האחים המוסלמים: "המועמד שלנו זכה ברוב הקולות"

אם טענת התנועה תתברר כנכונה - מדובר בהפתעה גדולה. על פי הסקרים, מסתמן כי הבחירות במצרים יוכרעו בסיבוב שני. תוצאות האמת: בעוד 4 ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

על אף שתוצאות האמת יתפרסמו רק בעוד ארבעה ימים, "האחים המוסלמים" טוענים כי מועמדם בבחירות לנשיאות מצרים, מוחמד מורסי, זכה ברוב הקולות מבין המועמדים. עם זאת לא ברור בשלב זה אם התוצאות אכן נכונות. אם הדברים יתבררו כנכונים, הרי שמדובר בהפתעה גדולה מאחר שכל הסקרים המוקדמים הצביעו על כך שסיכוייו של מורסי להיבחר נמוכים במיוחד, הרחק משר החוץ לשעבר עאמר מוסא, המועמד האיסלמיסטי המתון עבד אל מונעם אבו אל-פותוח ואפילו מראש הממשלה לשעבר, אחמד שאפיק.

ערוץ אל-ג'זירה דיווח כי התוצאות הראשונות מצביעות על כך שמורסי במקום הראשון, לאחר ספירת כ-50% מהקלפיות ועוד שלושה מועמדים מתמודדים על המקום השני, לקראת סבב שני של בחירות: אחמד שאפיק, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח וחמדין סבאחי.

עם זאת, מספירת כלל הקלפיות באלכסנדריה דווח כי במקום הראשון, ובפער ניכר משאר המעומדים, זכה חמדין סבאחי, המועמד הנאצריסטי, שנחשב להפתעת הבחירות. למקום השני הגיע אל-פותוח ואחריהם עמאר מוסא, מוחמד מורסי ואחמד שאפיק. עם זאת, באל ג'זירה הבהירו כי אף אחד מהמועמדים לא קיבל 50% ויתקיים סבב שני בבחירות לנשיאות. לפי הדיווח בכל מצרים מוביל מורסי, נציג האחים המוסלמים, ואחריו שאפיק, אל-פותוח וסבאחי. לטענת האחים המוסלמים עצמו מוחמד מורסי הגיע למקום הראשון עם 30% תמיכה מכלל הקולות ואחמד שאפיק אחריו.

ספירת הקולות באחת מהקלפיות בקהירצילום: אי-פי

ההנחה של הפרשנים השונים במצרים היתה כי התמיכה הציבורית ב"אחים המוסלמים" נחלשה לאחר הודעתם כי בכוונתם להציב מועמד בבחירות לנשיאות. זאת מאחר שהבטיחו לציבור המצרי כי אין בכוונתם להציב מישהו מטעמם. בנוסף, המועמד המוביל של התנועה לנשיאות, חיירת א-שאטר, נפסל על ידי ועדת הבחירות המרכזית ומורסי היה סוג של ברירת מחדל. אולם נראה כעת כי המנגנון הפוליטי היעיל של "האחים המוסלמים" הצליח לשנות את פני הדברים.

עיסאם עריאן, סגן נשיא מפלגת הצדק והפיתוח של התנועה, אמר לעיתונאים במטה הבחירות בקהיר, כי על פי הנתונים שהגיעו לידי התנועה מ-250 קלפיות שבהן התבצעה כבר הספירה, מורסי נמצא במקום הראשון. מוקדם יותר אמר עריאן כי רשת הפעילים של התנועה בכל רחבי המדינה סייעה לתנועה "לפצות על הזמן האבוד", בהתייחסו להתחלה המאוחרת של קמפיין הנשיאות. "זו המכונה הגדולה ביותר, ציפיתי שהדבר יקרה עם הזמן", אמר .

עריאן התייחס לביקורת גם מתוך "האחים המוסלמים" על ההחלטה לרוץ בבחירות. "זה היה קשה מאוד. האנשים שהתנגדו (להציב מועמד לנשיאות, א"י) טענו כי אנו לוקחים יותר מדי אחריות . אך זה עניין של הצלת עתידה של המדינה. אם אינך יכול לקחת אחריות, למי אתה משאיר אותה?". יחד עם זאת, אתר האינטרנט של "אל-ערביה", מדווח על מרוץ צמוד בין שלושה מועמדים: מורסי, אחמד שאפיק (ראש ממשלת מצרים לשעבר) וחמדין סבאחי, המועמד הנאצריסט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ