הבחירות לנשיאות במצרים |

למרות ניצחונו המסתמן של מועמד האחים המוסלמים, התמיכה בהם צונחת

נראה כי רוב הבוחרים הצביעו למועמדים החילוניים, מחשש שהדתיים ישתלטו על כל מוסדות המדינה; חרף החשש, נשיא איסלאמיסטי עשוי לייצב את מצרים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ניצחונו המסתמן של מועמד האחים המוסלמים - מוחמד מורסי - בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות במצרים, לא היה ניצחון סוחף. רק רבע הצביעו עבורו, כמעט אותה כמות מצביעים עבור אחמד שאפיק החילוני, שנחשב ל"נציג" המשטר הישן. אם מצרפים את אחוזי הבוחרים שתמכו בכלל המועמדים החילוניים, נראה כי רוב המצביעים העדיפו דווקא את המועמדים הלא-דתיים: שאפיק זכה ל-24.5%, חמדין סבאחי הנאצריסט זכה ל-21.1% ועאמר מוסא – שהסתמן כמועמד המוביל והגיע רק למקום החמישי – זכה לקצת יותר מ-11%. זאת לעומת המועמדים הדתיים, מוחמד מורסי שזכה ל-24.9% ועבד אל-מונעם אל-פותוח שזכה ל-17.8%.

התוצאות הללו, שאינן סופיות אבל משקפות ספירה של יותר מ-90% מהקלפיות, מעידות קודם כל על נסיגה משמעותית בתמיכה הציבורית באחים המוסלמים, אחרי הניצחון המוחץ אותו גרפו בבחירות לפרלמנט (כ-47% תמיכה, בהם כלולים קולותיהם של כמה מפלגות חילוניות שרצו בגוש אחד עימם). נראה כי הסיבה העיקרית לכך נעוצה בחשש מפני שליטה מלאה של האחים המוסלמים בכל מערכות השלטון, ביניהן בפרלמנט, בנשיאות ובניסוח החוקה החדשה. חאלד סלאח, עורכו של העיתון אל-יום אל-סאבע, הביע חשש מכך במאמר שפרסם בשבוע שעבר, בו הציג את האפשרות שהשלטון יעבור לידיה של "עריצות חדשה" - עריצות הזרם האסלאמי.

זהו שינוי בתפישה לעומת האופוריה שליוותה את הבחירות לפרלמנט, שבהן הבחירה באחים המוסלמים סימלה את ההשתחררות המוחלטת מכבלי המשטר הישן שאסר על פעילותם. אז, גם תנועות המחאה של הצעירים תמכו באחים המוסלמים וראו בהם שותפים מלאים למהפכה. כעת, אחרי התוצאות המסתמנות בבחירות לנשיאות, נקלעות תנועות המחאה לדילמה קשה: בחירה בשאפיק פירושה החזרת המשטר הישן, בחירה במורסי פירושה שליטה מוחלטת של האחים. התוצאה מבחינתם עלולה להיות אחת: המהפכה לא השיגה את מטרותיה.

מי לדעתכם ינצח בבחירות לנשיאות? בואו לדבר על זה בפייסבוק

המסקנה השנייה מהסבב הראשון נוגעת להרכב החברתי-דתי במצרים. אם הבחירות מעידות על משהו, הרי שהן מעידות על חלוקה ברורה, כמעט חציונית, בין הזרמים הליברלים החילוניים לבין הזרמים הדתיים לגווניהם (עם זאת, יש לקחת בחשבון את העובדה שרק 51% השתתפו בבחירות, וכי התוצאות היו יכולות להיות שונות אילו התמודד חיירת אל-שאטר הכריזמטי מטעם האחים המוסלמים ואילו איחדו החילונים את תמיכתם במועמד אחד).

להתפלגות הזו תהיה השלכה משמעותית על האופן שבו ייאלצו האחים המוסלמים ומורסי, אם ייבחר לנשיאות, להתחשב בזרמים החילוניים בציבור. לעומת תקופתו של מובארק, כוחו של הציבור ויכולתו להתנגד להחלטות הממשלה והנשיא התפתחו בשנה וחצי שחלפו לכוח מוכח ובעל משקל עצום. לראשונה, אגב, יש משמעות פוליטית ממשית להתפלגות הקולות, לכוחן של מפלגות ואפילו לניתוח סטטיסטי של עמדות הבוחרים.

לכן, תוצאות הבחירות בסיבוב הראשון מציגות טוב יותר את ההתפלגות האידיאולוגית במצרים, שכן בסיבוב השני הבחירה תהיה נחרצת וחסרת גוונים: מורסי או שאפיק. אחים מוסלמים או חילוני בן המשטר הישן. ניצחון האחד מהם לא יעיד בהכרח על נטיות הציבור בעדו , אלא גם, ואולי בעיקר, על התנגדות למועמד האחר.

המסקנה השלישית היא שלמרות הנטייה הטבעית במערב לחשוש מפני נשיא איסלאמיסטי ולתמוך במועמד חילוני, נשיאותו של מורסי עשויה לסייע ליציבותה של מצרים. על רקע התפלגות הקולות ומבנה הפרלמנט, מצרים זקוקה למשטר שבו הפרלמנט והנשיא - שיחזיק בסמכויות ביצוע רבות, הגם שאלה טרם הוגדרו - לא ייאבקו האחד נגד השני אלא יראו עין בעין את האינטרסים של המדינה. כשהברירה היא בין מורסי לבין שאפיק, עלול ניצחונו של שפיק בסיבוב השני לחולל מחדש מרי אזרחי. גם אם יצלח אותו, הוא ימצא עצמו ללא יכולת של ממש לנהל את עניני המדינה מול פרלמנט שינסה להכשילו בכל דרך - לעצור תקציבים, לחוקק חוקים שיציגו אותו כמי שאינו מסוגל לקדם את האג'נדה החילונית שלו ולתקוע גלגלים בעקרונות מדיניות החוץ שינסה ליישם.

עד הסיבוב השני, שיתקיים ב-16-17 ביוני, תעלה עכשיו ביתר דחיפות שאלת החוקה החדשה, שניסוחה נדחה בשל המחלוקת על הרכב ועדת הניסוח, ועל כוונתה של המועצה הצבאית העליונה להכניס מראש כמה תיקונים מהותיים שנוגעים למעמד הצבא והנשיא. ניסוח החוקה הופך לחזית הפוליטית החשובה הבאה שתקבע לטווח הארוך את דמותה של מצרים.
אולם עוד לפני כן צפויה במצרים מערכה אינטנסיבית ואפילו אלימה שבה ינסו הכוחות הפוליטיים והציבוריים לגייס תמיכה בכל אחד מן המועמדים כדי להשיג ניצחון מכריע וסוחף, כזה שיבהיר את עליונותו המוחלטת.

האחים המוסלמים כבר החלו לתכנן את מסע הגיוס שלהם בניסיון להשפיע על הנהגת התנועה הסלפית – שתמכה בעבד אל-מונעם אל-פותוח – להעביר את תמיכתה למוחמד מורסי. האחים גם הנמיכו את טון הביקורת - שלא לומר הגידופים - שהשמיעו כלפי אל-פותוח. מורסי, על פי הדיווחים, אף עומד להציע לאל-פותוח ולסבאחי להיות סגני נשיא אם ייבחר ובכך לגייס את תומכיהם. שאפיק מצידו ינסה לגייס את תומכיו של עאמר מוסא ושל חמדין סבאחי, אך הוא שרוי במצב קשה בהרבה בגלל גיבנת המשטר הישן שהוא נושא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ