קרטר: האחים המוסלמים לא יפרו הסכמי קמפ דיוויד

שושבין הסכם השלום בין ישראל ומצרים אופטימי לגבי עתיד ההבנות לאחר ניצחון אפשרי של האחים המוסלמים. "ההסכם לא ישונה באופן חד צדדי"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

האחים המוסלמים עשויים לבקש שינויים בהסכמי השלום - אך לא יפרו את הסכמי קמפ דיוויד. כך אמר היום (שבת) נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ימי קרטר, שהיה שושבין ההסכם ההיסטורי שנחתם לפני 33 שנה בין ישראל ומצרים.

מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי מסתמן כמנצח בסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות, אך אין מדובר בניצחון סוחף. רק רבע הצביעו עבורו, כמעט אותה כמות מצביעים עבור אחמד שאפיק החילוני, שנחשב ל"נציג" המשטר הישן. סוגיית הסכמי השלום עלתה תדיר בקמפיין לנשיאות של המועמדים השונים. מי שנחשב בשעתו למועמד מוביל, ובינתיים נשר מהמירוץ, עמרו מוסא, אמר בסוף החודש שעבר כי "הסכמי קמפ דיוויד הם מסמך היסטורי שמקומו על המדף לזיכרון".

קרטר בן ה-87 אמר את הדברים לאחר שמועמד האחים המוסלמים התגלה כמוביל במירוץ, בבחירות שמרכז קרטר סייע בפיקוח עליהן. לדברי נשיא ארצות הברית לשעבר, הוא קיים שיחות ממושכות עם דמויות מובילות בתנועת האחים המוסלמים השבוע, ודעתו היא כי "ההסכם לא ישונה באופן חד צדדי".

ג'ימי קרטר בקהירצילום: אי-פי

  במסיבת עיתונאים שקיים בקהיר, שבה הציג את ממצאיו הראשוניים של המרכז הקרוי על שמו באשר לפיקוח על הבחירות, אמר קרטר כי הסכם השלום לא הופר עד כה, וכל בעיה שעלתה נפתרה בדרכי שלום - לרבות התקרית בקיץ האחרון שבה נהרגו שומרי גבול מצרים בגבול ישראל. "הישראלים התנצלו על כך, הם רואים ערך רב בשימור היחסים", אמר קרטר.

  צירוף אחוזי הבוחרים שתמכו בכלל המועמדים החילוניים בבחירות לנשיאות מצרים מעלה כי רוב המצביעים העדיפו דווקא את המועמדים הלא-דתיים: שאפיק זכה ל-24.5%, חמדין סבאחי הנאצריסט זכה ל-21.1% ועמרו מוסא – שהסתמן כמועמד המוביל והגיע רק למקום החמישי – זכה לקצת יותר מ-11%. זאת לעומת המועמדים הדתיים, מוחמד מורסי שזכה ל-24.9% ועבד אל-מונעם אל-פותוח שזכה ל-17.8%.

  התוצאות הללו, שאינן סופיות אבל משקפות ספירה של יותר מ-90% מהקלפיות, מעידות קודם כל על נסיגה משמעותית בתמיכה הציבורית באחים המוסלמים, אחרי הניצחון המוחץ אותו גרפו בבחירות לפרלמנט (כ-47% תמיכה, בהם כלולים קולותיהם של כמה מפלגות חילוניות שרצו בגוש אחד עימם). נראה כי הסיבה העיקרית לכך נעוצה בחשש מפני שליטה מלאה של האחים המוסלמים בכל מערכות השלטון, ביניהן בפרלמנט, בנשיאות ובניסוח החוקה החדשה. חאלד סלאח, עורכו של העיתון אל-יום אל-סאבע, הביע חשש מכך במאמר שפרסם בשבוע שעבר, בו הציג את האפשרות שהשלטון יעבור לידיה של "עריצות חדשה" - עריצות הזרם האיסלאמי.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ