מצרים צועדת אל הלא נודע

למרות שהיום הראשון לבחירות לנשיאות עבר ללא הפרעות, מצרים אינה באופוריה: הפשע משתולל והצבא עדיין לא ויתר על השלטון

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

את המיני דרמה הכמעט יחידה ביום הראשון של הבחירות במצרים סיפק אתמול המועמד אחמד שאפיק. בצהריים כינס ראש הממשלה לשעבר מסיבת עיתונאים, למרות האיסור המוחלט של ועדת הבחירות לעסוק בתעמולה. בתגובה הגישה נגדו הוועדה תלונה לתובע הכללי. שאפיק היה זה שהדגיש במצע הבחירות שלו את הצורך בהשבת החוק והסדר לערים ולכפרים. בערב הוא חווה זאת על בשרו, כשבא להצביע בקלפי בקהיר וספג יידוי אבנים ונעליים מצד קבוצה זועמת של מפגינים, מתנגדי המשטר הקודם.

למעט התקרית הזו וחילופי מהלומות בין תומכיהם של שני המועמדים האיסלאמיסטים, מוחמד מורסי נציג האחים המוסלמים ועבד אל מונעם אבו אל-פותוח - איש התנועה לשעבר שפרש ממנה כדי להתמודד על נשיאות מצרים ובשל כך הורחק ממנה (האחים התנגדו נחרצות תחילה להצגת מועמד מטעמם) - יום ההצבעה עבר כמעט ללא הפרעה. מלבד עיכובים קלים, רוב הקלפיות נפתחו בזמן בשמונה בבוקר. כמו בבחירות לפרלמנט, חזרה על עצמה התמונה המרשימה של המוני בני אדם ממתינים בתור להצביע. על אף הרינונים השונים בדבר מעורבות הצבא והמודיעין בתוצאות של הבחירות, נראה שההצבעה שהחלה אתמול ותימשך גם היום, התנהלה כמעט ללא דופי.

מצביעה בקלפי בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

היה זה יום היסטורי במצרים, וכל תיאור אחר יפחית בחשיבות הבחירות הדמוקרטיות הראשונות אי-פעם לנשיאות המדינה. התורים הארוכים העידו כי גם אזרחי המדינה, 52 מיליון בני אדם בעלי זכות הצבעה, הבינו את המשמעות של בחירת הנשיא החדש. כמה מהמצביעים שהתראיינו לכלי התקשורת השונים לא הסתירו את התרגשותם ואת התחושה שלאחר עשורים של חיים בדיקטטורה הם יוצאים לעידן חדש בתולדות מצרים. מנגד, היו גם קולות אחרים, ספקניים יותר. כך, לדוגמה, מוכר ירקות שאמר לערוץ CNN: "המהפכה היתה כמו אישה יפהפיה. היא הקסימה אותנו והתאהבנו בה ולכן הרגנו את העריץ כדי להתחתן איתה. אך היא הייתה תרגיל בלבד. רק מעמסה נוספת שמוסיפה למטען הכבד שאנו נושאים והאהבה אליה נגמרת".

לא רק מוכר הירקות נשמע זהיר ומלא חששות מפני העתיד של מצרים. יחד עם מאות בני האדם שנראו ממתינים לתורם להצביע, עמד אתמול בשעות הבוקר במשך כשעתיים עאמר מוסא, שעד לא מכבר נחשב למועמד המוביל לנשיאות. לאחר שפורסמו עוד ועוד סקרים שכל אחד מהם הצביע על מגמה שונה, התברר שקשה להסתמך על הסקרים כאינדיקציה מהימנה באשר לסיכויי המועמדים לנצח. מוסא, שר החוץ לשעבר, קרא לכל המצרים לכבד את התוצאות יהיו אשר יהיו. קריאות דומות השמיעו גם המועמדים האחרים.

האמירות הללו מסמנות במובנים רבים את החשש של מוסא ועמיתיו מהיום שלאחר הבחירות, ללא קשר לזהות המנצח. מדובר באתגר עצום, שספק אם בן תמותה, אפילו כזה שכיהן כמזכ"ל הליגה הערבית, יוכל להתמודד עמו. אין מדובר רק במצב הכלכלי של מצרים שהידרדר מאז המהפכה בפברואר 2011 ועלול לעורר גלים של מחאה מחודשת, אלא גם ובעיקר בתחושת אובדן הביטחון האישי של אזרחי מצרים: כנופיות של שודדים שפועלות באור יום, תקיפות על רקע מיני ודתי ותחושת אנרכיה כללית (ראו ידיעה נפרדת). בחצי האי סיני שורר כאוס מוחלט והמקום הפך לקרקע פוריה למליציות חמושות של בדואים ומאות תומכי ג'יהאד עולמי.

לכל אלה ניתן להוסיף פעילות איראנית חשאית שמנסה להגביר את חוסר היציבות במדינה. לפני שלושה ימים דווח בעיתונות המצרית כי כוחות הביטחון עצרו כמה משאיות בין פורט סעיד ואלכסנדריה, שבהן הוברחו כ-120 טילים נגד טנקים. אפשר רק לדמיין מה מוברח לתוך מצרים ומשם לסיני באותן משאיות שאינן נתפסות על ידי כוחות הביטחון.

מוסא מודע לבעיה נוספת שעומדת בפני המועמדים הפופולריים, בעיקר אלה החילונים כמוהו וכמו שאפיק: הם נחשבים ל"פלולים", שליחי המשטר הישן. המועמד הסלפי לשעבר השייח' חאזם אבו איסמעיל כבר הסביר שאם שאפיק או מוסא ייבחרו, משמעות הדבר שהמשטר הישן ניצח והמהפכה לא הסתיימה. לנוכח השליטה המוחלטת של האחים המוסלמים והתנועה הסלפית בפרלמנט, הקרבות שיצטרך לנהל נשיא חילוני עלולים לשתק את מצרים ולמנוע כל אפשרות של שיקום. בנוסף על כך, מועמד חילוני ייאלץ להתמודד לא רק עם פרלמנט עוין, אלא גם עם ההמונים הדתיים שלא יהססו לצאת להפגין אם יידרשו לעשות זאת על ידי כהני הדת.

מנגד, מורסי ואל-פותוח אינם מנהיגים בעלי ניסיון מדיני ואין ביכולתם לעודד משקיעים זרים להשקיע במצרים. ספק אם ניצחונו של אחד מהם יוכל גם לפתור את המתיחות הבין-דתית במדינה, שבה ישנם קרוב ל-10 מיליון נוצרים קופטים.

המועמדים - לחצו להגדלה

ברקע לכל אלה מרחפת מלחמת ההישרדות של המועצה הצבאית העליונה וניסיונה לשמור בידיה כמה מסמכויות ניהול המדינה. אי-הוודאות באשר לסמכויותיו של הנשיא פוגעת למעשה בטוהר הבחירות. המועצה הצבאית עיכבה את פרסום התיקון לחוקה שיקבע את סמכויות הנשיא, אולי מתוך רצון לבדוק קודם כל מי יהיה המנצח או מי יעלה לסיבוב השני, ולפי התוצאות להגביל או להרחיב את סמכויותיו. זהו ניסיון ברור של המועצה הצבאית העליונה להשפיע על עתידה של מצרים ולמנוע השתלטות של האיסלאמיסטים. ניתן לשער שהאחים המוסלמים או אבו אל-פותוח, לא יעברו בשתיקה על הודעה של הצבא על פירוק הנשיא מכמה מסמכויותיו. הנשיא במצרים היה מאז ומתמיד המפקד העליון של הכוחות המזוינים ונראה שהמועצה העליונה בראשות טנטאווי מבקשת להפוך את היוצרות.

וכך לעת עתה לא רק שקשה להצביע על מועמד מוביל, אלא שגם לא ברור מה יהיה בתחום סמכותו לעשות או לא לעשות. במובנים רבים, אזרחי מצרים שהלכו אתמול והיום לקלפיות, צועדים גם לעבר הלא נודע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ