אמיר אורן
אמיר אורן

חברי המשלחות של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה, שנפגשו השבוע בבגדאד עם משלחת איראן לשיחות על תוכנית הגרעין האיראנית, התרשמו שכוחו של הנשיא מחמוד אחמדינג׳אד במערכת קבלת ההחלטות בטהראן דעך ואינו מהווה עוד משקל נגד לכוחם של המנהיג העליון האייתולה עלי חמינאי ושל משמרות המהפכה. ראש צוות המשא-ומתן האיראני, סעיד ג׳לילי, דבק בקפדנות בקו של סיעת חמינאי. השינוי ביחסי-הכוחות הפנימיים בצמרת האיראנית, ולא האיום הישראלי במבצע צבאי נגד מתקני הגרעין, הוא שלדעת מומחי המשלחות גרם להגמשה המסוימת בעמדת איראן, שהתבטאה ברצון לקיים את שיחות בגדאד ובעקבותיהן סבב נוסף במוסקווה ב-18-19 ביוני. שמה של ישראל כלל לא הוזכר בשיחות.

משלחות המעצמות התרשמו שחמינאי טרם החליט אם להורות על ייצור נשק גרעיני, וכי העיצומים הכלכליים המוטלים על איראן נותנים סוף-סוף את אותותיהם. אם בשיחות קודמות, בינואר, הביעו האיראנים פקפוק בנחישות המערבית וזלזול בתוצאות העיצומים, הרי שהפעם הורגשה דאגה מפני השפעת העיצומים על כלכלת איראן ועל היקף התמיכה הציבורית במשטר. לדעת משתתפי המיקוח עם איראן, התוכנית הגרעינית מכוונת בראש ובראשונה לחזק את המשטר, כסמל להישג לאומי מעורר גאווה המעמיד את איראן במישור עולמי זהה למעצמות המפותחות ביותר. זהו - ולא רצון מוצהר להשמיד את ישראל, אף שהוא גורם לדאגה ישראלית כנה - המניע העיקרי לסירוב האיראני להגבלת ההתגרענות.

אך אם הגרעין יהפוך מנכס לנטל על המשטר, בגלל העיצומים הפוגעים בכלכלה ומגבירים את התסיסה בציבור, אפשר שחמינאי יקבל הכרעת מפקד להסכים להגבלות. הכרעה זו לא תתקבל בהכרח באורח הדרגתי ומצטבר. יתכן שחמינאי יגיע אליה לאחר סבבים נוספים, בחודשים הקרובים, אולם ההחלטה הסופית תפול ברגע גורלי אחד, לפי הדגם של החלטת קודמו רוחוללה חומייני להסכים להפסקת אש במלחמה עם עיראק ב-1988, ובניגוד למדיניותו בשבע השנים הקודמות.

מכרים איראנים של חברים במשלחות סיפרו להם שהקישור בין הגרעין והעיצומים, שלא היה עד כה מוחשי בעיני אזרחי איראן, הפך לפתע לגורם בשיקולים מעשיים. עסקה למכירת מקרקעין, למשל, נדחתה למועד מאוחר יותר משום שהמוכר המיועד התעודד למשמע הדיווחים בתקשורת על שיחות בגדאד ועל ביקור מנכ״ל הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא״א) בטהראן. אם כך, אמר האיש, יש סיכוי להתאוששות כלכלית קרובה ולהשפעה על שוק הנדל״ן. הלחץ על האיראנים רב עתה יותר מאשר על המערב. על כן מנוי וגמור עם המעצמות שלא להתפתות לוויתורים איראניים קטנים וחולפים. המעצמות מבינות שקצב המעבר האיראני להתגרענות מחודשת עלול להיות מהיר יותר מקצב חידוש מערכת העיצומים, אם זו תפורק בחיפזון לנוכח הבטחות איראניות עמומות.


בבגדאד התאכזבו האיראנים לגלות כי הוויתורים היחידים שהציעו משלחות המעצמות היו שוליים - בנושאי הדלק הגרעיני ומרכז המחקר הרפואי בטהראן. דיפלומט מערבי אמר כי בשלב מוקדם זה של המיקוח לא היה טעם בשליפת הקלף הגדול של ויתור עתידי על העיצומים.

נציגי איראן (מימין) והמעצמות (משמאל) בבגדאדצילום: רויטרס

  בישראל ביקרו ביום חמישי שתי דיפלומטיות מערביות שהשתתפו בשיחות בגדאד, סגנית שרת החוץ האמריקאית לעניינים מדיניים וונדי שרמן, וג׳יין מריוט, ממזכירות הממשלה בלונדון, לשעבר סגנית וממלאת-מקום השגריר הבריטי בטהראן. בין הפקידים הישראלים שעודכנו במהלך שיחות בגדאד היה סמנכ"ל משרד החוץ לעניינים אסטרטגיים, ג'רמי יששכרוף. בני-שיחם הישראלים של הגורמים המערביים שסיכמו את שיחות בגדאד הסיקו שהשלב הנוכחי של המיקוח לא גישר על הפערים הגדולים שבין הצדדים, אך גם שבין האכזבה האיראנית והתקווה המערבית נוצר בסיס משותף להתקדמות.

  שאלת ההקלה בעיצומים עלתה רק ברמז, כאשר משלחות המעצמות ציינו שהתקדמות איראנית לעבר ציות מלא להחלטות מועצת הביטחון תביא בעקבותיה הקלה ואולי גם הקפאה של עיצומים נוספים. ואולם, בניגוד לציפייה האיראנית, לא הובטחה השעיה של אמברגו הנפט האמור לחול על איראן מ-28 ביוני בארה״ב ומ-1 ביולי במדינות האיחוד האירופי. החלטה סופית על מועד החלת האמברגו תתקבל בלונדון ובבירות נוספות באירופה לפי מחירי הנפט. התייקרות חדה, שתפגע בכלכלת אירופה, תביא לדחייה מסוימת, מפני שהעיצומים מתוארים כ״כופים ולא מענישים״, קל וחומר שאינם אמורים להעניש את מדינות אירופה (ואף לא את יפאן ודרום קוריאה, המייבאות נפט).

  ההישג העיקרי – אך גם חלקי - בשיחות בגדאד היה במיקוד הדיון במניעה עתידית של העשרת האוראניום האיראני מתחת לרמה של 20%. משלחות המעצמות הבהירו שיהיה זה צעד ראשון בלבד וכי לאחריו ידובר עם על הפסקת העשרה לרמה נמוכה יותר, של 3.5%. המשלחת האיראנית הפגינה התקדמות מסוימת בעצם הנכונות לדון בסוגיית 20%, אך הציגה עמדה שונה בשאלה מה, בדיוק, נכלל תחת כותרת זו.

  שיחות בגדאד התכנסו לאחר שבסבב הקודם, שנערך באיסטנבול בחודש שעבר, הסכימו האיראנים שהסבב השני יעסוק בתוכניתם הגרעינית. מכך השתמע, אם כי לא נאמר מפורשות, כי לא יידונו נושאים שאינם גרעיניים, אך בבגדאד מיהר ג'לילי לתבוע שסדר היום יכלול גם דיון בנעשה בסוריה ובבחריין. דרישתו נדחתה, הן כדי שלא להרחיב את מסגרת הדיון והן כדי שלא להדאיג את בחריין ומדינות נוספות במפרץ.

  משלחות ארבע מדינות המערב, רוסיה וסין, בראשות שרת-החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, הציגו בשיחות עמדה אחידה ולא אפשרו לאיראן לתקוע טריז ביניהן. ההכנה המוקדמת נערכה הרחק מבגדאד, בהנחה שהמודיעין האיראני עלול לחזור לבירת עיראק ולאסוף מידע עדכני גם בתוך "האזור הירוק" המאובטח. השיחות נפתחו בהצהרה של אשטון, אחריה דיברו ראשי המשלחות האמריקאית והרוסית, אחר כך ג'לילי בשם איראן ואז ראשי משלחות סין ושלוש המשלחות המערביות הנוספות, כשלפי תיאום מוקדם מסכם את הצגת הדברים ראש המשלחת הבריטית, המנכ״ל המדיני של משרד החוץ ג'פרי אדאמס.

  אתמול דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי פקחי סבא"א גילו בבונקר תת קרקעי במתקן ההעשרה בפורדו עקבות של אורניום שהועשר לרמה של 27%. המקורות הדיפלומטים של אי-פי אמרו כי משמעות הגילוי היא התקרבות אפשרית של איראן לרמת העשרה הנחוצה לייצור נשק גרעיני (90%). עם זאת, יתכן גם הסבר אחר לממצא - שהסרכזות הפועלות בפורדו פלטו תחילה אוראניום ברמת העשרה זו, עד שמפעיליהן ויסתו את הרמה המבוקשת. באיראן טענו כי הממצאים שהתגלו הם תוצאה של תקלה טכנית. בסבא"א אמרו כי הם בוחנים את ההסבר, ודורשים מאיראן פרטים נוספים. ישראל תובעת פירוק של המתקן בפורדו, אך דרישת המעצמות מוגבלת יותר - הקפאת פעילות ההעשרה שם.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ