות מצרים. כ-52 מיליון אזרחים יוכלו לגשת היום ומחר לקלפיות ולהצביע בעבור אחד מ-12 המועמדים לתפקיד. על פי שיעור ההצבעה הגבוה בבחירות לפרלמנט, ניתן להעריך שגם הפעם שיעור ההשתתפות בבחירות יהיה גבוה במיוחד.

הסיבוב הראשון בבחירות יימשך יומיים ולאחר מכן יפורסמו התוצאות. אם אף מועמד לא ישיג 50% מהקולות, יתקיים סיבוב בחירות שני, ב-16 וב-17 ביוני. הבחירות נתפשות כחלק מהמאבק על עתידה של מצרים, בין החילונים לבין הדתיים. ברקע מתחולל כל העת מאבק הכוחות המתמיד בין המועצה הצבאית העליונה לבין תנועת האחים המוסלמים, שליטי הפרלמנט.

אתמול הודיע אחד מחברי המועצה, ממדוח שהאין, כי למועצה הסמכות לקבוע תיקון לחוקה שיקבע מחדש את סמכויות הנשיא, מבלי לאשרו במשאל עם. עם זאת, הוא סירב לומר מתי בכוונת המועצה הצבאית לעשות זאת. בימים האחרונים עלה מחדש מאבק הכוחות בין המועצה לפרלמנט ולתנועת האחים המוסלמים, לנוכח הדיווחים בתקשורת המצרית כי המועצה תודיע על תיקון לחוקה באשר לסמכויות הנשיא, באופן שיותיר בידיה רבות מהסמכויות של ניהול המדינה במצרים.

ציור גרפיטי ליד כיכר תחריר, שבו נראים הנשיא לשעבר מובארק, ראש המועצה הצבאית טנטאווי, והמועמדים עמרו מוסא ומוחמד שפיקצילום: אי-אף-פי

מבין המועמדים, בולט מוחמד מורסי, נציג האחים המוסלמים, שלכאורה בסקרים מוקדמים זכה לשיעור תמיכה נמוך במיוחד אך לא ברור מה הייתה מהימנותם. בנוסף לכך, המנגנון הפוליטי היעיל של האחים המוסלמים עשוי לסייע לו ברגע האמת ולדחוף אותו להיות אחד משני המועמדים המובילים. עם זאת, החזרה של האחים המוסלמים מהבטחתם שלא להתמודד על נשיאות מצרים עלולה לפגוע בסיכוייו. יש לציין כי מורסי לא היה המועמד המועדף על התנועה, אלא חיירת א-שאטר, שוועדת הבחירות המרכזית פסלה.

מועמד בולט אחר הוא עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, שהיה בעבר אחד מראשי האחים המוסלמים ופרש מהם לאחר שהודיע על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות בזמן שהם הודיעו כי אין בכוונתם להציג מועמד. אבו אל-פותוח נחשב בעיני רבים לבעל סיכויים גבוהים במיוחד, לנוכח קריאותיו החוזרות ונשנות בקמפיין הבחירות שלו לאחדות מצרים בין כל קבוצות האוכלוסייה. הוא נחשב לאיסלאמיסט מתון, המנסה לגשר על הפער שבין החילונים לדתיים בה. במקביל הוא תקף יותר מפעם אחת את ישראל וזכה לתמיכה של רבים מחברי התנועה הסלפית, כמו גם ממאוכזבי האחים המוסלמים.

עאמר מוסא, שר החוץ המצרי לשעבר, הוא מועמד חילוני שצפוי לזכות בתמיכתם של הצעירים החילונים ועמם אחרים במצרים, החוששים מהפיכתה למדינת שריעה או לחלופין מהיגררותה לעימותים מדיניים עם ישראל ועם ארצות הברית, שיפגעו בכלכלה. בסקרים הוא נחשב למועמד המוביל, אך ספק אם הם הצליחו לבטא את עמדת הרוב הדתי במצרים. לשמות אלה יש להוסיף את אחמד שאפיק, ראש ממשלת מצרים לשעבר שהבליט במצעו את הקריאה להשבת החוק והסדר ונחשב למועמד המועדף על אנשי המשטר הישן והמועצה הצבאית העליונה. הוא גם נחשב למועמד המתון ביותר ביחסו לישראל. ואילו חמדין סבחי, הנאצריסט הלאומן, שסיסמת הבחירות שלו היא "אחד משלנו", אינו מזוהה עם המשטר הישן אך גם נחשב לאיסלאמיסט.

מפת הבחירות במצרים - לחצו להגדלה

עם הבחירות או בלעדיהן, עתידה הפוליטי של מצרים אינו ברור - לנוכח האי-בהירות באשר לסמכויות הנשיא שייבחר. בכל מקרה, לנוכח הקרע ההולך ומחריף בין דתיים לחילונים והמצב הכלכלי הקשה (על אף שלטענת שר התכנון המצרי נרשמה צמיחה מרשימה בכלכלת מצרים והתאוששות מאז המהפכה), נראה שכל נשיא שינצח בבחירות יתמודד עם אתגרים שספק אם ניתן לפתור.

רבים במצרים מספרים שמשפחותיהם התפלגו בשל המרוץ לנשיאות. "כל אחד מבניי תומך במועמד אחר", אומר פועל טקסטיל בן 56. "הדמוקרטיה באה אליי הביתה". בוגר אוניברסיטה בן 34 אמר כי אינו בטוח שיוכל לשכנע את אשתו להצביע בעבור המועמד המועדף עליו. "אז תתגרש ממנה", מציע אחד מחבריו.

הפוסטרים מכסים את קירות הבניינים, וכרזות מידלדלות מענפי העצים. במדינה שבה שניים מכל חמישה אנשים מתקיימים מפחות משני דולרים ביום, יש הרואים במלחמת הכרזות בזבוז. אחרים נהנים מהמצב: "לא משנה מי ינצח, זה שינוי חיובי", אומר מוכר בחנות".

הבחירות במצרים - סיקור נרחב: קדחת הבחירות משתלטת על מצרים | הצל הכבד על מטרת המהפכה | סמל המהפכה תומך במועמד המוסלמי | האיסלאם הפוליטי מאיים על האחווה הדתית | התקדים המסוכן ביחסי ישראל ומצרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ