בצל המתיחות הגוברת בלבנון, נסראללה קורא לרגיעה

על רקע חטיפת 11 לבנונים שיעים בידי מתנגדי אסד בצפון סוריה וגלישת קרבות הרחוב מטריפולי לבירת לבנון, הזהיר מזכ"ל חיזבאללה מפני מעשי נקמה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, קרא אמש לפלגים בלבנון לפעול לרגיעה, על רקע גלישת העימותים האלימים בין שיעים לסונים לביירות בימים האחרונים. ביום שני נהרגו לפחות שני בני אדם בחילופי אש בפרבריה הדרומיים של בירת לבנון בין חמושים סונים לשיעים, בתקרית הביטחונית הקשה ביותר שאירעה בין הפלגים בעיר מאז 2008, אז השתלט חיזבאללה על ביירות.

כבר כמה שבועות שהאירועים האלימים בסוריה מאיימים להצית מחדש את הסכסוך האתני בלבנון, בעידודו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. העילה האחרונה למתיחות היא חטיפתם של 11 לבנונים שיעים סמוך לעיר הסורית חאלב אתמול. החוטפים הם חמושים סונים המשתייכים לכוחות האופוזיציה הסורית. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי 11 הלבנונים הם עולי רגל שיעים שיצאו לאיראן והיו בדרכם חזרה הביתה.

הדיווחים על החטיפה נפוצו במהירות בביירות. תושבי השכונות הדרומיות, שיעים ברובם, יצאו לרחובות, שרפו צמיגים וחסמו כבישים. בנאומו אמש הזהיר נסראללה, בן בריתו של אסד, את מאמיניו מפני מעשי נקמה. "זה אסור לחלוטין", אמר בנאום טלוויזיוני והטיל על ממשלת לבנון את האחריות לשחרור החטופים. "נעבוד יום ולילה עד שהם יהיו איתנו", הוסיף.

לאורך 15 חודשי ההתקוממות העממית הסורית, שבה נהרגו עד כה יותר מ-9,000 בני אדם, גיבה חיזבאללה באופן מלא את המשטר הסורי. ואולם בימים האחרונים גלשה האלימות בסוריה גם ללבנון. לפחות תשעה בני אדם נהרגו בעימותים בטריפולי שבצפון המדינה, ובהם השייח אחמד עבד אל-וואהיד, איש דת סוני מתנגד לשלטון הסורי. עוד לפני כן נעצר שאדי מאוולאווי, מבקר חריף של אסד, בגין חברות בארגון טרור. מאוולאווי שוחרר אתמול בערבות של 330 דולר וטען במסיבת עיתונאים כי נחקר בעינויים והוכרח למסור עדות שקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ