תוצאות רשמיות |

בסיבוב השני במצרים יתמודד מועמד האחים מול הגנרל לשעבר

הצעירים החילונים מרגישים כי גנבו להם את המהפכה לאחר שעל הנשיאות יתחרו מורסי המוסלמי מול שאפיק - ראש הממשלה האחרון של מובארק

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תוצאות סופיות בבחירות לנשיאות מצרים: לפי ראש ועדת הבחירות, נציג האחים המוסלמים מוחמד מורסי יתמודד לסיבוב השני מול אחמד שאפיק, ראש הממשלה האחרון בעידן מובארק. ראש ועדת הבחירות פארוק סולטאן הודיע כי מורסי קיבל 5.76 מיליון קולות, בעוד ששאפיק, מפקד חיל האוויר לשעבר, קיבל 5.5 מיליון קולות. למקום השלישי הגיע המועמד הנאצריסטי חמדין סבאחי, עם 4.82 מיליון קולות.

מדובר בהפתעה גדולה, לנוכח הערכות הפרשנים וסקרי דעת הקהל, שטענו כי למורסי סיכויים נמוכים במיוחד לנצח בבחירות. מי שנחשב ערב הבחירות למועמד המוביל, עאמר מוסא, שר החוץ לשעבר במצרים, לא יעלה לסיבוב השני. נראה כי בניגוד לציפיות השונות, לפיהן התמיכה ב"אחים המוסלמים" תפגע לאחר שחזרו מהחלטתם שלא להציג מועמד לנשיאות, הרי שהמנגנון הפוליטי המסודר והמאורגן של התנועה הצליח גם הפעם לקדם את המועמד מטעמו.

הסיבוב השני יערך ב-16 ו-17 ביוני, וכבר כעת מסתמן כי קבוצות פוליטיות רבות יתאגדו סביב מועמדתו של מורסי, כדי למנוע את מה שהם מגדירים כ"כישלון המהפכה", ברומזם לניצחון אפשרי של שאפיק, הנחשב לנציג המשטר הישן. בסוף השבוע כבר נערכה פגישה תחת השם "ועדת היוזמה", בהשתתפות נציגים של מפלגות שונות במצרים, במטרה לגבש תמיכה במורסי אל מול שאפיק, ונראה כי סיכויו של שאפיק לנצח בסיבוב השני יהיו נמוכים במיוחד.

מצרים עלולה להפוך כבר בתחילת חודש יוני לנשלטת על ידי נשיא מטעם "האחים המוסלמים", כשפרלמנט המצרי כבר יש לתנועה שליטה מוחלטת. בחודש הקרוב צפוי קרב פוליטי לא פשוט בין המועצה הצבאית העליונה לבין "האחים המוסלמים", בנושא סמכויות הנשיא. המועצה תבקש לקחת מסמכויותיו של הנשיא בתיקון לחוקה וללא אישור הפרלמנט, ו"האחים המוסלמים" כבר הודיעו כי יתנגדו לכך.

מוחמד מורסיצילום: אי–פי

לפי ההערכות, האחים המוסלמים ינסו למנות מועמד לסגן נשיא מבין אחד מהמועמדים שפרשו מהתנועה. בקרוב הם יתחילו בשורה של התייעצויות ומגעים לקראת הסבב השני של הבחירות לנשיאות, כדי להציב קואליציה מאוחדת של כמה שיותר פלגים וארגונים אל מול שאפיק, הנתפס כנציג המשטר הישן. בין היתר, נראה כי האחים המוסלמים יבקשו למנות מועמד לסגן נשיא מבין המועמדים הפופולאריים שלא עלו לסיבוב השני ולצרף אליהם כמה שיותר תנועות פוליטיות שיתמכו במורסי בסיבוב השני שייערך ב-16-17 ביוני.

כלי התקשורת השונים מדווחים על חשש של אזרחים כי שוב נגנבה להם המהפכה ומהתבטאויות שונות של פרשנים ואזרחים עולה כעס רב לנוכח תוצאות הסבב הראשון. בבחירות לסבב השני יתמודדו נציג המשטר הישן מול נציג האחים המוסלמים, שכלל לא היו חלק מההפגנות בתחילת המהפכה. אחת הטענות שהושמעו באחרונה היא שה"רפובליקה השנייה", כינוי למצרים שלאחר המהפכה, מתה או אף טרם נולדה.

אחמד שאפיק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ