מזכ"ל האו"ם: המורדים שולטים באזורים שלמים בסוריה; 106 נהרגו הלילה

לפי דיווחים, ספינות מרוסיה וצפון קוריאה צפויות להעביר היום נשק לאסד. באופוזיציה טוענים כי משלוחי הנשק ממומנים באופן מלא על ידי איראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שתי ספינות משא – מרוסיה ומצפון קוריאה - צפויות לעגון היום (שבת) בסוריה והעביר כלי נשק למשטר אסד, כך מדווחים כלי תקשורת ערביים. גורמים בכירים באופוזיציה הסורית ששוחחו עם "הארץ" טוענים כי רוסיה וצפון קוריאה ממשיכות להעביר נשק ותחמושת לכוחות הצבא הסורי תוך כדי המרד, ומשלוחי הנשק ממומנים באופן מלא על ידי איראן. בנוסף, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר הלילה כי האופוזיציה הסורית שולטת באזורים שלמים במדינה.

שתי ספינות המשא - ODAI הצפון הקוריאנית במשקל 2,000 טונות ו"פרופסור קצמן" הרוסית במשקל 5,000 טונות - אמורות לעגון היום בנמלים טרטוס ולטקיה שלחופה המערבי של סוריה. לפי דיווחים בתקשורת הערבית, "פרופסור קצמן" נושאת עליה נשק ותחמושת לצבא סוריה וגורם בכיר מאוד באופוזיציה הסורית אמר כי "גם הצפון קוריאנים שולחים נשק כעת לסוריה. המשלוחים עוברים דרך האוויר והים והם משולמים באמצעות חשבון מזומנים מיוחד שהוקמה לצורך כך על ידי המשטר האיראני".

לדברי הגורם, בעסקאות נשק שחתמה בעבר סוריה עם רוסיה, כשזו עוד היתה ברית המועצות, סוריה שילמה עבור הנשק בסחורות ולא נדרשה לשלם מיד. לעומת זאת, כיום רוסיה דורשת מסוריה תשלום במזומן מראש עבור כל עסקת נשק – וכאן איראן נכנסת לתמונה. "טהראן מסייעת לאסד בדרכים רבות. בייעוץ צבאי, באספקת טכנולוגיות, אבל הסיוע המשמעותי ביותר זה העמדת מקור מזומנים שמאפשר לשלם מיד על משלוחי נשק. כמעט כל הציוד של צבא סוריה הוא מתוצרת סובייטית והם צריכים בדחיפות חלקי חילוף לכלי הרכב הצבאיים ותחמושת ופגזים במקום כל מה שהם יורים בשנה האחרונה נגד אזרחים", אמר הבכיר.

הפגנות נגד אסד סמוך לאידליב, אתמולצילום: רויטרס

עקב לחצים שהפעילה רוסיה על מועצת הביטחון של האו"ם, טרם הוטלו סנקציות על מכירת נשק לאסד, ומשלוחי הנשק נמשכים. עם זאת, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון קרא לחברי הארגון שלא להעביר נשק למשטר או למורדים בסוריה. בשבועות האחרונים גברו גם משלוחי הנשק לכוחות המורדים, בעיקר דרך טורקיה. הנשק המגיע למורדים ממומן על ידי מדינות המפרץ, בעיקר סעודיה וקטאר. בשבוע שעבר פורסם שיועצים אמריקאיים מסייעים לסעודים ולקטארים להעריך את כוחם וצרכיהם של כוחות המורדים ולכוון את הסיוע הצבאי אליהם בצורה יעילה יותר.

בתחילת השנה נתפסו בטורקיה 4 משאיות שנסעו מאיראן לסוריה והכילו, לפי דיווחים, מטען שנועד לייצור טילים ונשק כימי. במארס ובאוגוסט 2011 תפסה טורקיה משלוחים שהגיעו במטוסים מאיראן והכילו נשק קל- בהם רובי סער ומטולי רקטות. בחודש ספטמבר עצרה טורקיה משלוח ימי שהיה מיועד לסוריה, מבלי שדווח מה הכיל המטען. בעבר הסכימה טורקיה לתפוס מטענים מאיראן על פי מידע שהגיע ממקורות מודיעין זרים, בהם ישראל.

בחודש נובמבר 2011 דווח כי צפון קוריאה העבירה לסוריה ואיראן מתכת מיוחדת הדרושה להשבחת טילים וייצור צנטריפוגות מתקדמות להעשרת אורניום.

בתוך כך, האלימות בסוריה נמשכת. ארגוני אופוזיציה דיווחו כי הלילה נהרגו כ-106 בני אדם ברחבי המדינה, רובם בעיירה חולה הסמוכה לחומס. זאת, בעוד פקחי האו"ם, שנשלחו כדי לפקח על הסכם הפסקת האש בין הצבא למורדים, ממשיכים לסייר ברחבי המדינה. ארגון אופוזיציה סורי הביע "אכזבה קשה" ממשימת הפקחים. "הם שתקו בזמן שהטבח אירע", נכתב בהודעת הארגון. עוד דווח הלילה על הפגנות נרחבות ועימותים בלטקייה, אידליב, חאלב, דמשק ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ