דיווחים במצרים: מועמד האחים המוסלמים מוביל עם 25%

אם נכונות התוצאות המפתיעות מהסבב הראשון בבחירות לנשיאות, צפויה להתגבש כעת קואליציה סביב מוחמד מורסי, כדי למנוע את "כשלון המהפכה"

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

על פי דיווחים במצרים, בתום ספירת רוב הקלפיות בבחירות לנשיאות, עולה כי נציג האחים המוסלמים מוחמד מורסי סיים ראשון מבין המועמדים, ויעלה לסיבוב השני. מולו יתמודד ככל הנראה אחמד שאפיק, ראש הממשלה האחרון בעידן מובארק.

מדובר בהפתעה גדולה, לנוכח הערכות הפרשנים וסקרי דעת הקהל, שטענו כי למורסי סיכויים נמוכים במיוחד לנצח בבחירות. הבוקר טענו נציגי "האחים המוסלמים" כי מורסי זכה במרבית הקולות. כעת הם מדווחים כי בתום ספירה של 12,800 קלפיות מבין 13,100, מורסי קיבל 25% מהקולות, שאפיק 23%, המנהיג האיסלאמיסטי המתון אל-מונעם אבו אל-פותוח 20%, והמועמד הנאצריסט חמדין סבאחי 19%. מי שנחשב ערב הבחירות למועמד המוביל, עאמר מוסא, שר החוץ לשעבר במצרים, נמצא במקום החמישי בלבד, ולא יעלה לסיבוב השני. התוצאות הרשמיות יפורסמו בעוד ארבעה ימים.

נראה כי בניגוד לציפיות השונות, לפיהן התמיכה ב"אחים המוסלמים" תפגע לאחר שחזרו מהחלטתם שלא להציג מועמד לנשיאות, הרי שהמנגנון הפוליטי המסודר והמאורגן של התנועה הצליח גם הפעם לקדם את המועמד מטעמו.

מוחמד מורסי בעצרת תמיכה בקהיר

הסיבוב השני יערך ב-16 ו-17 ביוני, וכבר כעת מסתמן כי קבוצות פוליטיות רבות יתאגדו סביב מועמדתו של מורסי, כדי למנוע את מה שהם מגדירים כ"כשלון המהפכה", ברומזם לניצחון אפשרי של שאפיק, הנחשב לנציג המשטר הישן. כבר היום נערכת פגישה תחת השם "ועדת היוזמה", בהשתתפות נציגים של מפלגות שונות במצרים, במטרה לגבש תמיכה במורסי אל מול שאפיק, ונראה ראה שסיכויו של שאפיק לנצח בסיבוב השני יהיו נמוכים במיוחד.

מלבד שני הזוכים המרכזיים, נרשמה אכזבה גדולה בקרב אנשיו של אל פותוח, שפרש מהאחים המוסלמים כדי להתמודד לנשיאות. בחודשים האחרונים נחשב האיסלאמיסט המתון למי שמחליש את "האחים המוסלמים" מחד, ומנגד למי שיוכל לגשר על הפער בין החילונים והדתיים במצריים. אם אכן יהיו אלה מורסי ושאפיק שיתמודדו בסיבוב השני, הרי שהקיטוב בין החילונים לדתיים רק יחריף, וצפוי להסתיים בניצחונם של האיסלאמיסטים.

מצרים עלולה להפוך כבר בתחילת חודש יוני לנשלטת על ידי נשיא מטעם "האחים המוסלמים", כשפרלמנט המצרי כבר יש לתנועה שליטה מוחלטת. בחודש הקרוב צפוי קרב פוליטי לא פשוט בין המועצה הצבאית העליונה לבין "האחים המוסלמים", בנושא סמכויות הנשיא. המועצה תבקש לקחת מסמכויותיו של הנשיא בתיקון לחוקה וללא אישור הפרלמנט, ו"האחים המוסלמים" כבר הודיעו כי יתנגדו לכך.

לפי ההערכות, האחים המוסלמים ינסו למנות מועמד לסגן נשיא מבין אחד מהמועמדים שפרשו מהתנועה. בקרוב הם יתחילו בשורה של התייעצויות ומגעים לקראת הסבב השני של הבחירות לנשיאות, כדי להציב קואליציה מאוחדת של כמה שיותר פלגים וארגונים אל מול שאפיק הנתפס כנציג המשטר הישן. בין היתר, נראה כי האחים המוסלמים יבקשו למנות מועמד לסגן נשיא מבין המועמדים הפופולאריים שלא עלו לסיבוב השני ולצרף אליהם כמה שיותר תנועות פוליטיות שיתמכו במורסי בסיבוב השני שייערך ב-16-17 ביוני.

כלי התקשורת השונים מדווחים על חשש של אזרחים כי שוב נגנבה להם המהפכה ומהתבטאויות שונות של פרשנים ואזרחים עולה כעס רב לנוכח תוצאות הסבב הראשון. בבחירות לסבב השני יתמודדו נציג המשטר הישן מול נציג האחים המוסלמים שכלל לא היו חלק מההפגנות בתחילת המהפכה. אחת הטענות שהושמעו הבוקר היא שה"רפובליקה השנייה", כינוי למצרים שלאחר המהפכה, מתה או אף טרם נולדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ